Історія зарубіжної літератури XIX - XX ст.

4. Збірка "Різдвяні оповідання" - розповідь про духовне переродження героїв

До створення цих повістей Діккенс узявся вже зрілим письменником - вони писалися у 40-х роках XIX ст., тобто у другому десятилітті його творчої діяльності.

До моменту виходу першої з них ("Різдвяна пісня у прозі", 1843), Діккенс користувався популярністю у світі.

Різдвяний цикл включає 5 повістей:

o "Різдвяні пісні у прозі" (1843).

o "Дзвони" (1844).

o "Цвіркун за вогнищем" (1845).

o "Битва життя" (1846).

o "Одержимий" (1848).

Діккенс любив різдвяні свята. Він бачив у них вираження не стільки релігійних почуттів народу, скільки його природної доброти і життєлюбства: "Это радостные дни - дни милосердия, доброты, всепрощения. Это единственные дни во всем календаре, когда люди, словно по молчаливому соглашению, свободно раскрывают друг другу сердца и видят в своих ближних - даже в неимущих и обездоленных - таких же людей, как они сами..."

Письменник сприймав Різдво як свято домашнього вогнища, любив він традиційний ритуал цих свят - веселі ігри і танці після вечері з обов´язковою індичкою і пудингом. Якраз тому звернення до різдвяної тематики виявилося для Діккенса настільки природним і продуктивним. Бо вже у "Посмертних записках Піквікського клубу" була "Весела різдвяна глава".

"Різдвяні повісті" були задумані як свого роду соціальна проповідь. Письменник був обурений жорстокістю і відлюдькуватістю "закону про бідних", прийнятою англійським парламентом у 1834 р., і він спершу викликав у письменника бажання прямо у публіцистичній формі виступити на захист дітей бідняків. Але через кілька днів Діккенс відмовився від першопочаткового задуму - він вирішив звернутися до американського народу у формі художньої оповіді.

ОСОБЛИВОСТІ ЧАСТИН "РІЗДВЯНИХ ПОВІСТЕЙ"

"Різдвяна пісня у прозі"

(підзаголовок "Святкове оповідання з привидами")

o Діккенс назвав глави "строфами".

o Реальні побутові картини 1-ї і 5-ї, заключної, глав, як кільцем охопили три центральні глави, наповнені фантастичними образами і видіннями.

o Центральний персонаж - Скрудж