Біржова справа
9.2. Учасники біржових сесій
Розглянемо окремо учасників біржової торгівлі товарних ф’ючерсних і фондових бірж.
Учасниками біржових операцій міжнародних ф’ючерсних бірж, які є їх засновниками, членами або клієнтами виступають:
як дилери:
- потужні трейдери - торговельні ТНК, що укладають угоди за власні кошти та від власного імені;
- промислові ТНК, що реалізують продукцію своїх підприємств;
- плантаційні фірми., об’єднання фермерів, великі землевласники;
- володарі елеваторів, холодильників, нафтових терміналів, газо- та трубопроводів тощо;
- переробні ТНК, які’виступають покупцями сировини та продавцями продуктів її переробки;
- державні організації різних країн, які здійснюють формування стратегічних запасів сировини, державних резервів тощо;
- державні банки та організації, які торгують коштовними металами, камінням тощо.
як брокери:
- брокерські фірми та брокерські доми, які укладають угоди від імені та за кошти клієнтів або від власного імені за кошти клієнтів;
- комісійні фірми;
- агентські фірми.
Найбільше значення у біржовій торгівлі відіграють потужні трейдери - торговці, які займають визначне місце на світових товарних ринках. Як правило, це відомі брокерські фірми, які належать провідним фінансовим та промисловим групам. Наприклад, на ринку нафти та продуктів її переробки лише на Міжнародній нафтовій біржі (Лондон) ведуть торгівлю понад 300 фірм, зокрема незалежні нафтові компанії, міжнародні монополії тощо. Членами цієї біржі є відомі європейські банки.
Саме концентрація капіталу та ресурсів біржових товарів дає змогу визначати справедливі біржові ціни, які служать орієнтиром для ринків у цілому. Лише за умови участі у біржових торгах таких учасників на біржах України можливе становлення власне біржового ринку, як інформаційного цінового центру. Торговці та фінансисти мають кошти для вкладання їх у процес створення спотових і, що найголовніше, майбутніх – ф’ючерсних цін. Таких коштів не мають виробники та переробники, які сьогодні в Україні є основними учасниками товарних, особливо, сільськогосподарських ринків.
Учасників міжнародної біржової ф’ючерсної торгівлі поділять на:
- спекулянтів;
- арбітражерів;
- хеджерів.
Спекулянти та їх різновид - арбітражери, які купують або продають ф’ючерсні контракти з метою отримання вигоди від різниці у цінах або гри на тенденціях зміни ціни у майбутньому є дилерами. Хеджери - це брокери, які виконують замовлення клієнтів щодо купівлі-продажу ф’ючерсних контрактів з метою цінового страхування їх позицій на реальних ринках.
Ці види біржової діяльності будуть більш детально вивчатися у наступних параграфах. Зараз детальніше розглянемо центральну фігуру серед учасників біржової торгівлі - брокера.
Особливістю членства на фондових та валютних біржах є участь інституційних інвесторів, професійних торговців цінними паперами та банків. До інституційних інвесторів належать інвестиційні фонди, фонди грошового ринку, спекулятивні та хеджеві фонди, керівництво якими здійснюють високопрофесійні інвестиційні керуючі, фінансові інженери, які вміло управляють фінансовими ризиками, використовуючи ф’ючерсні та опціонні контракти, та їх гібридні та синтетичні комбінації.
Особливістю їх діяльності є не лише впровадження в управлінську практику існуючих фінансових інструментів та стратегій, але й вироблення абсолютно інноваційних. Саме такі учасники входять до складу членів провідних фондових бірж світу.
Це цікаво! Близько 2000 інвестиційних фондів з $250 млрд. власного капіталу щодня працюють над тим, щоб примножити цю суму. Таких учасників називають світовою фінансовою елітою. Їх імена знає увесь світ. До них належить Дж. Сорос, рівних якому по майстерності управління фінансами поки що немає. Статки тих, хто у 1969 р. інвестував у його С^иаггЬит Рипсі $10.000 становлять сьогодні близько $6 млн.5 Відомими є також імена Ст. Друкенміллера, Дж. Робертсона, якого Визіпезз ‘УУееЬ назвав магістром чаклунства, Уолл Стріт, В. Нідерхоффера, автобіографічна книга якого вийшла у російському перекладі6, М. Цвайга та багатьох інших. |
До захоплюючих та глибоких за змістом належить книга “Биржа – игра на деньги”, написана торговцем цінними паперами з Уолл Стріт під псевдонімом “Адам Сміт”, у якій автор досліджує феномен фондової біржі, поведінку багатомільйонних інвесторів та таємничих інвестиційних керуючих - біржовиків.