Історія зарубіжної літератури XX століття
1. Історико-літературні передумови розвитку норвезької літератури
Норвегія, яка у роки Першої світової війни зберегла нейтралітет, з одного боку, збагатила підприємців, а з іншого, - сприяла різкому погіршенню життя народу.
У період економічної кризи кінця 20-х - початку 30-х років у країні зріс вплив компартії, у той же час виник фашистський рух "Національна єдність" на чолі із В. Квіслінгом. Однак прийти до влади фашистам не вдалося: вони зазнали поразки на виборах. Десять років у країні правлячою була компартія, яка здійснила ряд соціальних реформ для поліпшення життя народу. У країні склався досить високий рівень життя, вона стала економічно розвиненою.
Про свій нейтралітет оголосила Норвегія і на початку Другої світової війни, але це не врятувало її від нападів німецько-фашистських військ. Встановлений окупаційний режим сприяв появі руху Опору.
Своєрідність історичної долі Норвегії пояснила специфічні риси розвитку її літератури в першій половині XX століття. Продовжувала розвиватися романтична лінія, пов´язана з іменами таких письменників, як Г. Ібсен і Бьорнсон.
До історичного жанру звернулися У. Дуун, Ю. Фалькбергет, С. Унсет. У їхніх творах романтичні традиції тісно переплелися з реалістичними, тонкий психологічний аналіз поєднався з філософськими осмисленнями стосунків людини і суспільства. Таємничий взаємозв´язок людини і природи теж став темою для роздумів. Це було характерним для творів К. Гамсуна та Т. Весоса.
З´явилася у літературу і тема народних страждань. Ю. Фалькбергет, К. Упдаль зроблять героями романів простих селян, робітників, рибалок.
У 30-ті роки під впливом гострої економічної кризи сили літераторів розмежувалися. Навколо драматурга-експресіоніста Р.Фангена об´єдналися письменники, які сповідували інтуїтивізм та індивідуалістичні цінності. Діаметрально протилежними були прагнення письменників, які згрупувалися навколо журналу "Мот Даг", який очолив 3. Фальк. Важливу роль у духовному житті 30-х років відіграв журнал "Вейєн Фрем", який видавав поет, представник соціалістичного напрямку у норвезькій літературі Н. Гріг.
У роки німецько-фашистської окупації норвезькі письменники зайняли активну антифашистську позицію. Творчим винятком став Кнут Гамсун, який співробітничав з німцями. Частина письменників залишила батьківщину. Багато із написаного у той час було видано у повоєнний період.
Душею руху Опору у Норвегії, як і в інших країнах, стала поезія. Надзвичайно поширеними були нелегальні газети, в яких відчувався пульс боротьби з окупантами.
Кінець XIX - початок XX ст. характеризувався цікавими творчими пошуками у світовій літературі, позначеними виникненням нових літературних напрямів, жанрів і форм творів.
Норвезький драматург Г. Ібсен посів одне з перших місць у літературі свого часу і справив значний вплив на розвиток драматургії XX століття.