Податкове право України

1. Збір за першу реєстрацію транспортного засобу

Збір за першу реєстрацію транспортного засобу було уведено розділом VII Податкового кодексу України, де він трансформувався на податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, який справлявся на основі Закону України «Про податок із власників транспортних засобів і інших самохідних машин і механізмів».

Платники збору. Відповідно до ст. 231 Податкового кодексу України платниками цього збору є юридичні та фізичні особи, які здійснюють першу реєстрацію в Україні транспортних засобів, що є об´єктами оподаткування. До платників не віднесено філії та інші відокремлені підрозділи юридичних осіб. Тому розраховувати і вносити в бюджет податок із власників транспортних засобів повинні саме юридичні особи.

Сплата збору покладається на всіх осіб, що вчиняють активні дії щодо першої реєстрації транспортного засобу. Таким чином, платника збору можна визначити як змішаного платника, тобто ним виступають як юридичні, гак і фізичні особи. При цьому не обов’язково власник є платником цього податкового платежу, головна вимога - здійснення уповноваженою особою дій щодо першої реєстрації транспортного засобу.

Зокрема, до реальних платників можна віднести фізичну особу, що діє за дорученням, філію або інші відокремлені підрозділи юридичної особи, лізингоодержувача тощо. Проте платник у цих випадках повинен надати докази відповідних повноважень. Так, при зверненні особи, уповноваженої в установленому порядку власником - фізичною особою здійснювати реєстрацію транспортного засобу, обов’язково подається примірник нотаріально посвідченого доручення.

У статті 14(підп. 14.1.163) Податкового кодексу України роз’яснено, що поняття «перша реєстрація транспортного засобу» розуміється як реєстрація транспортного засобу, яка здійснюється уповноваженимими власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом ЗО календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця. Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення. Фізичними особами у сільській та селищній місцевості земельний податок може сплачуватися через каси сільських (селищних) рад за квитанцією про приймання податкових платежів. Форма квитанції встановлюється у визначеному порядку.

Плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.