Інформаційне забезпечення видавничої діяльності
6.4. Підходи щодо візуального моделювання робочих процесів з інтеграції інформації видавничої діяльності
Для побудови засобів візуального моделювання графічних і блокових описів потоків робіт існують два широко використовувані підходи [5]:
1) ієрархічне редагування описів робочих процесів. Даний підхід дозволяє побудувати уніфікований засіб моделювання робочих процесів, оскільки XML-описання потоків робіт завжди можна представити ієрархічною візуальною моделлю, ієрархія рівнів якої відображає ієрархію рівнів елементів XML-описання. Однак реалізовані за даною методикою візуальні засоби не володіють достатньою предметністю і орієнтовані швидше на досвідчених розробників, ніж на достатньо широкий круг користувачів;
2) двовимірний графічний редактор описів робочих процесів. Візуальні засоби, засновані на цьому підході, володіють достатньою предметністю і функціоналом. Вони дозволяють формувати нові сценарії взаємодії учасників інтеграції розподілених даних як професійним розробникам, так і менш досвідченим у плані знання синтаксису блокової структури опису робочих процесів аналітики.
Для розробки описів автоматизованих потоків робіт реалізовано візуальні засоби редагування деревовидної структури опису робочого процесу на мові BPEL4WS, що надають обидва вказані підходи редагування потоків робіт, які дозволяють [5]:
- завантажувати описи автоматизованих потоків робіт;
■ представляти опис процесу у вигляді ієрархічної і двовимірної структури його елементів;
■ виконувати редагування структури опису, атрибутів його окремих вузлів;
■ здійснювати розширені синтаксичні і семантичні перевірки описів робочих процесів, що дозволяють виявити статичні помилки до початку їх функціонування;
■ представляти робочі процеси на різних рівнях виразності, для різних ролевих функцій формування процесів, наприклад, архітектор і розробник.
Рис. 15. Процес взаємодії компонентів підсистеми виконання «відкритих запитів» [5]
Особливості наведених підходів знаходять відображення в рамках концептуальної побудови редактора описів робочих процесів.
З архітектурної точки зору редактор описів робочих процесів підтримує модульну структуру {рис. 16).
Рис. 16. Основні архітектурні блоки редактора описів робочих процесів
Для визначення різних типів візуального представлення BPEL- описів і відповідних засобів редагування його структури редактор підтримує поняття візуальних plugin-ів, кожен з яких може [3]:
■ визначати вікно візуального редактора;
■ додавати додаткову палітру елементів і контекстне меню;
■ представляти свій локалізаційний ресурс;
■ призначати свою політику доступу до елементів опису для призначених для користувача ролей;
■ користуватися послугами решти модулів через стандартні інтерфейси.
Редактор підтримує XML-регістрацію нових plugin-ів візуальних редакторів, що підключаються, і їх автоматичне вбудовування в призначений для користувача інтерфейс.
У планах подальших робіт з розвитку засобів візуального моделювання робочих процесів серед найбільш важливих завдань є інтеграція візуальних засобів редагування з інтерпретатором описів робочих процесів для підтримки візуальної відладки і тестування BPEL4WS- процесів.
Висновки та узагальнення
- Інтеграція даних являє собою вилучення, перетворення і завантаження даних з різних систем в єдиний склад даних, призначений для обробки та аналізу (підготовки звітності). Окремим випадком інтеграції даних виступає інтеграція інформації, під якою розуміється інтеграція даних, які Знаходяться у різних системах, та їх подання в уніфікованому, узгодженому і точному вигляді, що призначений для вивчення та обробки даних. Таку інтеграцію призначено винятково для кінцевих користувачів, яким для виконання поставлених перед ними завдань необхідно працювати з багатьма системами. Інтеграцію додатків сфокусовано на інтеграції даних різних додатків або систем.
- У процесі інтеграції інформаційних потоків видання актуальними завданнями є об'єднання ресурсів наявних інформаційних систем з метою надання сервісів інформаційної взаємодії співробітників видавничо-поліграфічної галузі. Вирішення цього завдання дозволяють здійснювати такі технологічні рішення, як:
■ системи управління потоками робіт (Workflow), які забезпечують автоматизацію спільної роботи співробітників у рамках певних бізнес-процесів;
■ сховища даних (Warehouse), що слугують для створення аналітичної системи на основі ключових даних з різних програм та інформаційних джерел компанії;
■ інтеграційні брокери (Integration Brokers), які забезпечують об'єднання бізнес-даних інформаційних систем;
* корпоративні портали (Enterprise Information Portals,), які забезпечують єдину точку санкціонованого доступу до будь-яких наявних у компанії додатків та інформаційних джерел.
- Здійснення процесу збирання і інтеграції розподілених даних базується на таких технологіях, як об'єктні репозиторії даних, відповідні деяким предметним областям; механізм Web-сервісів як засіб побудови зовнішніх інтерфейсів до таких репозиторіїв; апарат робочих процесів як засіб управління обробкою і інтеграції інформаційних потоків. Для потреб оперативної аналітичної обробки даних застосовуються так звані «формальні куби даних». Якщо дані мають ієрархічний характер (класифікації, каталоги, тексти), найбільш природною моделлю доступу є репозиторій. Для представлення знань використовуються надзвичайно гнучкі структури, і названі «онтологіями».
- Програмне середовище інтерпретатора робочих процесів для координації потоку інформації, що поступає з репозиторіїв зовнішніх інформаційних систем, засноване на Java-технологіях і реалізує такий набір функцій:
1) підтримка реєстра робочих процесів;
2) зовнішнє представлення робочих процесів за допомогою окремих WEB-сервісів із зумовленим інтерфейсом для можливості конструювання композицій робочих процесів;
3) синхронна і асинхронна взаємодія з учасниками процесу;
4) управління множинними екземплярами процесів і маршрутизація між ними зовнішніх повідомлень, що поступають у систему.
- Розробити описи автоматизованих потоків робіт дозволяють візуальні засоби редагування деревовидної структури опису робочого процесу, які надають можливості завантажувати описи автоматизованих потоків робіт; представляти опис процесу у вигляді ієрархічної і двовимірної структури його елементів; виконувати редагування структури опису, атрибутів його окремих вузлів; здійснювати розширені синтаксичні і семантичні перевірки описів робочих процесів, що дозволяють виявити статичні помилки до початку їх функціонування; представляти робочі процеси на різних рівнях виразності, для різних ролевих функцій формування процесів, наприклад, архітектор і розробник.
Теоретичні запитання
- Проаналізуйте поняття «інтеграція даних», «інтеграція інформації» та «інтеграція додатків».
- Охарактеризуйте ІТ-рішення, впровадження яких дозволяє об'єднати ресурси наявних інформаційних систем для вирішення завдань інформаційного забезпечення видавничої діяльності.
- Що являє собою технологія Web-сервісів?
- Опишіть основні технології здійснення процесу збирання і інтеграції розподілених даних.
- Проаналізуйте відкриті XML-стандарти технології Web-сервісів.
- Як відбувається застосування координуючих робочих процесів для збирання і агрегації отриманої інформації у відповідь на призначений для користувача запит?
- Які є підходи для побудови засобів візуального моделювання графічних і блокових описів потоків робіт?
Комплекс задач і завдань
- Видавництво «Омега» створює навчальні мультимедійні електронні видання з технологічних процесів видавничо-поліграфічної справи. Опишіть можливі джерела інформації у вигляді реляційних схем відношень. Запропонуйте вибір XML-стандартів для надання уніфікованого інтерфейсу з метою вилученого доступу до розподіленої інформації.
- Опишіть основні об’єкти, які становлять основу об’єктно- орієнтованої моделі «відкритого» інформаційного сховища для зберігання інформації з метою створення електронних видань з видавничих інформаційних систем поліграфічного виробництва.
- Створіть інформаційні запити для отримання відомостей про тенденції розвитку новітніх технологій видавничої справи. Обґрунтуйте схему сценарію застосування координуючих робочих процесів для збирання і агрегації отриманої інформації у відповідь на запропоновані запити.
- Опишіть структуру та функціональні можливості блоків редактора описів робочих процесів для інтеграції інформації з менеджменту видавничо-поліграфічної діяльності. Проаналізуйте основні фактори, що визначають архітектуру редактора у цьому випадку. Запропонуйте коло інтеграційних задач для вирішення яких варто залучити експертів і аналітиків.
Джерела інформації
- Интеграция корпоративной информации: новое направление // http://citcity.ru/11155/
- Зайцев Д. С. Интеграция информации внутри компании: как это делается / http://www.cio-world.ru/analytics/marketing/29618/
- Аандэ Д. В. Основы интеграции информационных потоков: Монография.- К.: Инжиниринг, 2006.- 240 с.
- Интеграция информационных ресурсов предприятия / http:// www.hetnet.ru/si/solutions/7/
- Нестеренко А. К., Сысоев Т. М., Бездушный А. Н., Серебряков В. А. Интеграция распределенных данных на основе технологий Semantic Web и рабочих процессов // Электронные библиотеки, 2004.- Том 7.- Вып. 4
- Педерсен Т. Б., Йенсен К. Технология многомерных баз данных / http://www.osp.ru/os/2002/01/180958/
- Носов Д. Н,, Пайков М. Г. Объектно-ориентированная модель данных и ее реализация // «МИР ПК».- 1994.- № 9.- С. 58 - 60.
- Когаловский М. Р. Стандарты платформы XML и базы данных