Криміналістика
2.5.6. Інші контактні сліди
Сліди рукавичок. Оскільки відомості про високе доказове значення відбитків пальців одержали широке розповсюдження, зловмисники як захист від майбутнього викриття почали використовувати рукавички. Проте й сліди, залишені шкіряними, трикотажними, тканинними рукавичками, можуть виявитись такими ж цінними, як і відбитки пальців, а тому їх необхідно ретельно оглянути й зафіксувати всіма належними засобами.
Сліди рукавичок, хоча й менш чіткі, ніж залишені голими руками, можна виявити на гладеньких поверхнях, зокрема на лакових покриттях меблів, склі, посуді, дверних, віконних, мебльових ручках, електролампочках. У слідах шкіряних рукавичок відбиваються узор шкіри, зморшки, тріщини, дефекти, що виникли в процесі носіння. Від трикотажних і тканинних рукавичок в слідах залишаються родові ознаки матеріалу, вид переплетення, дефекти тканини, сліди ушивання, а також особливості швів з оригінальним сходженням ниток у місці зшивання.
Для проявлення відбитків найкраще користуватися магнітною щіточкою і відповідного кольору порошками з наступним перенесенням відбитку на дактилоскопічну плівку, але треба, по можливості, вилучати предмети з відбитками в натурі. При цьому слід мати на увазі, що під час тривалого носіння підкладка шкіряних рукавичок, тканинні та трикотажні рукавички вбирають у себе виділення з шкіри рук. Якщо злочинець залишив рукавички на місці події чи поблизу від нього, вони можуть стати об´єктом ототожнення особи на підставі аналізу потових виділень.
Сліди панчіх, шкарпеток. У практиці розслідування злочинів трапляються випадки, коли на місці події знаходять об´ємні або поверхневі сліди нитяних, шерстяних, капронових та з іншого штучного волокна панчіх (колготок) чи шкарпеток.
Виявивши на місці події слід ноги, одягненої в шкарпетку чи панчоху, необхідно виміряти, описати й сфотографувати цей слід за правилами роботи зі слідами босих ніг, а також зафіксувати тип і схему переплетення ниток чи волокон, фабричні шви на п´яті й миску, а також — це особливо важливо — ідентифікаційні ознаки: кут сходження ниток у швах; наявність і знаходження виробничих дефектів у вигляді нерівностей ниток, вузликів на них, розривів; наявність та форма й розміри експлуатаційних пошкоджень і результатів к виправлення у вигляді дірок, латок, штопання, ушивок (необхідно прискіпливо зафіксувати розташування й число стьобання у штопанні чи ушивках).
Об´ємні сліди панчіх і шкарпеток фіксуються крім іншого виготовленням гіпсових зліпків, а поверхневих — за правилами фіксації поверхневих слідів взуття.
Сліди одежі. У випадках, коли особи, що перебувають на місці події, якимись частинами притискуються до навколишніх об´єктів, можуть утворитися певні сліди. На гладенькій поверхні меблів, салону та зовнішніх частин автомобіля тощо під час контакту залишаються латентні відбитки, які виявляються за правилами роботи з відбитками пальців, рукавичок, панчіх. Одежа може залишити також забруднені чи зафарбовані відбитки. Об´ємні сліди від одягу можуть утворитися на пластичних матеріалах, наприклад ґрунті, штукатурці.
Фіксують сліди одежі шляхом описання в протоколі, фотографування з масштабом та виготовлення копій; проявлені латентні сліди копіюють на дактилоскопічну плівку або зволожений фотопапір, з об´ємних роблять гіпсові зліпки або плівки з паст К, У-1 тощо.
Сліди зубів. Сліди зубів залишаються на шоколаді, мармеладі, маслі, сирі, фруктах, металевих кришках, свинцевих пломбах, на тілі потерпілих і злочинців. Ці сліди за механізмом утворення можуть бути слідами відкусу й надкусу.
У першому випадку зуби змикаються повністю, відділяючи відкушену частину. На об´єкті, з якого зроблено відкус, залишаються сліди у вигляді трас, що утворюються зовнішньою кромкою зубів, а на відкушеній частині — аналогічні сліди, але від внутрішньої кромки зубів.
Сліди надкусу мають найістотніше ідентифікаційне значення, особливо якщо вони відображають робочі поверхні зубів обох щелеп у статиці. Вони дозволяють встановити конкретну людину, що їх залишила, на підставі форми та розмірів дуги зубного ряду, нахилу зубів у ряду, відстаней між зубами, кількості зубів у ряду, форми, розмірів та рельєфу жувальної або ріжучої поверхні, наявності й особливостей протезів, коронок, пломб, наявності й деталей ушкоджень зубів тощо.
Фіксація слідів зубів здійснюється шляхом їх описання, вимірювання, фотографування в боковому освітленні за правилами масштабної фотографії та зняття зліпків з гіпсу або полімерних матеріалів. При цьому фіксацію слідів на об´єктах, які швидко змінюються в деталях (шоколад, масло, фрукти топ©), необхідно робити негайно після к виявлення. Щоправда, сліди на фруктах можна законсервувати шляхом витримування протягом кількох годин у 0,5% розчині формаліну в воді, а потім загорнувши к у тонкий папір, змочений розчином формаліну. Сліди на шоколаді треба фіксувати за допомогою полімерного матеріалу, оскільки вода з гіпсової суміші розчинить цукор у шоколаді і слід буде зіпсовано.
Сліди зубів на шкірі живої людини фіксують, крім іншого, за допомогою гіпсових або полімерних зліпків, а сліди на шкірі трупа можна також зафіксувати за допомогою легкоплавкового металу і до того ж законсервувати шматок шкіри зі слідом (це робить судово-медичний експерт) у розчині формаліну або у спирті.
Сліди нігтів. Такого походження сліди нерідко залишаються на тілі потерпілого або злочинця при вчиненні насильницьких злочинів. Вони не мають чітко виражених окремих ознак, а такі загальні ознаки, як конфігурація, розміри, передаються в дещо спотвореному вигляді через особливості анатомічної будови шкіри. Тому на підставі наявності, розташування на тілі, глибини можна дійти висновків про факт задушення, ознаки самооборони, взаємне розташування потерпілого й насильника. Крім того наявність зазначених слідів дає підстави для вилучення сторонніх речовин з-під нігтів потерпілого й підозрюваного для виявлення часток епідерми і встановлення їх особливостей при проведенні судово-медичної експертизи.
Водночас, сліди нігтів на деяких дрібноструктурних матеріалах, що мало деформуються після утворення слідів, наприклад на милі, вологій штукатурці, свіжопофарбованих поверхнях, можуть мати ідентифікаційне значення. Особливо це стосується динамічних слідів, в яких відображається мікрорельєф кромок нігтів, пошкодження, нерівності, що утворюються під час їх зрізання.
Фіксація слідів нігтів відбувається за правилами фіксації слідів зубів.
Сліди губ, лоба, носа. Ці ділянки тіла людини не мають папілярних ліній, а тому ототожнення за їх слідами можливе лише у випадках наявності в слідоутворюючих об´єктах чітких морфологічних особливостей і випадкових ознак.
Сліди лоба й носа утворюються при їх контакті з твердою гладенькою поверхнею віконного скла, вітрин, дзеркала, скляних дверей, полірованих меблів і мають вигляд слабковидимих пото-жирових плям, в яких відображаються зморшки, шрами, бородавки, прищі.
Губи залишають сліди на посуді, дзеркалі, сигаретах (пофарбовані й чисті від помади). Крім того сліди помади можуть залишатись на клаптиках паперу, на які притиском знімають зайву фарбу або перевіряють її колір та яскравість. У слідах від губ відображаються їх розміри, форма, особливості поверхні у вигляді зморщок, рисок, борозенок, а також механічних та хворобливих пошкоджень, які в сукупності індивідуалізують людину.
Названі сліди фіксують за правилами роботи з поверхневими слідами рук.