Основи культурології
16.2.3. Буддійський культ
На противагу складній обрядовості брахманізму, пов´язаній з жертвоприношеннями, буддизм відрізняється простотою культу. Культові дії перших буддистів включали медитацію, молитви і поклоніння ступам - культовим спорудам, пов´язаним з пам´яттю про земне життя Будди. Перші вісім ступ були споруджені в різних місцях над тілесними залишками Шакья-Муні після його кремації. Прочани обходять навколо великих ступ, залишаючи в спеціальних посудинах пожертвування.
Поширеною культовою спорудою виступає також храм, у якому на вівтарі, а також на внутрішніх стінах містяться живописні і скульптурні зображення Будди й інших персонажів пантеону. В культовій практиці використовується мандала - своєрідна графічна діаграма Всесвіту, насичена магічними знаками і символами. Віруючі запалюють свічки і кладуть перед зображенням Будди квіти.
Широкого поширення в північному буддизмі набула практика багаторазового повторення імені того чи іншого Будди. Розвитком цієї магічної практики стало використання в ламаїзмі спеціальних молитовних барабанів - хурде. Вважається, що кожний оборот барабану рівнозначний прочитанню всіх текстів, що у нього вкладені, а також написані на його стінках. Великого значення надається і багаторазовому проголошенню магічної формули-заклинання: "Ом мані падме хум!".
Найбільші свята буддійського календаря відзначаються в травні, коли Будда народився, досяг просвітлення і перейшов до нірвани.
Місця народження, смерті, першої та останньої проповідей Будди відвідуються і шануються буддистами всього світу, як і храм Зуба Будди на острові Шрі-Ланка. Ще одне важливе місце паломництва буддизму - Лхаса, релігійний центр Тибету. Визначним пам´ятником буддійської культури є Боробудур - храмовий комплекс УШ ст. н. е. на індонезійському острові Ява, прикрашений кількома сотнями статуй будд і бодхісатв.