Інформаційне забезпечення видавничої діяльності
6.3. Інтеграція інформаційних потоків видавництва за допомогою робочих процесів
Для управління інтеграцією даних, що надходять з розподілених об'єктних репозиторіїв, розроблено засоби підтримки композицій Web-сервісів репозиторіїв зовнішніх систем, які базуються на стандарті BPEL4WS (Business Process Execution Language For Web-Services), розробленому спільно компаніями IBM і Microsoft. Даний стандарт було обрано в результаті аналізу і порівняння існуючих підходів до опису автоматизованих потоків робіт з огляду на те, що він володіє достоїнствами обох підходів (графського і блокового) і надає гнучкі засоби для опису взаємодій Web-сервісів.
Крім того, цей стандарт рекомендовано до застосування спільно з іншими останніми стандартами в області робочих процесів, такими як WS-Transaction (протоколи координації транзакцій Web-сервісів), WS-Security (безпечний протокол передачі даних у рамках процесу, що гарантує їх цілісність) і т. д.
Таким чином, Workflow-процес дозволяє реалізувати всю логіку обробки призначених для користувача запитів., управління взаємодією з розподіленими репозиторіями, інтеграції даних, що поступають, і формування агрегованої відповіді користувачеві.
Програмне середовище інтерпретатора робочих процесів для координації потоку інформації, що поступає з репозиторіїв зовнішніх інформаційних систем, засноване на Java-технологіях і реалізує такий набір функцій [5].
1) Підтримка реєстру робочих процесів і засобів для вирішення таких завдань:
■ реєстрація в реєстрі нових описів робочих процесів;
■ оновлення і видалення наявної інформації;
■ отримання інформації про список зареєстрованих у реєстрі процесів.
2) Зовнішнє представлення робочих процесів за допомогою окремих WEB-сервісів із зумовленим інтерфейсом для можливості конструювання композицій робочих процесів.
3) Синхронна і асинхронна взаємодія з учасниками процесу.
4) Управління множинними екземплярами процесів і маршрутизація між ними зовнішніх повідомлень, що надходять до системи.
Сценарій застосування координуючих робочих процесів для збирання і агрегації отриманої інформації у відповідь на призначений для користувача запит розбивається на таку послідовність дій:
1) обробка призначеного для користувача зовнішнього запиту на отримання агрегованої інформації з декількох репозиторіїв зовнішніх систем;
2) трансформація цього запиту до форматів об'єктних OQL-запитів, що сприймаються цими репозиторіями, і послідовний (або паралельний з подальшою синхронізацією) опит цих репозиторіїв з обробкою виняткових ситуацій (зокрема, часових обмежень) і динамічною зміною списку опитуваних систем у разі виникнення помилок;
3) можлива попередня трансформація і обробка зовнішніх систем даних, що поступили з репозиторіїв;
4) агрегація результатів опиту різних репозиторіїв. Вона базується на тому, що інформація, яка повертається репозиторіями, відповідає набору канонічних RDFS-схем даних. Це дозволяє виконувати семантичне об'єднання розподіленої інформації на основі одного й того ж ресурсу, який унікально ідентифікується значеннями деякого набору атрибутів канонічної моделі.
Описаний механізм інтеграції даних за допомогою координуючих робочих процесів є одним з можливих застосувань технології «відкритих запитів» для інтеграції розподіленої інформації. На рис. 15 схематично представлено процес взаємодії компонентів підсистеми виконання «відкритих запитів».
Таким чином, вибір і реалізація гнучких декларативних засобів з опису і виконання динамічних сценаріїв взаємодії учасників процесу, що базуються на BPEL4WS-описах робочих процесів для збирання і агрегації інформації, дає широкі можливості для подальшого розвитку алгоритмів семантично обгрунтованої інтеграції розподілених даних.