У закладах ресторанного господарства святково відзначають ювілейні дати в житті людей і окремих колективів, знаменні події в житті країни, сімейні свята.

Святкування дня народження в ресторані — привід для зустрічі з родичами і друзями. Для прийому учасників свята організують банкет з частковим обслуговуванням офіціантами. Він проходить у денний або вечірній час як обід, вечеря або банкет-чай.

Столи можуть бути круглої, овальної або прямокутної форми. Якщо відзначають перший ювілей ще молодої людини — їх накривають скатертинами яскравих тонів.

Колір полотняних серветок повинен бути контрастним відносно тону скатертини. Так, наприклад рожева скатертина повинна гармонувати з білим фарфором, що має яскраво-рожевий малюнок по краях тарілок, і білими мереживними серветками. При сервіровці столу особливо виділяють місце іменинника: підстеливши під тарілку вишиту полотняну серветку і, розташувавши на ній закусочну, сервірувальну і пиріжкову тарілки, прибори і скло, що відрізняються за кольором малюнка і формою від скляного посуду для гостей. На закусочну тарілку кладуть тканинну серветку, складену високим способом («артишок», «лотос», «лілія», «віяло» тощо ), відмінним від форми складання серветок для інших гостей.

З нагоди солідного ювілею стіл накривають скатертиною пастельних тонів або темного бордо, сервірують біло-золотим фарфором, що додає йому витонченість. Дорогі льняні серветки елегантні на вигляд у кільцях із золотого листя. Доповнюють композицію красиві свічники, розкидане по скатертині золоте листя й інший багатий декор. Головна прикраса столу — торт з ювілейними свічками, число яких відповідає кількості прожитих років.

Існує своєрідний ритуал поздоровлення. Метрдотель і офіціант в особливому приміщенні запалюють свічки на торті. Після вимовлення першого тосту офіціант вносить торт до залу. У залі приглушують світло, залишаючи тільки контрольне освітлення. Торт ставлять на кругле фарфорове або мельхіорове блюдо. У напівтемному приміщенні красиво оформлений, із засвіченими свічками торт створює урочистий настрій. Метрдотель поздоровляє «новонародженого» і вручає йому спеціальне пристосування для гасіння свічок. Щоб свічки швидко не танули, їх заздалегідь кладуть у холодильник. При подачі на стіл на засвічені свічки іноді надягають фарфорові капсули з пружинкою, які оберігають очі від яскравого полум’я свічки.

У дитячих кафе й інших закладах ресторанного господарства розташованих у зонах відпочинку в літній час можна організувати святкування дня народження дитини. До організації дитячого свята потрібно підходити серйозно і нетрадиційно, оскільки діти найкритичніші і найчесніші глядачі. Цікавий і продуманий сюжет, ретельно підібрані артисти, клоуни, розважальна програма — ось секрет успішного свята. Для дітей над столами підвішують повітряні кулі різної форми і забарвлення.

Для сервіровки столу використовують дитячий посуд і прибори, кольорові стакани яскравих тонів. На стіл кладуть паперові, пластмасові, невеликі м’які іграшки, щоб ними можна було пограти, не боячись впустити і розбити. На кожну мілку десертну тарілку, засервіровану для дитини, кладуть яскраву серветку, складену, наприклад, «рогом достатку», з якого висипається гора різнокольорових цукерок-льодяників.

Таке свято можна організувати за системою кейтерингу, привернути артистів цирку і естради, скласти розважальну програму з іграми, оформити зал або зону відпочинку на лужку, в казковому варіанті.

Підвищення по службі, створення власної фірми, святкування роковин закінчення школи, коледжу, університету - прекрасні приводи для зустрічі друзів у ресторані за святковим столом. Такі банкети носять неофіційний характер. Як правило, це банкети за столом з частковим обслуговуванням офіціантами. У аванзалі або біля входу встановлюють круглий або прямокутний столик, накритий красивою скатертиною, на якому букет живих квітів, свічники зі свічками, конічні стакани, келихи, чарки ряди або трикутники, поряд з ними — соки, морси в глеках, пляшки з мінеральною водою, алкогольними напоями.

Ініціатор такої зустрічі збирає гостей біля входу в зал і проводжає їх до міні-бару. Бармен пропонує гостям аперитив. Потім ініціатор зустрічі запрошує гостей до святкового столу. Особливості складання меню, сервіровки столу і порядок обслуговування гостей аналогічні банкету за столом з частковим обслуговуванням офіціантами.

Новий рік — свято особливе. Цього святкового вечора зустрічаються сім’ї, друзі, колеги по роботі. Відповідно до новорічної тематики оформляють зал ресторану, розробляють меню, визначають сервіровку столів. Нерідко до новорічного вечора оформляють запрошення, що спрощує роботу обслуговуючого персоналу, пов’язану із зустріччю гостей.

У ресторанах заздалегідь розставляють столи на 4, 6, 8, 12 місць, визначають загальну кількість місць, нумерують столи.

До оформлення залу цього дня пред’являють особливі вимоги. У центрі залу встановлюють прикрашену ялинку. Особливе враження завжди справляють світлові спалахи і сигнали від кольорових лампочок на ялинці. Тут же може бути організована продаж карнавальних масок, сувенірів, кульок, серпантину, квітів.

У обов’язки метрдотеля входить інструктаж офіціантів перед початком обслуговування. Він знайомить їх з порядком обслуговування, особливостями сервіровки столів, меню вечері, а також з додатковим асортиментом страв і напоїв.

Одержавши докладний інструктаж, офіціанти за півгодини до збору гостей закінчують сервіровку столів і розстановку холодних закусок, напоїв, фруктів.

Новорічні столи сервірують вишуканим посудом і мельхіоровими столовими приборами. Як сервіровки, використовують закусочну і пиріжкову тарілки, два-три прибори: закусочний (для риби, м’яса) і столовий, фужер, келих для шампанського, чарку для вина і горілки. На закусочну тарілку ставлять або кладуть складену полотняну серветку.

Особливим елементом декоративного оформлення новорічного столу служать свічки. Рідкісний ресторан відмовиться використовувати цей предмет декору в своєму інтер’єрі, оскільки саме свічка допомагає створити в приміщенні неповторну атмосферу затишку, підкреслити стиль закладу.

Кожному новому відвідувачу офіціант ставить на столик обов’язково нову свічку, що зв’язано з деякими незручностями: стікаючий на чисті скатертини віск, не дуже приємний специфічний запах, недогарки, небезпека відкритого вогню — все це доставляє немало клопоту.

Останніми роками з’явилися імпортні оригінальні світильники і свічники. Цей вид настільного освітлення не вимагає великих витрат. Час безперервного горіння картриджа з «рідким» воском — 110 годин. Ні картриджі, ні самі світильники не вимагають спеціального підходу. При горінні вони не виділяють ні кіптяви, ні диму, ні запаху, а також не залишають недогарка.

Для новорічної вечері кухарі ресторану готують декілька видів закуски. Традиційними є красиво оформлені гарячі блюда: переважно птиця або дичина, солодка страва і фрукти. Обов’язково подають шампанське. Оскільки в новорічний вечір меню для всіх учасників однакове, то закуски, страви подають на всі столи одночасно, причому холодні закуски ставлять на столи наперед.

Святкова сервіровка столів досягається бездоганно накрохмаленими білосніжними скатертинами, кришталем, букетами квітів, красиво укладеними у вазах фруктами.

При вході до залу метрдотель привітно зустрічає гостей, поздоровляє їх зі святом і допомагає знайти місце за столом. Тут же повинен знаходитися і офіціант, який також поздоровляє гостей і пропонує зайняти місця.

Прийнято до настання урочистої хвилини, тобто півночі, мати в залі неповне освітлення або ставити на столи засвічені свічки. О 23 годині 45 хвилин метрдотель включає трансляцію. Як тільки відзвучать удар годинника і поздоровлення Президента з Новим роком, в залі запалюють повне світло. Мистецтво офіціантів полягає в тому, щоб саме у цей момент своєчасно відкрити і подати гостям охолоджене шампанське. Тут же офіціанти починають розкладати закуски на тарілки гостей.

Оскільки обслуговування в новорічну ніч починається з 23 години 31 грудня і завершується о 5-6 годині ранку 1 січня, то до меню включають, крім закусок одну-дві другі страви, фрукти, гарячі напої, шампанське, мінеральну і фруктову воду або фірмовий напій, іноді включають горілку (не більше 100 г на людину). Окрім страв, напоїв, фруктів, кондитерських виробів, включених до меню, передбачають подачу деяких закусок і гарячих фірмових страв, а також фруктів і кондитерських виробів за додатковим індивідуальним замовленням відвідувачів.

Кількість страв у меню розраховується таким чином:

- холодні закуски — 1 /4, 1/2 порції на людину;

- гаряча закуска — 1/2 порції на людину;

- шампанське — 1 пляшку на чотирьох чоловік;

- фруктова, мінеральна вода — 1 пляшку на людину;

- фірмовий напій — 1—2 стакани на людину.

У процесі обслуговування офіціанти розкладають закуски, наливають напої, подають гарячі закуски, стежать за порядком на столах, прибирають використаний посуд і прибори. Гарячі закуски і страви, десерти і гарячі напої бажано подавати так, щоб ставити страви одночасно на всі столи.

Перед подачею десерту на столах залишаються тільки напої і фрукти. Завершується обслуговування подачею чорної кави або чаю.

Цілком доречно, якщо в новорічну ніч до ресторану «прийде» Дід Мороз, який разом з артистами за наперед складеною програмою виступить перед гостями.

Свято 8 Березня — міжнародне свято, що відзначається у весняний період. У день 8 Березня важливе значення має оформлення залів, що досягається за допомогою кольорової гами світлих і ніжних тонів, красивого скляного, кришталевого і порцелянового посуду, квітів.

Жінок можна поздоровити при вході в підприємство або зал, вручити їм букетики весняних квітів. Квіти варто поставити і на стіл.

З огляду на смаки жінок, до меню включають більш складні і вишукані холодні і гарячі страви, різноманітні солодкі страви, кондитерські вироби, цитрусові, фрукти. З напоїв пропонують вино, лікери, шампанське, коктейлі.

Музична програма повинна бути різноманітною, переважно ліричних мелодій, можливі конкурси на краще виконання пісні «караоке», танцювальні конкурси, вручення сувенірів.