Біржова справа

9.5. Правове регулювання брокерської діяльності

Крім названих вище ЗУ “Про товарну біржу”, “Про цінні папери та фондову біржу”, діяльність брокерів регламентується Господарсьмим кодексом., “Про господарські товариства”, “Про державне регулювання ринку цінних паперів”, “Про оподаткування прибутку підприємств”, Кодексом законів України про працю тощо.

Оскільки біржове законодавство в Україні недостатньо регламентує брокерську діяльність на товарних сировинних та фондовому ринках, діють додаткові нормативні акти, укази Президента, постанови Кабінету Міністрів України. Саме постанова Кабінету Міністрів України “Про прискорення організації біржового сільськогосподарського ринку” №916 від 27.11.1995 р. законодавче регламентує, що до складу засновників та членів аграрних бірж має входити не менше половини сільськогосподарських товаровиробників та представників переробної промисловості.

За минулий період функціонування аграрних бірж неодноразово виходили аналогічні постанови, однак потужної брокерської індустрії так і не було створено ні на товарних сировинних, ні на фондових ринках. Підсумовуючи, можна зробити наступний висновок: без створення потужної брокерської індустрії становлення ефективного біржового ринку в Україні є неможливим.


Додаток 9.1

ДОГОВІР НА БРОКЕРСЬКЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ №_.

м.______ «_»____ 200_ р.

Брокерська контора _______________________, далі іменована БРОКЕР,

в особі ________________________________, який діє на основі Статуту,

та_____________________________________, далі іменований КЛІЄНТ,

в особі ______________________________________________ , який діє

на основі __________________, уклали цей договір про таке:

1. ПРЕДМЕТ ДОГОВОРУ

1.1. Клієнт доручає, а Брокер зобов’язується:

1.1.1. Укладати угоди від імені і за рахунок Клієнта (на основі договору доручення та разового доручення).

1.1.2. Укладати угоди для Клієнта від імені Брокера (на основі договору комісії).

1.1.3. Надавати клієнту інформаційні послуги, пов’язані з реалізацією та купівлею товару.

2. ПОРЯДОК ВИКОНАННЯ ДОРУЧЕНЬ

2.1. Брокер гарантує, що він володіє правом укладання угод на біржі.

2.2. Брокер виконує доручення Клієнта, керуючись діючим законодавством і Правилами біржової торгівлі. Брокер зобов’язаний інформувати Клієнта про вимоги, що висуваються до біржових товарів.

2.3. Брокер виконує доручення Клієнта за такими видами угод:

2.3.1. Угода з реальним товаром (в цьому випадку Брокер або Клієнт виступає в якості продавця або покупця товару, поставка якого відбудеться у певний строк з моменту реєстрації угоди на біржі).

2.3.2. Угода з умовою (в цьому випадку Клієнт дає доручення продати реальний товар, з умовою одночасної купівлі для Клієнта іншого реального товару). При одержані такого доручення Брокер має право відмовитись від його виконання. Якщо Брокер продасть товар, але не виконає доручення, щодо купівлі іншого, то він позбувається права на винагороду по угоді з умовою.

2.3.3. Угоди з цінними паперами.

2.4. За вказаними в пунктах 2.3.1, 2.3.2 типами угод Клієнт може дати Брокеру такі види доручень:

1) купити товар за поточною біржовою ціною дня;

2) продати товар за поточною біржовою ціною дня;

3) купити товар за ціною не вище заданої;

4) продати товар за ціною не нижче заданої;

5) купити товар в момент, коли ціна на нього досягне певного значення;

6) продати товар в момент, коли ціна на нього досягне певного значення.

2.5. Крім того Брокер надає Клієнту такі послуги:

1) інформує про поточну біржову ціну на конкретний товар;

2) інформує про наявність конкретного товару на біржі.

2.6. Сторонами приймається такий порядок виконання доручень з продажу реального товару, який є в наявності:

2.6.1. Клієнт направляє Брокеру договір доручення або договір комісії, підписаний з його сторони, а також представляє гарантію виконання зобов’язань, доручення на право здійснення угоди, яке є необхідним при здійсненні угод від імені Клієнта. З цього моменту Клієнт втрачає право розпоряджатися даною партією товару до отримання звіту Брокера про здійснення угоди або повідомлення про зняття товару з торгів. Клієнт зобов’язаний за свій рахунок запакувати та маркувати товар відповідно з вимогами стандартів, технічних умов, а також з вимогами, що висуваються до біржових товарів.

2.6.2. Брокер, отримавши доручення, зобов’язаний негайно розпочати роботу по виконанню доручення Клієнта на біржі.

2.6.3. Виконавши доручення, Брокер зобов’язаний в триденний термін представити звіт з документами, отриманими від контрагента за здійсненою угодою, включаючи оформлений екземпляр укладеного договору.

2.6.4. При отриманні звіту Брокера Клієнт зобов’язаний в триденний термін виплатити Брокеру винагороду за виконане доручення та вартість реєстрації угоди на біржі, а також виконати всі свої обов’язки, пов’язані з укладеною угодою. Строк відвантаження товару визначається в договорі дорученні або комісії та договорі поставки.

2.6.5. Якщо Клієнт мас заперечення щодо звіту, він зобов’язаний в десятиденний термін з моменту отримання звіту повідомити про них Брокеру. В іншому випадку звіт вважається прийнятим Клієнтом.

2.6.6. Якщо товар відповідно з Правилами біржової торгівлі знімається з торгів, Брокер зобов’язаний повідомити про це Клієнта в триденний термін. Клієнт зобов’язаний в __ денний термін з моменту отримання повідомлення Брокера знизити ціну або відкликати доручення. У випадку відкликання доручення Клієнт у триденний термін з моменту отримання повідомлення виплачує Брокеру відшкодування витрат по виконанню доручення ____ грн.

2.6.7. Клієнт може в договорі доручення або договорі комісії обумовити право Брокера на часткову реалізацію товару, вказаного в договорі.

2.7. При виконанні доручення з купівлі при угодах з реальним товаром приймається такий порядок:

2.7.1. Клієнт направляє Брокеру договір доручення або договір комісії, підписаний з його сторони, а також представляє гарантію виконання зобов’язань, доручення на право здійснення угоди, яке є необхідним при здійсненні угод від імені Клієнта.

2.7.2. Брокер, отримавши доручення, зобов’язаний негайно розпочати роботу по виконанню доручення Клієнта на біржі.

2.7.3. Виконавши доручення, Брокер зобов’язаний в триденний термін представити звіт з документами, отриманими від контрагента за здійсненою угодою, включаючи оформлений екземпляр укладеного договору.

2.7.4. При отриманні звіту Брокера Клієнт зобов’язаний в триденний термін виплатити Брокеру винагороду за виконане доручення та вартість реєстрації угоди на біржі, а також виконати всі свої обов’язки, пов’язані з укладеною угодою. Термін відвантаження товару визначається в договорі доручення або договорі комісії та договорі поставки.

2.7.5. Якщо Клієнт має заперечення щодо звіту, він зобов’язаний в десятиденний термін з моменту отримання звіту повідомити про них Брокеру. В іншому випадку звіт вважається прийнятим Клієнтом.

2.7.6. Якщо по закінченню строку дії договору доручення або комісії Брокер не виконає доручення з причин, що не залежать від нього, він повинен повідомити про це Клієнта, а той в триденний термін з моменту отримання повідомлення повинен виплатити Брокеру відшкодування витрат по виконанню доручення ___ грн.

2.8. Клієнт може в договорі дорученні або комісії в якості додаткової умови надати Брокеру право продажу або купівлі товару вказаного в меншій кількості, ніж зазначено в договорі, а також право самостійно без узгодження з Клієнтом зменшувати ціну доручення.

2.9. Вид доручення (п.2.4. договору) може бути оперативно змінений Клієнтом (відповідальною

особою Клієнта) телефонограмою, яка підлягає обов’язковій реєстрації кожною із сторін. 2.10. Умови даного договору не підлягають розголошенню.

3. ГАРАНТІЇ

3.1. Якщо клієнт дає доручення про купівлю товару, то він зобов’язаний представити гарантію оплати товару, яка може бути у формі:

3.1.2. Представлення банківської гарантії на оплату товару (оригінал).

3.1.3. У вигляді довідки про наявність грошових засобів на розрахунковому рахунку Клієнта, завіреної банком на дату, що передує поданню замовлення.

3.2. Якщо клієнт виступає в якості продавця, він зобов’язаний представити гарантію виконання зобов’язання у формі:

3.2.1. Завіреної складської розписки або транспортного документу, що підтверджує відвантаження товару на адресу біржі.

3.2.2. Неустойки за прострочку поставки або недопоставку товару, яка сплачується ще крім збитків, що виникли в результаті порушення договору поставки. Розмір неустойки вказується у договорі доручення або в пункті “Гарантії” та не може бути меншим 15 відсотків вартості товару.

3.3 Наявність та види гарантій повинні бути відображені у договорі доручення або комісії. При відсутності гарантій або розмірі неустойки менше 15 відсотків Брокер має право відмовитись від виконання доручення, в письмовій формі повідомивши про це Клієнта в_____термін. Брокер має право в будь-який час відмовитись від укладання чи виконання договору доручення або комісії.

4. УМОВИ РОЗРАХУНКІВ

4.1. Сума винагороди брокера визначається у відсотках від суми угоди (без врахування податку з продажу).

4.2. За виконання доручення по угоді з реальним товаром Клієнт здійснює оплату послуг Брокера залежно від виду доручення в таких розмірах (вказати прописом):

по дорученню 1) _________ відсотки _ %

по дорученню 2) _________ відсотки _ %

по дорученню 3) _________ відсотки _ %

по дорученню 4) _________ відсотки _ %

по дорученню 5) _________ відсотки _ %

по дорученню 6) _________ відсотки _ %

4.3. За виконання доручення по угоді з умовою винагорода вираховується окремо по угоді на продаж та по угоді на купівлю за ставками пункту 4.2.

4.4. Крім того, Клієнт додатково виплачує Брокеру _____ відсотків від загальної суми угод.

4.5. За надання інформаційних послуг по пункту 2.5. договору Клієнт виплачує Брокеру винагороду в розмірі одноразового нарахування _________ гривень.

4.6. Якщо брокер по дорученню 3) купив товар по ціні, яка є нижчою за передбачену, а по дорученню 4) продав товар по ціні, яка є вищою за передбачену в доручені клієнта, тоді останній крім винагороди, що вираховується відповідно з пунктом 4.2., виплачує Брокеру ———— відсотків від різниці між визначеною ціною та тою, більш вигідною ціною, по якій Брокер здійснив угоду. Правила цього пункту виконуються при виконанні договору доручення.

4.7. Загальна сума винагороди, яку отримує Брокер за виконане доручення збільшується на суму податку з продажу, яка вказується окремим рядком.

4.8. Внесок за реєстрацію угоди встановлюється біржею на основі Правил біржової торгівлі, про що в письмовій формі Брокер зобов’язаний повідомити Клієнта. При оплаті внеску сума платежу збільшується на суму податку з продажу (послуг), яка в розрахункових документах подається окремим рядком.

4.9. Розміри та розрахунок суми, яку Клієнт повинен заплатити Брокеру та біржі, вказуються в звіті Брокера.

4.10. Оплата послуг Брокера і біржі здійснюється платіжним дорученням на рахунок Брокера.

4.11. Якщо Клієнт у вказаний термін не оплатив Брокеру винагороду та послуги біржі. Брокер має право списати відповідні суми з рахунку Клієнта в безакцептному порядку на протязі двох місяців з моменту виникнення права вимоги.

5. ПОРЯДОК ЗДІЙСНЕННЯ ЗВЯЗКУ МІЖ СТОРОНАМИ

5.1. Зв’язок між сторонами здійснюється через відповідальних осіб. Клієнт виділяє для зв’язку з Брокером двох відповідальних осіб, які несуть повну відповідальність за здійсненні ним дії. Брокер зв’язується з клієнтом безпосередньо, або через свого регіонального представника, який має довіреність від Брокера.

5.2. Технічні та інші умови зв’язку оговорюються в Протоколі узгоджень умов зв’язку, який повинен подаватись як доповнення до цього договору.

5.3. Обов’язковим реквізитом при будь-якому звернені Клієнта до Брокера є Код, який присвоюється Брокеру. Клієнт не має права повідомляти Код іншим особам.

6. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРІН ТА ПОРЯДОК РОЗГЛЯДУ СПІРНИХ ПИТАНЬ

6.1. Сторони зобов’язані дотримуватись правил біржової торгівлі та інших документів, що регламентують діяльність біржі.

6.2. Брокер не несе відповідальності за виконання третьою особою угоди, що укладена ним для Клієнта або від імені Клієнта.

6.3. У випадку невиконання Клієнтом своїх зобов’язань по укладеній угоді. Брокер має право публічно повідомити про це всім учасникам біржової торгівлі.

6.4. У випадку ухилення від оплати або прострочки оплати брокерської винагороди та послуг біржі Клієнт сплачує Брокеру штраф у розмірі 0,2 відсотки належної суми за кожний день прострочки, але не більше десяти відсотків. Такий штраф може бути стягнений в безакцентному порядку в двомісячний термін з моменту виникнення права вимоги.

6.5. Суперечки, які виникають в зв’язку з виконанням цього договору вирішуються Біржовим Арбітражем. Рішення Біржового Арбітражу виконуються добровільно. При незгоді з рішенням Біржового Арбітражу зацікавлена сторона може звернутися в Державний арбітраж чи суд.

6.6. За невиконання доручення з вини Брокера останній сплачує клієнту штраф у розмірі _____% суми, вказаної в договорі доручення або комісії.

6.7. За розголошення умов цього договору винна сторона сплачує іншій стороні штраф в розмірі __ грн.

6.8. У випадку анулювання доручення до початку проведення торгів Клієнт зобов’язаний відшкодувати Брокеру витрати, які він поніс у фіксованій сумі __ грн.

7. ТЕРМІН ДІЇ, ЗАСАДИ, ЗМІНИ ТА АНУЛЮВАННЯ ДОГОВОРУ

7.1. Цей договір вступає в силу з моменту його підписання та діє ____. Якщо за тридцять днів до закінчення строку дії договору жодна з сторін не заявить про інше, договір вважається пролонгованим на наступний календарний рік.

7.2. Зміни умов або анулювання договору здійснюються за згодою сторін.

7.3. Будь-яка з сторін має право розірвати договір, письмово попередивши іншу сторону не менше, як за два місяці.

8. ІНШІ УМОВИ

До цього договору додаються та є його невід’ємною частиною:

1) Договір-доручення (типова форма).

2) Договір-комісії (типова форма).

3) Звіт брокера.

4) Повідомлення Брокера.

5) Протокол узгодження умов зв’язку.

6) Доручення (разове).

7) Доручення (може видаватись при оформленні договору на брокерське обслуговування).

8) Договір доручення на здійснення угоди з умовою.

РЕКВІЗИТИ СТОРІН:

КЛІЄНТ:

Поштова адреса _____________________________________________

Розрахунковий рахунок №________________________________________

в ____________________________________________________

БРОКЕР:

Поштова адреса ________________________________________________

Розрахунковий рахунок №_______________________________________

в _____________________________________________________________

ПІДПИСИ СТОРІН:

від БРОКЕРА _______ (підпис} від КЛІЄНТА ________ {підпис)

М.П. М.П.