Податкове право України
5. Джерело сплати податків та зборів
До кола категорій, що доповнюють або тісно пов’язані з об’єктом оподаткування, входить і поняття джерела податку.
У деяких випадках джерело податку може збігатися з об’єктом оподаткування (дохід при розрахунку податку на дохід), але в більшості випадків - це два різні поняття. Джерелом сплати основної маси податків є доходи платника.
Іноді як джерело податку розглядається капітал платника податків, що вимагає додаткової аргументації. По-перше, доходи вже є елементом капіталу платника. По-друге, якщо мати на увазі майно платника, а точніше - кошти, одержані за його рахунок (суми від реалізації нерухомості, накопичені кошти), то в цьому разі ситуація є екстраординарною, оскільки для сплати податку часто відбувається реалізація об’єкта оподаткування (продаж земельної ділянки для перерахування плати за землю) або включаються процеси, результатом яких є втрата права власності на об’єкт (податкові платежі за рахунок коштів, призначених для розширення, реконструкції, позикових коштів).
Джерелом цього податку може бути або дохід, одержаний від використання цієї ділянки (або інший дохід платника податків), або кошти, виручені від продажу цієї земельної ділянки (її частини) або іншого майна. Податок може бути сплачений і з позикових коштів, однак позика погашається також за рахунок або доходу, або виручки від реалізації цього майна.
Якщо податок постійно виплачуватиметься за рахунок капіталу, то зрештою капітал вичерпається, зникне можливість сплати податку взагалі, тому податок необхідно сплачувати з доходів. Тільки в екстраординарних ситуаціях, коли виникає загроза існуванню виробничої бази як такої, сплата податку за рахунок капіталу є обґрунтованою. Так, в умовах стихійного лиха або війни з метою збереження частини майна, яка приносить дохід, може бути продана частина цього майна. Інакше втрата може загрожувати всьому капіталу і, отже, можливості одержання доходів у майбутньому.
Таким чином, джерело податку - кошти платника (переважно дохід), які використовуються ним для сплати податку. Виключними джерелами сплати податку є:
1) будь-які грошові суми, що надійшли платникові податку;
2) доходи та інші кошти, одержані платно або безоплатно платником податку, в тому числі придбані за рахунок доходу;
3) позикові кошти та кошти цільового фінансування.