Соціологія

8.1. Основні терміни соціології праці

Значення поняття "соціологія праці"

Соціологія праці є одним з розділів економічної соціології. Зміст поняття "соціологія праці" охоплює всебічну діяльність людей у процесі створення ними матеріальних і духовних благ в тій частині їх життя, яке називають праця. Соціологію праці можна розглядати в широкому і вузькому розумінні.

В широкому розумінні вона включає в себе соціологію підприємництва і охоплює такі сфери:

а) соціологічне осмислення мотивів і результатів праці;

б) структурні підрозділи праці як соціальні системи;

в) соціально-психологічні конфлікти на робочих місцях.

У вузькому розумінні соціологія праці включає аналіз всіх сторін трудової діяльності людини, вивчення соціальних умов на робочих місцях та їх впливу на мотиви, інтенсивність і результати соціально-економічних процесів у суспільстві, а також зміни, які відбуваються під впливом праці в структурі і діяльності різних соціальних груп.

Зміст сфери соціології праці

В посібнику соціології за редакцією доктора історичних наук професора В.Г.Городяненка соціологія праці визначається як галузева соціологічна теорія, яка вивчає закономірність формування, функціонування й розвиток соціальних утворень (систем, спільнот та інститутів) у сфері праці й пов´язані з ними процеси та явища.

Ще на початку 60-х років минулого століття Ян Щепанський зазначав, що до сфери соціології праці входять:

—- загальна дефініція соціології праці і класифікація її різних форм і видів в людських спільнотах;

— аналіз і висновки стосовно соціальних аспектів праці, соціального поділу праці, розвитку знарядь і засобів праці;

— визначення чинників, які впливають на мотивацію праці;

- виявлення чинників, які впливають на ідентифікацію членів організації з фірмою, асоціацією;

— визначення місць збіжності особистих інтересів членів організації з інтересами фірми;

—дослідження явищ і процесів, які дезорганізовують роботу підприємства, виявлення шляхів їх впливу на трудовий процес;

—дослідження стосунків між керівництвом і рядовими членами організацій, а також визначення основних критеріїв, яким повинен відповідати керівник, щоб мати принаймні формальне право для керівництва людьми в процесі праці;

— вивчення впливу праці на формування різних типів особистості, рівня їх фаху та місця праці в соціальній селекції.

Об´єкт і предмет соціології праці

Об´єктом соціології праці є праця як суспільно значиме явище зі всіма її ознаками, завдяки яким вона відрізняється від інших суспільних явищ.

Предметом соціології праці є структура і механізм взаємовідносин й діяльності людей на робочих місцях, соціально-психологічні відносини в трудових колективах, що формують в працюючих особистість, усвідомлення особистістю свого значення в житті фірми і, навпаки, оцінка місця праці в системі суспільних цінностей.

Соціологія праці вивчає різного роду соціальні проблеми, які виникають в житті підприємств, навчально-освітніх закладів, установ культури тощо. Вивчаючи мотиви діяльності тієї чи іншої соціальної групи, соціологія праці часто може дати конкретну відповідь на питання: Що слід зробити в соціальній сфері, щоб вирішити ту чи іншу соціальну проблему на даному підприємстві, установі? Яким чином покращити, раціоналізувати трудовий процес в інтересах людини і фірми?