Історія зарубіжної літератури XX століття

Заняття № 9. Показ шляху становлення особистості жінки у п´єсі Г. Ібсена "Ляльковий дім (нора)"

План

1. Історія написання драми "Ляльковий дім". Назва п´єси.

2. "Ляльковий дім" - соціально-психологічна драма. її аналітична композиція.

3. Особливості драматичного конфлікту та розвиток дії п´єси.

4. Образи Нори і Хельмера.

5. Символіка драми.

6. Новаторство Ібсена-драматурга.

Завдання для підготовчого періоду

1. Визначте поняття "соціально-психологічна п´єса".

2. Підготуйте виразне читання вузлових сцен п´єси.

3. Складіть логічні схеми.

Література

1. Адмони В. Г. Генрих Ибсен. - М., 1956.

2. Владимиров С. Действие в драме. - М., 1972.

3. Буряк С. А щастя було зовсім поруч ... За драмою Г.Ібсена "Ляльковий дім". 10 кл. // Зарубіжна література. - 2007. - № 10-11 (506-507). - С. 44-47.

4. Галка Л. Г. Ібсен "Ляльковий дім": матеріали до вивчення. П´єса відкритого фіналу. Урок пошуку істини в діалозі // Всесвітня література в середніх навчальних закладах України. - 2008. - № 4. - С. 45-46.

5. Ревнівцева Є. Зіткнення мрії і дійсності. Матеріали до уроків з вивчення творчості Ібсена. 10 кл. // Зарубіжна література. - 2005. - № 11 (411). - С. 9-10.

6. Ціко І. Г. Показ шляху становлення особистості в доля Нори. Урок за драмою Г. Ібсена "Ляльковий дім". 10 кл. // Зарубіжна література в навчальних закладах. - 2004. - № 7. - С. 37-39.

7. Ціпов´яз Л. Драма Г.Ібсена "Ляльковий дім". Оповідь про пробудження людської особистості. 10 кл. // Зарубіжна література. - 2005. - № 11 (411). - С. 6-8.

Інструктивно-методичні матеріали

Твір написаний у 1879 році. В основу драми Ібсен поклав реальну подію. Прототипом Нори стала норвезько-датська письменниця Лаура Кіллер (1849-1932). Під впливом п´єси Ібсена "Бранд" 19-річна дівчина написала книгу "Дочки Бранда", яка вийшла у світ у 1869 році під псевдонімом. З нею ознайомився драматург порадив Лаурі займатися літературою. Між ними зав´язалася дружба. Лаура вийшла заміж з любові, але її чоловік, людина з розлагодженою нервовою системою, болісно сприймав нестаток грошей. Тому дружина намагалася захистити його від матеріальних проблем і, коли він захворів, звернулася за допомогою до свого багатого батька, однак той відмовив. Тоді вона, таємно від усіх, взяла позику в одному з норвезьких банків, а поручився за неї впливовий друг. Коли знову стали потрібні гроші, Лаура зробила нову позику, але не змогла її повернути у визначений термін. У відчаї жінка хотіла видати фальшивий вексель, але вчасно зупинилася. Згодом про це дізнався чоловік, який спочатку співчував Лаурі, а потім під впливом родини, друзів, загальної думки жителів міста різко змінив своє ставлення до дружини і став вимагати розлучення. Дітей у неї відібрали, а її визнали психічно хворою. Згодом, на прохання чоловіка, Лаура повернулася і в сім´ю, і до літературної діяльності.

Про історію цієї жінки довідалася Сюзанна, дружина Ібсена, і, мабуть, пізніше розповіла про неї чоловікові. Нора і її прототип мали багато спільного, але була й істотна відмінність: Нора сама пішла з сім´ї, сама протиставила себе суспільству - це її свідоме рішення.

На перший погляд, головну увагу письменник зосередив на проблемі прав жінки, але побудова драми, система образів переконливо довели, що доля головної героїні відбила глибинні протиріччя сучасного драматургу суспільства.

У цій п´єсі Ібсен заклав основи реалістичної соціально-психологічної драми. Обивательське благополуччя родини адвоката Хельмера розкрилося в ній найнеща-снішим і найневблаганнішим способом, оголивши брехливість буржуазної моралі, існуючих на той час норм родинного життя та горезвісної святості шлюбу. На початку драми автор відтворив життя-гру головних героїв і їхнє зовнішнє благополуччя, яке було лише видимістю. Конфлікт, що дав розвитку дії п´єси, виник давно, але до певного часу героями не усвідомлювався. Цей конфлікт розкрився разом з таємницею головної героїні - Нори.

Згодом соціальні протиріччя у драмі переросли у протиріччя моральні, які драматург вирішив у психологічному плані. Поведінка героїв психологічно глибоко вмотивована: вісім років подружнього життя Нори, про які ми дізналися із передісторії, - це вісім років роздумів і сподівань. І лише у ті три дні, коли героїня, хапаючись за останню надію, боролася за свою сім´ю, за щастя, повністю розкрився її складний духовний світ. Рішення піти з сім´ї далося нелегко, це не емоційний порив, а глибоко обдуманий вчинок.

П´єсу ще називали інтелектуально-аналітичною. У таких творах, як правило, присутня якась таємниця, що визначала розгортання подій. Проте розум і здатність героя осмислити дійсність дали йому змогу змінити свою долю. Якщо ж людина не знайшла у собі сили правильно зорієнтуватися у ситуації і перетворити свою думку на дію, вона жорстоко за це поплатилася.

Зав´язка і розв´язка винесені автором за межі дії п´єси. "Аналітичні" тенденції у цій драмі виявилися у перенесенні центру ваги на розкриття справжньої сутності стосунків і характерів персонажів: фру Лінне хоче, щоб між чоловіком та дружиною відбулася відверта розмова і тому не дозволило Крогстаду забрати листа; лист лихваря не розв´язав конфлікту, а лише став передумовою для розмови Нори з чоловіком. Таємна любов лікаря Ранка до Нори не дозволила героїні просити у лікаря допомоги, а також підштовхнуло її до рішучої розмови з Хельмером. Отже, усе, що відбувалося у творі, підкорено її загальній ідеї - таємниця має бути розкрита.

КОНФЛІКТИ

Основний