Поточний та перспективний стан житлової іпотеки в Україні визначаються взаємодією двох головних чинників - пропозицією житла на ринку та попитом на нього. Перспективи розвитку житлової іпотеки слід пов’язувати з вирішенням проблем: формування ресурсної бази іпотечних кредиторів; підвищення платоспроможного попиту з боку потенційних позичальників іпотечних кредитів; вирівнювання платоспроможного попиту на житло в регіональному розрізі; диверсифікації суб’єктів, які формують пропозицію житла на ринку; підвищення рівня доступності до іпотечних кредитів.

Потенційна ємність ринку житлової іпотеки визначатиметься: інтенсивністю пропозиції житла на первинному ринку; зміною контингенту осіб, незадоволених своїми житловими умовами; трансформацією платоспроможного попиту; зміною пріоритетів щодо форм здійснення заощаджень та організації власного бізнесу; зміною умов доступу до кредитного продукту іпотечними кредиторами; трансформацією структури попиту на житло та співвідношення її зі структурою пропозиції такого житла.

Перспективна динаміка ринку іпотечного кредитування визначатиметься параметрами трансформації сегментної структури ринку житла за продуктовою та територіальною ознаками.

Незважаючи на те, що ринок іпотечного житлового кредитування України представлений великою кількістю операторів, активно і системно програми іпотечного житлового кредитування реалізують лише чверть. При цьому ринок залишається дуже концентрованим - на перші 10 банків припадає майже 86% ринку іпотеки, на перші 5 - більше 67%, на перші 15 - 92,8% ринку. Основна маса іпотечних програм реалізується у м. Києві та столичній області.

На ринку житлової іпотеки існує пропозиція достатньо диверсифікованої асортиментної структури кредитного продукту, спроможного задовольнити широкий контингент його потенційних споживачів. Зростаюча конкуренція в даному сегменті фінансового ринку сприяє посиленню такої диверсифікації, що в перспективі має позитивно позначитися на рівні доступності банківських іпотечних продуктів для дедалі ширших верств населення.

Стратегічні перспективи іпотечного житлового кредитування в Україні орієнтовані на формування дворівневого вторинного іпотечного ринку, що актуалізує проблему активізації діяльності Державної іпотечної установи, інших учасників ринку у напрямі підвищення рівня доступності кредитних ресурсів та формування ресурсної бази іпотечних кредиторів.

В системі формування ефективного іпотечного ринку, особливо в контексті стандартизації процедур іпотечного кредитування, іпотечних інструментів, доцільним вбачається запровадження єдиного класифікатора житла, а також проведення системних досліджень у напрямі оцінки та прогнозу попиту з боку населення на житло (структура мотивів та інтересів), платоспроможного попиту на житло (рівень та структура доходів, заощаджень тощо), потенціалу та структури пропозиції житла; потенціалу будівельної індустрії щодо нарощування обсягів житлового будівництва, його територіальної диверсифікації, рівня матеріально-технічного, інфраструктурного та організаційного забезпечення реалізації програм житлового будівництва, можливостей банківської системи та інших інвесторів щодо пропозиції кредитних ресурсів для населення та забудовників, впливу державної політики на активність учасників ринків житла та іпотечного житлового кредитування. Методологію та результати такого дослідження доцільно використати при створенні офіційної статистичної бази, яка відображала б реальні тенденції на іпотечному ринку.