Інформаційне забезпечення видавничої діяльності

2.2. Основні задачі інформаційного забезпечення видавничої діяльності

У даний час інтенсивно розвивається глобальний процес формування інформаційного суспільства.

Видавнича діяльність як само організовуюча система, управляється своїми інформаційними потоками. Відповідно до цієї концептуальної установки може бути реалізовано широкий спектр задач, спрямованих на інформаційне забезпечення процесу видавничої діяльності, до яких відносяться такі [6].

1) Організація системи пошуку інформаційних ресурсів видавничої діяльності

Пошукові механізми відіграють ключову роль у створенні єдиного інформаційного простору видавництва, що забезпечує широкі можливості використання і створення високоякісних і затребуваних інформаційних ресурсів.

Метою пошуку інформаційних ресурсів видавничої діяльності є формування технологічної і інформаційної інфраструктури пошуку високоякісних інформаційних ресурсів, що забезпечують видавничий процес (у різних його формах), функціонування системи видавництва і її взаємодію з потенційними та існуючими споживачами видавничих послуг.

Звідси слідують основні завдання системи пошуку інформаційних ресурсів видавничої діяльності:

1)пошук необхідних користувачеві систем порталів інформаційних ресурсів;

2) формування системи допоміжних (так званих «вторинних») інформаційних ресурсів, орієнтованих на забезпечення ефективного пошуку інформаційних ресурсів;

3) створення технологічного і інформаційного середовища для моніторингу інформаційного забезпечення видавничої діяльності, вирішення проблем забезпечення якості інформаційних ресурсів і дотримання авторських прав у сфері їх створення і використання.

Основним категоріями користувачів системи пошуку інформаційних ресурсів у видавничій діяльності є:

1) особи, яким потрібно знайти інформаційні ресурси, здатні надати відповіді на наявні питання;

2) автори і провайдери інформаційних ресурсів, що прагнуть забезпечити затре буваність і популярність ресурсів видавничої діяльності;

3) видавництва, друкарні, а також інші організації і установи, залучені до діяльності з моніторингу інформаційного забезпечення видавничої діяльності, контролю якості і дотримання авторських прав у сфері створення і використання інформаційних ресурсів видавництва.

Базовими функціями системи пошуку інформаційних ресурсів видавничої діяльності є:

■ пошук інформаційних ресурсів;

■ формування запитів для пошуку інформаційних ресурсів;

■ аналіз і опис інформаційних ресурсів;

■ формування вторинних інформаційних ресурсів за наслідками аналізу інформаційних ресурсів видавничої діяльності;

■ моніторинг інформаційних ресурсів видавничої діяльності.

Відповідно до дослідження [7] у 2008 р. середня довжина пошукового запиту склала 2,5 слова (рис. 5). Близько 2,5% запитів було сформульовано як питання. Це звичайні питання, і користувачі, які їх задають, спілкуються з пошуковою системою так, ніби це жива людина. У Яндекса навіть запитують «Як пройти до бібліотеки?» (в середньому 41 раз на місяць), «Навіщо Герасим утопив Муму?» (53 рази) і «Хто вбив Лору Палмер?» (107 разів).

Для спілкування з пошуковою системою найчастіше використовують іменники: цю частину мови містять 75% запитів до пошуку. Друга за поширеністю частина мови - прикметники: вони присутні в 16% запитів до веб-пошуку. Дієслова використовують тільки у 5% випадків, а дієприслівники - менш ніж у 1% запитів. Чисельники присутні всього в 0,2% запитів. Свої запити до пошуку російськомовні користувачі в основному пишуть на кирилиці (більше 72% запитів). Латиницею написані близько 15% запитів, а близько 11% містять кириличні і латинські символи. Трохи більше 1% - це запити з одних чисел, порожні або безглузді.

Приблизно в кожному десятому пошуковому запиті присутня назва організації чи сайту. У цьому випадку користувач часто хоче знайти цілком певний сайт, а всі інші результати пошуку його не цікавлять.

Кількість слів у пошукових запитах

Рис. 5. Кількість слів у пошукових запитах

2) Створення і розвиток телекомунікаційних ресурсів видавничої діяльності

Віддалений доступ до вітчизняних і зарубіжних інформаційних ресурсів розширює можливості видавничих колективів незалежно від того, в якому регіоні вони знаходяться, а інформаційні системи і бази даних необхідні для ефективного здійснення видавничої діяльності.

У рамках даного завдання передбачається формування сучасної Інтернет-інфраструктури видавництва, системи розподілених інформаційних і обчислювальних ресурсів, а також підготовка висококваліфікованих фахівців в області Інтернет-технологій з метою підтримки видавничої діяльності.

Крім того, слід передбачити забезпечення науково-методичної підтримки робіт зі створення і модернізації вітчизняних інформаційних ресурсів видавництва з використанням технологій відкритих інтероперабельних інформаційних систем. Особливу увагу необхідно приділити оптимізації мережевої інфраструктури і зниженню витрат на її експлуатацію.

3) Організація електронних бібліотек

Бібліотеки як інформаційний фонд видавництва забезпечують широкий доступ до вітчизняної і зарубіжної інформації, і перш за все до ведучих наукових журналів. Крім того, бібліотеки необхідні для підтримки високого творчого потенціалу вітчизняних вчених, ознайомлення з новими ідеями і тенденціями в світовій науці, розвитку взаємовигідної міжнародної наукової співпраці.

Підвищення рівня інформаційного забезпечення видавництва найефективніше досягається шляхом створення електронних бібліотек, які реалізують якісно інший рівень виробництва, зберігання, організації і розповсюдження найрізноманітнішої інформації.

Перелік найбільш значних сучасних електронних бібліотек представлено в табл. 9 [8].

Таблиця 9. Електронні бібліотеки

Видавництво

Характер матеріалів

1

2

Elsevier

Більше 350 видань

Kluwer

Більше 600 видань

Springer

Більше 450 видань

Blackwell Science

Більше 250 видань

Blackwell Publishing

Більше 250 видань

Academic Press

Більше 180 видань

Royal Society of Chemistry

Більше 20 видань

Institute of Physics

Більше 30 видань

Institute of Scientific Information

База даних Web of Science

Medline

База даних з біології та медицини

ZMATH and EMIS

Бази даних з математики

РФФІ

База коротких звітів про фанти РФФІ

Перераховані завдання інформаційного забезпечення видавничої діяльності складають ключові аспекти організації інформаційного обслуговування видавництва.