Корпоративне управління

4.5. Здійснення контролю в корпораціях

Особливої актуальності в управлінні корпорацією набуває здійснення контролю.

М. Мескон, М. Альберт та Ф. Хедоурі, визначаючи контроль як невід’ємну частину процесу управлінської діяльності, характеризують йогояк засіб, за допомогою якого керівництво організації визначає правильність рішень, що приймаються, та необхідність коригуючих дій для досягнення цілей організації [36].

Основним завданням контролю виступає виявлення фактичних відхилень від встановлених параметрів організації або її складової шляхом співставлення реальних результатів із планами, що дає можливість отримати інформацію щодо місця виникнення проблеми. Тобто за допомогою контролю можна охарактеризувати якість управління, прийняття та реалізацію управлінських рішень, визначити проблеми, скоригувати дії та попередити виникнення кризових ситуацій.

Контроль можна розглядати як управлінські дії, спрямовані на визначення можливих та існуючих відхилень параметрів організації або її елементів від запланованих, та розробку заходів щодо їх усунення [34].

Питання контролю є надзвичайно актуальним для акціонерних товариств та обумовлене розмежуванням функцій управління та володіння товариством. В умовах розпорошеності акціонерного капіталу та ситуації, за якої одні особи володіють підприємством, а інші ним управляють, товариство повинно забезпечити ефективний контроль за діяльністю осіб, які розпоряджаються отриманими товариством інвестиціями, та здійснити надійний захист майнових інтересів інвесторів.

Корпорація може розраховувати на довіру інвесторів та надходження зовнішнього фінансування тільки за умови запровадження належної системи контролю за його діяльністю. Наявність такої системи дозволяє інвесторам бути впевненими у тому, що їх інвестиції розумно використовуються, спрямовуються на розвиток корпорації та надійно захищені від можливих зловживань.

Діюча у корпорації система контролю за його фінансово-господарською діяльністю має сприяти:

  • збереженню та раціональному використанню фінансових і матеріальних ресурсів товариства;
  • забезпеченню точності та повноти бухгалтерських записів;
  • підтриманню прозорості та достовірності фінансових звітів;
  • запобіганню та викриттю фальсифікацій та помилок;
  • забезпеченню стабільного та ефективного функціонування товариства.

Корпорація повинна забезпечити комплексний, незалежний, об’єктивний та професійний контроль.

Контроль за діяльністю корпорації повинен здійснюватися як через залучення незалежного зовнішнього аудитора (аудиторської фірми), так і через механізми внутрішнього контролю.

Система внутрішнього контролю корпорації має забезпечити здійснення стратегічного, оперативного та поточного контролю за її фінансово-господарською діяльністю.

До органів управління корпорації, які здійснюють внутрішній контроль, належать:

  • наглядова рада (через аудиторський комітет ради);
  • ревізійна комісія;
  • служба внутрішнього аудиту.

Наглядова рада (через аудиторський комітет ради) повинна забезпечити функціонування належної системи контролю, а також здійснення стратегічного контролю за фінансово-господарською діяльністю товариства. Стратегічний контроль - це тип контролю, який спрямований на розв’язання стратегічних завдань і тісно пов’язаний зі стратегічним плануванням та управлінням, натомість за допомогою тактичного контролю забезпечуються систематичні спостереження за виконанням поточних завдань, програм, планів. Тобто за допомогою тактичного контролю перевіряється реалізація тактичних рішень.

З метою ефективного виконання зазначених функцій до компетенції наглядової ради повинні належати, зокрема, повноваження щодо:

- перевірки достовірності річної та квартальної фінансової звітності до її оприлюднення та (або) подання на розгляд загальних зборів акціонерів;

- виявлення недоліків системи контролю, розробки пропозицій та рекомендацій щодо її вдосконалення;

- призначення та звільнення внутрішніх аудиторів;

- затвердження зовнішнього аудитора (якщо це повноваження не віднесено до компетенції загальних зборів акціонерів), здійснення контролю за ефективністю, об’єктивністю та незалежністю зовнішнього аудитора, фінансовими відносинами між товариством та аудитором.

Наглядова рада зобов’язана оцінювати систему контролю за фінансово-господарською діяльністю товариства, розробляти та надавати загальним зборам пропозиції щодо її вдосконалення.

Ревізійна комісія здійснює оперативний контроль фінансово-господарською діяльністю корпорації шляхом проведення планових та позапланових перевірок. Планові перевірки проводяться за підсумками діяльності корпорації за рік. За результатами перевірки робляться висновки, які подаються загальним зборам акціонерів.

Позапланові перевірки проводяться за власного ініціативою ревізійної комісії, за рекомендацією загальних зборів, за рішенням наглядової ради, на вимогу акціонерів, які володіють у сукупності понад 10 відсотками голосів.

Якщо в результаті проведення контрольних дій з’ясувалось, що є виникнення загрози суттєвим інтересам корпорації або виявлені зловживання, вчинені посадовими особами, ревізійна комісія зобов’язана вимагати позачергового скликання зборів акціонерів.

Здійснення поточного контролю за фінансово-господарською діяльністю покладається на службу внутрішнього аудиту. Саме ця служба відповідає за своєчасне виявлення відхилень, які перешкоджають законному та ефективному використанню майна та коштів корпорації.

До компетенції служби внутрішнього аудиту належать:

  • контроль за організацією та функціонуванням системи бухгалтерського обліку;
  • контроль за відповідністю даних бухгалтерського обліку фактичній наявності активів, їх належним збереженням;
  • експертиза фінансової та операційної діяльності;
  • підготовка оглядів діяльності корпорації та розроблення рекомендацій щодо підвищення її ефективності.

Для забезпечення об´єктивного внутрішнього контролю необхідно встановлювати вимоги до кандидатів у члени наглядової ради, ревізійної комісії та служби внутрішнього аудиту, які б сприяли обранню (призначенню) до цих органів осіб з бездоганною репутацією. При цьому наявність у особи судимості за злочини проти власності, службові чи господарські злочини є одним із факторів, який негативно впливає на її репутацію. З метою забезпечення високого рівня професійної кваліфікації таких осіб корпорація встановлює відповідні вимоги на рівні внутрішніх документів. Однією із основних вимог має стати володіння спеціальними знаннями з бухгалтерського обліку, фінансового менеджменту. Необхідний досвід роботи забезпечить можливість якісного виконання ними обов’язків, а професійна компетентність осіб, які здійснюють контроль, стане гарантією професійного підходу до контролю за фінансово-господарською діяльністю товариства.

Для забезпечення впевненості акціонерів, потенційних інвесторів, кредиторів та інших зацікавлених осіб у надійному функціонуванні системи внутрішнього контролю, підсилення вірогідності та достовірності результатів, представлених у фінансовій інформації, корпорація має забезпечити проведення незалежного зовнішнього аудиту шляхом залучення аудиторів (аудиторських фірм), які мають право на проведення аудиторської діяльності відповідно до чинного законодавства.

Об’єктивний контроль з боку зовнішнього аудитора забезпечує наглядова рада, створивши належні умови для його роботи, які б виключали можливість тиску на аудитора з боку зацікавлених осіб, та здійснювати контроль за дотриманням зовнішнім аудитором Кодексу професійної етики аудиторів України під час виконання ним своїх обов’язків. Рада повинна забезпечити здійснення зовнішнього аудиту аудитором (аудиторською фірмою), який має бездоганну репутацію.

Результати контролю повинні бути оприлюднені. Особи, які здійснюють контроль за фінансово-господарською діяльністю товариства, повинні звітувати за результати перевірок наглядовій раді та (або) загальним зборам. При здійсненні зовнішнього аудиту зовнішній аудитор повинен брати участь у загальних зборах для надання акціонерам відповідей на питання стосовно фінансового стану корпорації та аудиторського висновку.

Документи, підготовлені за підсумками проведення контрольних заходів, мають бути передані до ради та виконавчого органу корпорації для оперативного розгляду та реагування на результати здійсненого контролю на найближчому засіданні ради (аудиторського комітету ради) тавиконавчого органу.

Ревізійна комісія зобов’язана доповідати про результати проведених нею перевірок загальним зборам акціонерів та наглядовій раді на найближчому її засіданні, що проводиться після здійснення перевірки ревізійною комісією. Доповідь ревізійної комісії викладається у письмовій формі та має містити інформацію про проведені нею планові, позапланові перевірки та зроблені за їх підсумками висновки, інформацію про достовірність річного балансу із необхідними поясненнями до нього, а також рекомендації щодо затвердження його загальними зборами. Доповідь ревізійної комісії загальним зборам акціонерів та раді товариства, окрім подання у письмовому вигляді, також викладається головою ревізійної комісії або його заступником в усній формі на засіданні ради та на загальних зборах акціонерів.

Установлені корпорацією правила та процедури контролю мають сприяти забезпеченню стабільного та ефективного функціонування корпорації шляхом створення та функціонування надійної системи контролю за її фінансово-господарською діяльністю з метою своєчасного виявлення відхилень фактичних результатів діяльності від запланованих і прийняття оперативних управлінських рішень, які забезпечать нормалізацію діяльності корпорації.