Криміналістика
3.6.5.Пред`явлення для впізнання трупів
Смерть суттєво змінює зовнішність людини, а смерть насильницька — тим більше. Тому впізнання трупа має проводитися відразу після появи особи, яка може впізнати людину, невпізнаний труп якої знайдено на місці події.
Пред´явлення трупа людини для впізнання проводиться окремо, без пред´явлення для впізнання трупа серед інших. Це цілком зрозуміло, оскільки мета такого впізнання полягає не в ототожненні раніше баченого трупа, а у встановленні особи трупа невідомої людини.
Виникають звичайно дві ситуації, які зумовлюють проведення пред´явлення для впізнання трупа. По-перше, коли на місці події знайдено труп, особа якого невідома. У такому разі попередній допит, природно, не проводиться, оскільки ніхто не знає до пред´явлення трупа, про кого йдеться. Труп пред´являється мешканцям навколишніх будинків, населених пунктів, службовим особам та ін.
По-друге, труп пред´являється особам, які зробили заяву про зникнення людини. Ці особи перед пред´явленням трупа можуть бути допитані про обставини зникнення і прикмети зниклого.
Труп пред´являється в одязі, що був на ньому, і, залежно від обставин події, наявності пізніх трупних явищ, проводиться «туалет трупа» — видалення бруду і крові з тіла, відновлення зачіски або реставрація обличчя трупа (у разі перебування трупа тривалий час у воді або суттєвих пошкоджень у результаті вибуху, пожежі тощо). Виготовляються фотознімки обличчя трупа у фас і обидва профілі, які потрібні для встановлення особи трупа, в тому числі і шляхом пред´явлення фотознімків для впізнання.
Під час впізнання надається можливість для огляду не тільки обличчя трупа, а й усього тіла, зокрема, для виявлення особливих прикмет.