Організація обслуговування на підприємствах ресторанного господарства
8.3. Банкет за столом із повним обслуговуванням
Банкет за столом з повним обслуговуванням — найскладніша і найвідповідальніша форма обслуговування, тому для організації і проведення такого типу банкету виділяють найкваліфікованіших і найдосвідченіших метрдотелів і офіціантів. Банкет з повним обслуговуванням є святом, де розсадження гостей узгоджується з протоколом, учасники банкету сидять за красиво і пишно сервірованими столами, а офіціанти всі страви і напої подають «в обнос».
Банкети за столом з повним обслуговуванням офіціантами найчастіше влаштовуються на дипломатичних, офіційних прийомах з приводу візитів високопоставлених посадовців, іноземних представників і делегацій, в період проведення міжнародних симпозіумів, конференцій і виставок.
До меню банкету включають порівняно невелику кількість закусок, страв і напоїв, оскільки тривалість перебування гостей за столом невелика. Необхідно строго дотримувати заздалегідь запланований порядок подачі страв. Черговість зміни страв співпадає з порядком запису їх у банкетному меню. На початку банкету подають холодну рибну закуску і свіжі овочі, потім закуски з м’яса, птиці і дичини, після холодних закусок — гарячу закуску, за нею суп. Після супу — гарячі страви з риби, м’яса, птиці, дичини, овочів. Закінчується банкет подачею десерту, фруктів і гарячих напоїв — кави, чаю.
Неодмінною умовою обслуговування подібних банкетів є швидкість подачі страв, напоїв і зміни приборів, оскільки час для обслуговування гостей за столом строго визначено рамками протоколу (50-60 хв). Ця обставина обумовлює зайнятість великої кількості офіціантів високої кваліфікації (не нижче за IV розряд).
При підготовці даного банкету у банкетному залі розставляють банкетні столи і підсобні столи для офіціантів, кількість яких визначають, виходячи з числа секторів обслуговування. Банкетні столи накривають спеціальними скатертинами, які можуть бути доповнені прикрасами у вигляді настільних доріжок, настільних серветок і гірлянд. Слід пам’ятати, що красива, добре вигладжена і правильно розстелена скатертина додає столу особливу урочистість. У першу чергу необхідно накрити банкетний стіл, стежачи за тим, щоб скатертина лягла рівно. Потім накрити скатертиною підсобний стіл.
Приставити до столу стільці, стежачи за тим, щоб вони не м’яли скатертину, оскільки святкова скатертина може бути широкою і мати спуск від стільниці майже до підлоги.
Потім столи сервірують декоративними підставними тарілками-тацями, які є символами повного обслуговування. їх розміщують на відстані 80-100 см одна від одної.
Прибори із спеціями встановлюють попарно, один прибор на двох гостей. Причому прибори ставлять на рівні скляного посуду між предметами сервіровки поряд з гостями, котрі сидять.
Банкетні столи уквітчують, національними прапорцями країн, представники яких сидітимуть за столом.
Візитні (кувертні) картки з вказівкою імен і прізвищ учасників банкету розташовують або лівіше фужера для води, або відразу за десертними приладами. Бланки меню банкету розміщують за пиріжковою тарілкою. Для іноземних гостей меню повинно бути виконано на їх рідній мові.
Попільнички на офіційному банкеті ставлять на столи тільки до моменту подачі кави.
У день банкету, зібравши офіціантів, метрдотель, відповідальний за проведення даного заходу, проводить з ними інструктаж, під час якого повідомляє їх на честь кого або якої події влаштовується банкет. Уточнюються час початку банкету, кількість і особистий склад його учасників за національністю, статтю, віком тощо. Метрдотель знайомить офіціантів з планом розстановки столів, кількістю гостей за кожним з них і планом розміщення учасників банкету за столом, повідомляє особливості меню, сервіровки і обслуговування.
Найбільш складний варіант — обслуговування банкету з великим числом учасників. Для спрощення орієнтування кожному сектору столу привласнюють порядковий номер, починаючи з першого. Загальноприйнято, що перший номер одержує сектор столу, розташований далі за інших від вхідних дверей до банкетного залу, через яку офіціанти входять із стравами. Навпаки, останній номер привласнюють сектору, який знаходитися ближче до дверей.
Під час обслуговування метрдотелю не обійтися без наперед складеного плану обслуговування гостей, що сидять за столом або столами. У плані позначені сектори, їх номери і прізвища закріплених за ними офіціантів. Підсобні столи, наперед розподілені за офіціантами, також відмічені в плані, яким керуються метрдотель і офіціанти під час обслуговування.
Розподіляючи обов’язки між кожною групою офіціантів, метрдотель детально пояснюють схему організації обслуговування: хто з них і коли пропонує блюда і вина, подає основну страву в обнос, гарнір, соус. Він визначає, хто, коли і яким методом прибирає використаний посуд і прибори або замінює їх. Окремо призначаються офіціанти, які вносять страви до залу і виносять використаний посуд і прибори. Метрдотель також призначає офіціантів для підготовки і подачі аперитиву, обслуговування гостей в кавовому залі, прибирання банкетного столу після переходу гостей до кавового залу.
Успішна організація банкету багато в чому залежить від правильних дій метрдотеля, який повинен погоджувати з працівниками кухні, відповідальними за приготування страв, час готовності і порядок відпуску страв і закусок, включених до меню. Він же керує роботою офіціантів, які беззаперечно виконують його вимоги. Контроль за виконанням схеми обслуговування полягає в тому, що метрдотель стежить за своєчасною підготовкою страв до подачі до залу, дає розпорядження на вхід офіціантів з черговою стравою або чистим посудом. Нерідко виконання всіх цих операцій (при проведенні банкету з великим числом учасників) вимагає настільки чіткої роботи метрдотеля, що одних тільки його зусиль стає недостатньо. В цьому випадку метрдотель призначає до себе у допомогу одного- двох офіціантів. Вони підтримують зв’язок з виробництвом і керують роботою інших офіціантів на окремих ділянках банкетного залу. Сам метрдотель в цей час знаходиться в залі. Найбільш відповідальний момент в процесі обслуговування — вказівки метрдотеля офіціантам про одночасний вхід їх до залу і виході із нього зі стравами, напоями. Тут важливо дотримувати порядок черговості, оскільки порушення цієї вимоги неминуче викличе гармидер серед офіціантів: одні з них на шляху до столу стикатимуться з іншими, що зрештою приведе до зайвої затримки процесу обслуговування. Тому для відробітку синхронності обслуговування з офіціантами кілька разів проводять репетицію.
При обслуговуванні банкетів особливо яскраво виявляються кваліфікація офіціанта, його вміння бути елегантним, доброзичливим, тактовним і уважним відносно гостей, що є обов’язковою умовою високої культури обслуговування і сприяє створенню гарного настрою у клієнтів.
Інша важлива умова проведення банкету — вміння офіціанта взаємодіяти не тільки з метрдотелем, але і з іншими офіціантами. Зокрема, він повинен знати, хто з його товаришів працює в попередньому і подальшому номерах секторів (для своєчасного і організованого входу до залу і виходу з нього, а також синхронності в обслуговуванні). Знаючи черговість подачі закусок, страв, напоїв і взагалі всю схему організації обслуговування, офіціант повинен як в індивідуальному плані, так і в плані роботи в парі з іншим офіціантом при протокольному розміщенні гостей за столом дотримувати послідовність їх обслуговування в своєму секторі, знати деякі особливості подачі напоїв, закусок і страв окремим гостям.
Краще, щоб гості мали можливість заздалегідь ознайомитися з відведеними їм місцями. Для цього в аванзалі (приміщенні, призначеному для збору учасників банкету) доцільно мати план розміщення гостей за банкетним столом. План кладуть на стіл під скло. На плані вхід в банкетний зал позначають стрілкою.
Обслуговування гостей починається з моменту входу їх до банкетного залу. Офіціанти кожен у своєму секторі обслуговування зустрічають гостей, допомагаючи їм сісти. Далі починається робота за наперед наміченим планом. Всі офіціанти повинні чітко знати свій сектор обслуговування і свої безпосередні обов’язки на банкеті. Кваліфікована робота, елегантний зовнішній вигляд, доброзичливе ставлення до гостей є обов’язковими умовами культури обслуговування і сприяють створенню гарного настрою у учасників банкету. Від офіціантів потрібні дисципліна, організованість, безумовне виконання всіх розпоряджень і вказівок метрдотеля.
Місця за столом підрозділяють на почесні і менш почесні. Найпочесніше місце — праворуч від господині (на прийомі за участю жінок) і праворуч від господаря, потім слідують почесні місця зліва від господині і зліва від господаря. У міру віддалення від господині і господаря місця стають менш почесними. Місця повинні обов’язково чергуватися — поряд з жінкою садять чоловіка. Гість особливо високого рангу може бути посаджений напроти господаря, в цьому випадку другим за значущістю буде місце праворуч від господаря. При цьому слід пам’ятати, що чоловік з дружиною не завжди повинні сидіти разом, що жінку не садять на торці столу і що іноземні гості — представники однієї і тієї ж країни — також не є сусідами за столом.
Офіціанти в залі допомагають гостям зайняти місця відповідно до плану розсадження. Ще раз підкреслимо: обслуговування ведеться строго за протоколом. Офіціанти обслуговують гостей синхронно в кожному закріпленому за ними секторі столу.
Офіціанти в кожному закріпленому за ними секторі столу підходять до гостей і пропонують на вибір два види мінеральної води (які передбачені в меню). Вибраний гостем напій наливають у фужер справа правою рукою.
Потім кожен офіціант бере пляшку з горілкою в праву руку і справа наливає в горілчані чарки. Коли офіціант відходить від третього гостя, в зал входять офіціанти з холодними стравами, розташованими на лівій руці поверх ручника з прибором для розкладки. Вони підходять до гостей зліва і перекладають порцію рибної страви гостеві.
Рибний салат подають у вазах зліва в обнесення, використовуючи салатний прибор для розкладки. Коли гості з’їдять рибну закуску, офіціанти, що подають вина, збирають використаний посуд (закусочні тарілки і прибор). Офіціанти, що подають блюда, виконують до- сервірування столу закусочними приборами.
Офіціанти, що подають вина, беруть в ліву руку прохолодний напій і пляшку горілки, підходять до гостей справа і доливають напої.
Офіціанти, що подають страви, обноситимуть гостей теплою закускою (її відпускають з виробництва на закусочних тарілках), використовуючи прийом «З і 1», тобто в лівій руці розташовують три тарілки, а в правій — одну.
Офіціанти, що подають страви, збирають використаний посуд, а офіціанти, що подають вина, виконують досервірування підігрітими мілкими столовими тарілками.
Потім перші офіціанти вносять до залу гарячі рибні страви і обноситимуть ними гостей відповідно до протоколу. Після чого офіціанти. що подають вина, наливають гостям біле вино в келихи для білого вина.
Офіціанти, що подають страви, збирають використаний посуд, а офіціанти, що подають вина, досервірують стіл підігрітими мілкими столовими тарілками.
Потім перші офіціанти вносять до залу гарячі м’ясні страви, а офіціанти, що подають вина, наливають гостям червоні вина в келихи для червоного вина.
Перед подачею десерту із столу прибирають використані тарілки і прибори, пиріжкові тарілки і спеції.
Десерт офіціанти приносять в зал на мілких десертних тарілках і подають з руки прийомом «З і 1».
Офіціанти, котрі подають вина, наливають гостям шампанське в келихи, заповнюючи їх на 2/3 об’єму.
Офіціанти, що подають вина, прибирають стіл, а інші офіціанти ставлять перед кожним гостем чашку з кавою. Ручки чашки і ложки повернені вправо.
Офіціанти, що подають напої, подають чарки з коньяком з невеликої таці.
Кава і фрукти можуть бути подані в окремому чайному або кавовому залі. Цей зал повинен бути розташовано у безпосередній близькості від основного бенкетного. Іноді для цього використовують приміщення, в якому проходила зустріч гостей.
У залі встановлюють невеликі столи (на 8-12 чол.) із красивою деревиною фактурою або накриті кольоровими скатертинами. На середину столу ставлять вази з фруктами, тістечками, цукерками, горішками тощо. Поруч із фруктами розміщають стопками пиріжкові або десертні тарілки, фруктові набори.
Чай або каву подають у чашках, що наповнюють у підсобному приміщенні, або ставлять кавові чашки на стіл і після того, як гості сіли, офіціанти наливають їм каву. За бажанням відвідувача в чайній чашці подають чай, а кавову забирають.
За чашкою встановлюють коньячну чарку (на прохання гостя її можуть замінити на лікерну). Певний запас чарок для лікеру повинен знаходитися на підсобному столі.
Чарки з коньяком або лікером можуть бути подані й в обнос. Офіціанти в цьому випадку працюють у парі: один на таці несе напої в пляшках і чарки, другий з’ясовує у гостя, який напій він буде пити, наливає його в чарку, встановлену на маленькій таці, що утримує в лівій руці.
Для кондитерських виробів зліва від чашки встановлюють пиріжкову тарілку.
При обслуговуванні гостей в чайному або кавовому залі офіціант обов’язково повинен виконувати такі правила:
- слідкувати за порядком на столах - прибирати або змінювати попільнички, використані та непотрібні предмети;
-до кінця обслуговування запропонувати гостям охолоджену мінеральну воду, сік.
Після закінчення прийому офіціанти прибирають використаний посуд у такий послідовності: спочатку полотняні серветки, потім чашки з блюдцями і кавовими ложками. Використаний посуд ставлять на таці. При зборі скляного посуду його сортують за видами і ставлять на підноси. В останню чергу прибирають аксесуари, знімають із столу скатертини і складають їх. використовуючи відомі технічні прийоми.
При обслуговуванні банкету за столом кожен офіціант зобов’язаний знати такі правила:
- Будь-яка страва або напій подається всіма офіціантами одночасно.
- Всі страви, закуски, гарніри, соуси тощо, пропоновані гостям «в обнесення», подають на лівій руці з лівого боку.
- Якщо у момент подачі гість розмовляє або слухає співбесідника, слід трохи почекати, потім тихо вибачитися і подати страву, при цьому не слід торкатися нею столу або тарілки з хлібом.
- Гість при бажанні сам кладе собі на тарілку запропонований продукт, але на прохання гостя офіціант повинен уміти правою рукою за допомогою приборів для розкладки покласти страву, що подається, на тарілку.
- Офіціант тримає страву на долоні лівої руки, заздалегідь покривши її салфеткою-ручником, яка оберігає руку від опіку або переохолодження, при цьому ручник-серветка не повинен звисати у офіціанта з руки.
- В першу чергу офіціант обслуговує почесних гостей, далі — за протоколом; на банкеті, де немає строгого протоколу, перевага при обслуговуванні віддається жінкам.
- Згідно з дипломатичним етикетом палити за столом під час їжі заборонено, тому попільнички ставлять на стіл тільки до моменту подачі кави.
- Салатники і соусники невеликих розмірів перед подачею ставлять на підставні тарілки, покриті серветкою.
- Якщо гість відмовився від запропонованої страви, обов’язково прибирають прибор, призначений для цієї страви. Перед подачею наступної страви із столу прибирають посуд і прилади від попередньо поданої страви навіть якщо гість ними не користувався.
- При подачі таких страв, як мілка дичина, курчата, раки, деякі сорти фруктів тощо, які можна їсти руками, рекомендується кожному гостеві з правого боку ставити в чаші теплу воду з кружечком лимона для обмивання кінчиків пальців. Замість неї гостям для цієї цілі можна подати на тарілках акуратно складені і зволожені полотняні серветки.
- При обслуговуванні гостей, які сидять за столом, подача страв може проводитися не тільки з лівого боку. Все те, що наперед розкладено або розлито в посуд індивідуального користування, офіціант подає і ставить на стіл перед гостем правою рукою з правого боку. Так подаються гарячі закуски в кокотницях і кокільницях, всіх супах у бульйонних чашках або глибоких тарілках, десертних блюдах у креманках, гарячі напої (чай, кава) в чашках і стаканах, а також холодні закуски, гарячі і десертні страви на тарілках.
- Використані тарілки і прибори при заміні забираються як з правого боку гостя правою рукою, так і з лівого боку лівою рукою.
- Всі напої наливають, як правило, правою рукою з правого боку, тримаючи пляшку етикеткою, зверненою до гостя. У разі крайньої необхідності можна налити і з лівого боку, але при цьому обов’язково лівою рукою.
- Асортимент напоїв у пляшках пропонують гостеві з лівого боку, тримаючи в лівій руці 2-3 пляшки етикетками, оберненими в його бік. Після того, як гість вибрав один із запропонованих напоїв, офіціант бере в праву руку пляшку і наливає бажаний напій з правого боку.
- Чергова зміна або прибирання тарілок і приборів всіма офіціантами проводиться одночасно (за командою метрдотеля або старшого офіціанта), коли всі учасники банкету або переважна більшість з них закінчили їсти раніше подану страву.
Після закінчення банкету офіціанти допомагають гостям встати і вийти з-за столу, проводжають їх до виходу.