Ринок праці
6.3. Фактори, що впливають на пропозицію праці. Закон пропозиції праці
Як видно із рисунку кривої сукупної пропозиції, її обсяг в першу чергу залежить від рівня заробітної плати. Взаємозв´язок між пропозицією праці та рівнем заробітної плати виражається законом пропозиції праці — при інших рівних умовах на конкурентному ринку праці обсяг пропозиції праці знаходиться в прямій залежності від його ціни.
Зміна рівня заробітної плати призводить до переміщення по кривій сукупної пропозиції: вгору— при зростанні заробітної плати і вниз — при зниженні рівня оплати праці.
Крім заробітної плати на обсяг сукупної пропозиції впливають такі фактори:
1. Кількість продавців праці, яку характеризує чисельність економічно активного населення, статево-вікова структура населення (+N);
2. Міграція населення: приріст населення внаслідок міграційних потоків (+М), скорочення (-М);
3. Рівень добробуту нації, розвиненість системи соціального захисту (-Д);
4. Розвиненість фінансового ринку, ринку нерухомості та майна, що дозволяє людям використовувати нетрудові доходи (-НД);
5. Рівень оподаткування доходів населення (-0);
6. Встановлена тривалість робочого дня, тижня, місяця, року (-Т);
7. Національні традиції, наприклад, обмеження жіночої праці (-НТ);
8. Діяльність професійних спілок на ринку праці (+,- ПС) Отже, сукупна пропозиція праці є функцією:
Дані впливають на обсяг сукупної пропозиції неоднозначно. Фактори, яким відповідає додатній знак, прямо впливають на рівень сукупної пропозиції. Фактори, яким відповідає від´ємний знак, мають зворотній вплив на обсяг сукупної пропозиції на ринку праці.
Так, збільшення чисельності економічно активного населення, покращення статево-вікової структури населення позитивно вплине на обсяг сукупної пропозиції, переміщуючи криву сукупної пропозиції вправо-вниз. І навпаки, зменшення чисельності економічно активного населення призведе до переміщення кривої сукупної пропозиції вліво-вгору. При підвищенні, наприклад, добробуту населення, розвитку системи соціального забезпечення, сукупна пропозиція праці скоротиться, а її крива переміститься вліво-вгору. І навпаки. Профспілки можуть впливати на сукупний попит і в плані скорочення, і в плані її збільшення, в залежності від питань, які вони вирішують. Якщо це забезпечення зайнятості, то даний фактор діє із знаком "+", якщо забезпечення гідної заробітної плати, із знаком "-". Детальніше дію профспілок було розглянуто в курсі "Мікроекономіка".