Інформаційне забезпечення видавничої діяльності

7.2. Адміністрування інформаційного забезпечення видавничої діяльності

Одним з провідних постачальників програмних продуктів для вирішення завдань адміністрування інформаційного забезпечення видавничої діяльності є компанія DALiM Software, яка розробила такі програми [4].

DALiM MISTRAL - рішення для візуалізації, моніторингу та адміністрування процесу підготовки друкарського проекту DALiM MISTRAL дозволяє всім учасникам проекту стежити за потрійною їм інформацією в режимі реального часу за допомогою будь-якого веб-сервера- браузера. Всі учасники проекту отримують єдине віртуальне робоче оточення, усередині якого вони можуть адмініструвати, відстежувати, переглядати, коректувати, затверджувати і друкувати інформацію в режимі реального часу. Використовуючи зв'язок із зовнішніми базами даних, DALiM MISTRAL надає засіб планування, статистичного аналізу витрат замовника, вартості робіт.

Продукт TWiST є системою автоматизованої побудови ланцюжків технологічних операцій. Кожна операція є окремим програмним модулем, який виконує ті або інші необхідні операції над файлом. Усі модулі, а їх більше сотні, для більш доступного розуміння їх призначення розділено на групи: дії, події, фільтри, перевірки, перетворення і ін. За допомогою TWiST, наприклад, легко побудувати технологічний ланцюжок, що здійснює отримання файлу зображення за FTP, перевірку формату файла і якості зображення, масштабування і передачу файла в необхідне сховище. TWiST дозволяє побудувати будь-який автоматизований робочий процес за лічені хвилини, легко використовувати могутні такі унікальні можливості, як аналіз і розгалуження процесів, перевірка умов і станів, можливість припинення процесу до втручання оператора, збереження параметрів процесів в інформаційній базі даних і прочитування таких параметрів, автоматична генерація звітів і повідомлення електронною поштою. TWiST підтримує всі поширені формати файлів [4]:

* PDF 1.2,1.3,1.4, і 1.5

■ PDF/X-la and PDF/X-3 (both 2001 і 2003 specs)

■ PDF/X Plus

■ PDF/P2

■ Pass4Press (v3 і v4)

■ EPS

■ PostScript (level 1, 2 і 3)

■ DCS (1.0 і 2.0)

■ TIFF (RGB і CMYK)

■ TIFF 1-bit

■ JPEG (RGB і CMYK)

■ AIF

■ TIFF-IT і TIFF-IT.P1

■ Hell Gravure TIFF-IT

■ Scitex Handshake CT і LW

■ New Scitex CT і LW

■ Scitex Assign

■ JDF

Іншою фірмою, що надає програмні рішення задачі адміністрування інформаційного забезпечення видавничої діяльності, є Adobe. Автори пакету Adobe FrameMaker 5 додали свій власний смисловий відтінок твердженню, що форма повинна відповідати змісту, надавши в розпорядження користувача засобу управління як зовнішністю, так і взаємодією елементів публікації. Найсерйозніший недолік програми полягає в тому, що іноді FrameMaker сприймається більшою мірою як інструмент програмування, ніж засіб адміністрування.

Окрім вирішення локальних завдань адміністрування на рівні видавничих систем існують завдання адміністрування інформаційного забезпечення видавництва на глобальному рівні. Центральне місце тут займає завдання управління ідентифікацією видавничої продукції, тобто адміністрування системи ISBN.

Адміністрування системою ISBN здійснюється на трьох рівнях: міжнародному, рівні групи і видавництва.

Міжнародне адміністрування і координація системи ISBN здійснюється за допомогою Міжнародного агентства ISBN. У роботі йому допомагає консультативна група, що складається з представників Міжнародної організації зі стандартизації (ISO), Міжнародної асоціації видавництв (ІРА), Міжнародної федерації бібліотечних асоціацій (IFLA) і окремих агентств груп ISBN.

Основні функції Міжнародного агентства ISBN полягають у наступному [5]:

■ просувати, координувати і контролювати використання системи ISBN у всьому світі;

■ контролювати завдання і структуру агентств груп;

■ повідомляти про створення і функціонування агентств груп;

■ виділяти ідентифікатори груп для агентств груп;

■ повідомляти агентства груп про розподіл номерів міжнародних ідентифікаторів видавництв;

■ публікувати виділені номери груп і ідентифікатори видавництв в сучасному їх стані.

Адміністрування системи ISBN у рамках видавничої групи відноситься до відповідальності агентства групи ISBN, що працює на національній або регіональній основі або в мовній області відповідно до місцевих потреб.

У рамках групи можуть працювати декілька національних агентств, наприклад, ідентифікатор групи 0 і 1 має окремі агентства в Австралії, англомовних провінціях Канади, Великобританії, СІЛА тощо.

Функції агентства групи/національного агентства [5]:

■ просувати використання системи ISBN у регіоні;

■ управляти і адмініструвати поділу групи;

■ визначити спільно з видавництвами і 'їх агентами спектр необхідних ідентифікаторів видавництв;

■ виділяти ідентифікатори видавництв уповноваженим на те видавництвам і вести реєстрацію видавництв і їх ідентифікаторів;

■ вирішувати спільно з видавництвами і їх агентами, які видавництва будуть самі привласнювати номери своїм виданням, а для кого це буде зроблено агентствами груп;

■ консультувати видавництва щодо методів правильного застосування системи;

■ надавати матеріали і ресурси, необхідні для правильного застосування стандарту ISBN;

■ надавати комп’ютерні роздрукування з номерами ISBN зі вже розрахованою контрольною цифрою тим видавництвам, які самі привласнюють номери свої книгам;

■ вказувати видавцям на привласнений ними неправильний або подвійний ISBN;

■ надавати технічну консультацію і підтримку видавництвам і контролювати дотримання групою стандартів і процедур;

■ просувати використання формату штрих-коду Bookland EAN;

■ роз'яснювати важливість використання ISBN для реєстрації видань книжковими і бібліографічними агентствами;

■ здійснювати зв'язок між всіма елементами книжкового сектора і вводити е нього нові видавництва;

■ допомагати книжковому сектору у використанні ISBN у комп'ютерних системах;

■ управляти стосунками з Міжнародним агентством IS^N від імені всіх видавців групи;

■ вести і надавати за заявками списки ідентифікаторів видавництв і ідентифікаторів книг. Якщо останнім завдр^нням займається Національне бібліографічне агентство, тоді не слід дублювати його роботу;

■ регулярно звітувати Міжнародному агентству ISBN.

Адміністрування видавництв здійснюється на основі їх відповідальності за привласнення ідентифікаторів книг всій видаваній ними літературі і за відповідність поточним правилам.

На вимогу вони можуть отримати ідентифікатор видавництва від агентства групи і роздрукування з незайнятими номерами ISBN разом з виділеним для нього ідентифікатором видавництва

Національним агентством видавництву виділяється ідентифікатор, який також визначає спектр номерів ідентифікаторів книг, якими видавець може скористатися. Число ідентифікатора книги залежатиме від довжини ідентифікатора видавця. Видавництво має поставити якомога більше інформації агентству групи про номенклатурні списки книг у пресі.