Філософія
Проблема істини у філософії і науковому пізнанні
Наші знання про закони природи і суспільства, перевірені практикою, є знаннями, що правильно відображують світ, тобто знаннямивірогідними, які мають значення істини. Питання про істинність нашого знання - основні питання теорії пізнання, найважливіші для будь-якої науки. Якщо наукова теорія не дає істинного знання, вона нічого не варта.
Проблема істини є однією з найдавніших і найскладніших. Не було жодного філософа, який не ставив би питання про істинне і помилкове. Як відповідність знання речам тлумачив істину Арістотель; неправда виникає тоді, коли в думці пов´язується те, що розділене у дійсності, або розділяється те, що у самій дійсності пов´язане. Зв´язок думок у процесі роздумів і доказів, закони і правила логіки, на його думку, не свавільні, а мають об´єктивні засади у зв´язках самого буття. Арістотель виявив необхідні закони нашого мислення, які не залежать від волі людей і дотримування яких є обов´язковим у процесі доказу. Цю традицію в розумінні істини було продовжено у Новий час переважно в матеріалістичних філософських вченнях.
В ідеалістичних системах істину тлумачили або як вічну, незмінну і абсолютну властивість ідеальних об´єктів (Платон, Августин), або як узгодження мислення із самим собою, з його апріорними формами (Кант). Німецький класичний ідеалізм, починаючи з Фіхте, вніс у трактування істини діалектичний підхід. За Гегелем, істина являє собою діалектичний процес розвитку знання, в якому досягається відповідність поняття предмета думки.
З точки зору суб´єктивно-ідеалістичного емпіризму, істина -це або відповідність мислення відчуттям суб´єкта (Юм, Рассел), або співпадання ідей з намаганнями людини досягти успіху (прагматизм), або ж взаємоузгодженість відчуттів (Мах, Авена-рIVс). Неопозитивісти вважають за істинність узгодженість речень науки з чуттєвим досвідом. Конвенціоналізм (Анрі Пуанкаре) виходить з того, що дефініція істини і її зміст мають умовний характер. Як форму психологічного стану особи сприймають істину екзистенціалісти. Таким чином, більшість концепцій істини у сучасній західній філософії характеризуються запереченням об´єктивного змісту знання.
Саме об´єктивність і конкретність істини як знання, яке відповідає дійсності, принципово відрізняють матеріалістичне розуміння істини від ідеалістичного.Об´єктивність істиниозначає, що зміст істинного знання не залежить ні від людини, ні від людства.Конкретність істинивиявляється в тому, щоістинне знання має своїм змістом певний, конкретний об´єкт, фрагмент об´єктивної реальності.
Істинне знання - це завжди знання про щось конкретне. Наприклад, у фізичних довідниках завжди вказуються разом з відповідною температурою кипіння того чи іншого хімічного елемента ті умови, за яким проводиться експеримент по одержанню до-відникових даних. Це виявляється в тому, що вказується тиск (як правило, досліди проводяться за умов нормального тиску), хімічна однорідність (береться, як правило, хімічно чистий елемент) і т. ін. Фіксування умов необхідно для того, щоб вчений при проведенні експерименту міг одержати істинне знання. З філософської точки зору це і означає виконання вченими вимоги конкретності істини.
Отже,конкретність істини- це залежність знання від зв´язків і взаємодій, притаманних тим або іншим явищам, від умов, місця і часу, за яких вони існують і розвиваються.Наприклад, твердження, що вода кипить за умов 100 °С, правильне за наявності нормального атмосферного тиску (760 мм рт. ст.) і невірне при відсутності цієї умови.
Таким чином,абстрактної істини немає, вона завжди конкретна.Конкретність міститься в об´єктивній істині. Внаслідок цього поняття істини невід´ємне від її розвитку, від поняття творчості, необхідного для подальшої розробки і розвитку знання.
Істинне знання має місце не тільки в науковому пізнанні. Існують різніформи істини:істинабуденна(або повсякденна), істинанаукова, художняістина, істина моральна та ін. Інакше кажучи, види (форми) істини відповідають видам знання.
Розрізняються істина наукова і буденна. Як істинне кваліфікується знання "Сніг білий". Науковим корелятом цієї істини буденного пізнання буде речення "Білизна снігу - це ефект дії некогерентного світла, відображеного снігом, на зорові рецептори". Це речення являє собою не просту констатацію спостережень, а наслідок наукових теорій - фізичної теорії світла і біофізичної теорії зорового сприймання.
Наукова істинамає певні ознаки:
♦ раціональна обгрунтованість, доказовість;
♦ спрямованість на відтворення сутності, закономірностей об´єкта;
♦ особлива системна організація знання за усвідомленими принципами, тобто упорядкованість у формі теорії і розгорнутого теоретичного поняття;
♦ перевірка на практиці, випробування логікою, бо наукова істина не може базуватися на вірі.
Перевірка наукових істин, їх відтворюваність завдяки практиці надає їм властивості загальнозначущості. Звичайно, загальнозначущість не є критеріальною ознакою істинності того або іншого положення, адже той факт, що більшість проголосує за щось, зовсім не означає, що це істина.Істинність не походить із загальнозначущості,а навпаки,істинність потребує загальнозначущості і забезпечує її.