Досліджувалися економічні, інституційні, соціально-політичні передумови та детально аналізувалися правові передумови іпотеки. Визначено, що важливою для неї є політична ситуація; в Україні майже повністю сформувалися економічні передумови іпотеки, частково соціально-інституційні та правові передумови, але необхідно зазначити, що навіть те іпотечне законодавство, що існує є недосконалим, а для ефективного розвитку аграрної іпотеки необхідне прийняття Указу Президента України «Про організаційно-правове забезпечення формування та регулювання ринку земель і захист прав власників земельних ділянок» та вирішення питань стосовно мораторію на торгівлю землею і збільшення площ сільськогосподарських угідь у володінні аграрних товаровиробників.

Вивчено ситуацію, що склалася в сільському господарстві України на макро- та мікроекономічному рівнях. Слід зазначити, що існують реальні перспективи розвитку та застосування іпотечного кредитування в сфері сільського господарства, як на макро-, так і на мікроекономічних рівнях, але основною перешкодою цьому є незадовільна загальна виробничо-економічна ситуація, порівняно з країнами де функціонує розвинутий іпотечний ринок, що склалася в аграрній сфері нашої країни та відношення фінансово-кредитних установ до інвестицій у дану галузь. Проте зазначимо, що в останні роки намітилися позитивні зрушення, що підтверджують різноманітні показники таблиць 5.1-5.3, та 5.6, 5.9.

Слід відзначити, зростаючу зацікавленість комерційних банків до діяльності на ринку іпотечного кредитування. Особливо яскраво дана тенденція проявляється в житловій іпотеці, це пояснюється обмеженістю сфер здійснення довгострокових активних операцій в Україні, тобто відсутні достатні за обсягами, надійні довгострокові фінансові інструменти.

Аналіз іпотечного ринку показав, що основними операторами ринку іпотечного кредитування протягом останніх двох років були: АКБ «Аркада», АКБ «Надра», АКБ «Правексбанк», АКБ «Промінвестбанк», АКБ «Райфазенбанк», АКБ «Укрсоцбанк», АППБ «Аваль», ВАТ «Ощадбанк», ВАТ «Укрексімбанк», КБ «Фінанси і кредит», ЗАТ КБ «Приватбанк».

Об’єктивна необхідність запровадження іпотеки сільськогосподарських земель зумовлена гострою потребою у формуванні додаткового фінансового ресурсу аграрного сектору для вирішення питання технічного переозброєння галузі, система машин якої нині знаходиться на стадії системної деградації. Чинні на сьогодні схеми фінансово-кредитної підтримки галузі (лізинг, бюджетне та банківське кредитування, внутрішньогосподарське фінансування через інвестиції в основний капітал тощо) забезпечують вирішення локальних проблем і не забезпечують вирішення проблеми технічного переоснащення галузі в комплексі. Потенційний ринок сільськогосподарської техніки оцінюється в межах 10-20 млрд. грн. в річному обчисленні.

Запровадження іпотеки сільськогосподарських земель пов’язане з необхідністю вирішення низки проблем, пов’язаних з: прийняттям політичного рішення щодо відміни мораторію на купівлю-продаж даної категорії земель; реалізацією комплексу заходів, спрямованих на підвищення ліквідності земель сільськогосподарського призначення, в тому числі за рахунок оптимізації структури землеволодіння і землекористування, структури земельних угідь; позиціюванням вітчизняних сільськогосподарських товаровиробників на агропродовольчому ринку в контексті наслідків вступу до ГАТТ/СОТ; формуванням інституціональної структури іпотечного ринку в аграрній сфері.