Філософія родознавства

Законодавчі засади повноліття в Україні ("Конституція України", "Сімейний кодекс України").

Розвиток України як сучасної демократичної держави потребує нових форм соціалізації поколінь, органічно пов´язаних з історичними традиціями народу, родини. Досягнення повноліття має важливе загальнодержавне значення. Адже повноліття — новий громадянський статус представників молодого покоління.

Відповідно до цивільного законодавства України, повна дієздатність особи настає з 18 років. "Конституція України" (1997) зазначає: "Право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцять років" (ст. 70). Визначено взаємну відповідальність батьків і повнолітніх дітей — "батьки зобов´язані утримувати дітей до їх повноліття. Повнолітні діти зобов´язані піклуватися про своїх непрацездатних батьків" (ст. 51).

Згідно з "Сімейним кодексом України" (2004), "неповнолітньою вважається дитина у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років" (ст. 6); визначено "обов´язок повнолітніх дочки, сина утримувати батьків та його виконання" (ст. 202— 206), "патронат над дітьми" (ст. 252—256), взаємні права та обов´язки повнолітніх дітей і інших членів сім´ї та родичів (ст. 259, 260, 264), обов´язок внуків, правнуків утримувати бабцю, дідуся, прабабцю, прадіда (ст. 266), обов´язок повнолітніх братів, сестер утримувати малолітніх, неповнолітніх братів і сестер, які потребують матеріальної допомоги (ст. 267) та ін.