Біржова справа
8.5. Осцилятори
Осцилятори, за висловлюванням одного з представників технічного аналізу, нагадують гумовий м’яч, який падає у воду або злітає у повітря. Відомо, що м’яч випірне з води і впаде вниз після підкидання. Поведінка осциляторів аналогічна. Вони неодмінно повертаються до нормального стану, що відповідає середнім значенням індикаторів.
Прихильники цієї теорії намагаються визначити зміну ціни за певний час. Обчислення можуть бути елементарними або дуже складними залежно від вибраної техніки зважування і від того, чи вибрані ще якісь фактори, крім ціни.
Проте, незалежно від складності, всі осцилятори допускають, що ціна може зростати або надто швидко, або надто повільно у вибраному періоді, що повернення до ринку за таких умов можна передбачити.
Проблема, поставлена осциляторами, зрозуміла. Так звані “сигнали” досить важко визначити. Крім того, вони здебільшого залежать від сприйняття. Тренд, який вважають виснаженим, може тривати набагато довше, ніж передбачалось. Виділяють три види індикаторів:
- моментальний (momentum);
- індикатор каналу (comodity channal index – ССІ);
- норма зміни (rate of change - ROC).
Моментальний визначається за формулою:
М=Р1 – Р0,
де Р - ціна закриття ф’ючерсних торгів:
індекс 1 - поточний день;
індекс О - кількість днів тому.
Отримані дані подаються на графіках з опорними нульовими рівнями.
Норма зміни (RОС) - визначається діленням ціни закриття поточного дня на ціну закриття попереднього дня, базова лінія для графіку не 0, а 100.