Податкове право України
3. Додаткові елементи правового механізму податку на прибуток
Пільги за податком па прибуток. Від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, одержані у вигляді:
- коштів або майна, що надходять безоплатно або у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань;
- пасивних доходів;
- коштів або майна, що надходять таким неприбутковим організаціям, як компенсація вартості одержаних державних послуг.
Якщо доходи неприбуткових організацій, одержані протягом звітного (податкового) року, на кінець першого кварталу наступного за ті і ним роком перевищують 25 % від загальних валових доходів, одержаних протягом такого звітного (податкового) року, то така неприбуткова організація зобов’язана сплатити податок з нерозподіленої суми прибутку за основною ставкою до суми такого перевищення.
До неприбуткових організацій та установ належать:
а) органи державної влади України, органи місцевого самоврядування та створені ними установи або організації, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів;
б) благодійні фонди і благодійні організації; громадські організації, > і корені з метою надання реабілітаційних, фізкультурно-спортивних чия інвалідів (дітей-інвалідів) та соціальних послуг, правової допомоги, провадження екологічної, оздоровчої, аматорської спортивної, культурної, просвітньої, освітньої та наукової діяльності, а також творчі спілки та політичні партії, громадські організації інвалідів, спілки громадських організацій інвалідів та їх місцеві осередки; науково-дослідні установи та вищі навчальні заклади III—IV рівнів акредитації, внесені до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави; заповідники, музеї та музеї-заповідники;
в) кредитні спілки, пенсійні фонди;
г) інші юридичні особи, діяльність яких не передбачає отримання прибутку згідно з нормами відповідних законів;
г) спілки, асоціації та інші об’єднання юридичних осіб, створені для представлення інтересів засновників (членів, учасників), що утримуються лише за рахунок внесків таких засновників (членів, учасників) та не провадять господарську діяльність, за винятком отримання пасивних доходів;
д) релігійні організації;
е) житлово-будівельні кооперативи та об’єднання співвласників багатоквартирного будинку;
є) професійні спілки, їх об’єднання та організації профспілок, а також організації роботодавців та їх об’єднання.
Звільняється від оподаткування прибуток підприємств та організацій, які засновані громадськими організаціями інвалідів і є їх повного власністю, одержаний від продажу (постачання) товарів, виконання робіт і надання послуг, крім підакцизних товарів, послуг із поставки підакцизних товарів, отриманих у межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів, що уповноважують такого платника податку здійснювати постачання товарів від імені та за дорученням іншої особи без передачі права власності на такі товари, де протягом попереднього звітного (податкового) періоду кількість інвалідів, які мають там основне місце роботи, становить не менш як 50 відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить протягом звітного періоду не менш як 25 відсотків суми загальних витрат на оплату праці. Зазначені підприємства та організації громадських організацій інвалідів мають право застосовувати цю пільгу за наявності дозволу на право користування такою пільгою, який видається уповноваженим органом відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
Звільняється від оподаткування прибуток підприємств, отриманий від продажу на митній території України продуктів дитячого харчування власного виробництва, спрямований на збільшення обсягів виробництва й зменшення роздрібних цін на такі продукти. Перелік спеціальних продуктів дитячого харчування затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 8 серпня 1997 р. № 859.
На період підготовки до зняття і зняття з експлуатації енергоблоків Чорнобильської АЕС та перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему звільняється від оподаткування прибуток Чорнобильської АЕС, якщо такі кошти використовуються на фінансування робіт з підготовки до зняття і зняття Чорнобильської АЕС з експлуатації та перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему.
Звільняється від оподаткування прибуток підприємств, одержаний за рахунок міжнародної технічної допомоги або за рахунок коштів, які передбачаються в державному бюджеті як внесок України до Чорнобильського фонду «Укриття» для реалізації міжнародної програми - Плану здійснення заходів на об’єкті «Укриття» відповідно до положень Рамкової угоди між Україною та Європейським банком реконструкції та розвитку, для подальшої експлуатації, підготовки до зняття і зняття енергоблоків Чорнобильської АЕС з експлуатації, перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему та забезпечення соціального захисту персоналу Чорнобильської АЕС. Також звільняється від оподаткування прибуток державних підприємств «Міжнародний дитячий центр “Артек”» і «Український дитячий центр “Молода гвардія”» від провадження діяльності з оздоровлення та відпочинку дітей.
На період з 1 квітня 2011 р. до 1 січня 2016 р. застосовується ставка 0 % для платників податку на прибуток, у яких розмір доходів кожного звітного податкового періоду наростаючим підсумком з початку року не перевищує трьох мільйонів гривень та нарахованої за кожний місяць звітного періоду заробітної плати (доходу) працівників, які перебувають з платником податку у трудових відносинах, є не меншим, ніж дві мінімальні заробітні плати, розмір якої встановлено законом, та які відповідають одному із визначених критеріїв.
Звільняється від оподаткування прибуток дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів недержавної форми власності, одержаний від надання освітніх послуг. Звільняється від оподаткування прибуток суб’єктів господарювання водо-, теплопостачання та водовідведення в межах витрат, передбачених інвестиційними програмами, погодженими органом місцевого самоврядування (в межах його компетенції) та схваленими державним органом, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг (для суб’єктів, регулювання діяльності яких здійснює така комісія), на капітальні інвестиції в будівництво (реконструкцію, модернізацію) об’єктів водо-, теплопостачання та водовідведення, та/або сум, спрямованих на повернення кредитів, які використані для фінансування зазначених цілей.
Обчислення і сплата податку на прибуток. Податок нараховується платником самостійно за встановленою ставкою від податкової бази. Податок, одержаний від діяльності, яка підлягає патентуванню, підлягає сплаті до бюджету в сумі, зменшеній на вартість придбаних торгових патентів на право провадження такого виду діяльності. Доходи і витрати нараховуються з моменту їх виникнення незалежно від дати надходження або сплати коштів.
Платники податків у строки, передбачені законом, подають у податковий орган податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від’ємного значення об’єкта оподаткування в результатах наступних податкових періодів. Якщо результатом розрахунку об’єкта оподаткування платника податку з числа резидентів за підсумками податкового року є від’ємне значення, то сума такого від’ємного значення підлягає включенню до витрат першого календарного кварталу наступного податкового року. Розрахунок об’єкта оподаткування за наслідками півріччя, трьох кварталів та року здійснюється з урахуванням зазначеного від’ємного значення попереднього року у складі витрат таких податкових періодів наростаючим підсумком до повного погашення такого від’ємного значення. При цьому за звітний квартал, півріччя й три квартали платники податків подають спрощену декларацію, а за результатами звітного року - повну. Форми декларацій по цьому податку встановлюються центральним податковим органом за узгодженням з комітетом Верховної Ради України, що відповідає за проведення податкової політики.
Відповідно до вимог Податкового кодексу України платники податку на прибуток підприємств зобов’язані вести облік постійних і тимчасових податкових різниць. Платники повинні визначати такі різниці і відображати їх у складі фінансової звітності, оскільки цей Кодекс чітко встановлює обов’язок подання фінансової звітності до податкових органів. Такий порядок запроваджено з 2012 р., тобто з першого кварталу 2012 р. підприємства подають до податкових органів разом з декларацією з податку на прибуток і фінансову звітність.