Криміналістика

3.4.5. Особливості обшуку або виїмки в іноземних представництвах і фірмах

Чинний КПК визначає спеціальний порядок проведення обшуку та виїмки у приміщеннях дипломатичних представництв, у приміщеннях, що їх займають дипломатичні представництва, а також у приміщеннях, де проживають члени дипломатичних представництв та їх сім´ї, які користуються правом дипломатичної недоторканності. Обшук або виїмку в таких ситуаціях можна провести тільки за згодою дипломатичного представника. Це положення зумовлене недоторканністю особи дипломатичного агента.

Для цього передбачена спеціальна процедура, за якою через Міністерство закордонних справ

України робиться спеціальний запит щодо згоди дипломатичних представників на обшук або виїмку.

Зазначені обставини, зрозуміло, затягують проведення цієї слідчої дії, яка за таких умов вже очікується зацікавленими особами, тобто фактично втрачається можливість проведення такої дії раптово, а тому інколи виникає питання щодо доцільності її проведення.

Закон визначає серед обов´язкових умов проведення цієї слідчої дії присутність у зазначених приміщеннях під час виїмки або обшуку прокурора і представника Міністерства закордонних справ України. їх присутність є додатковою гарантією законності проведення цієї слідчої дії та допомагає розв´язати можливі конфліктні ситуації, зокрема вислухати претензії з боку осіб, у приміщеннях яких проводиться обшук або виїмка.