Біржова справа
ПЕРЕДМОВА
Підручник написано відповідно до програми дисципліни «Біржова справа» для студентів економічних спеціальностей Тернопільської академії народного господарства, який читається там з 1992 р. Його автор, к.е.н., професор Сохацька О.М., є одним із провідних фахівців у галузі ринку цінних паперів та похідних фінансових інструментів, активно співпрацює із закладами освіти, які готують біржовиків і торговців цінними паперами, займається консалтинговою діяльністю. Нею опубліковано навчальний посібник «Біржова справа», виданий в 1994 р. у м. Києві, дві монографії, численні наукові статті з даної проблематики.
Підручник складається з трьох частин і двадцяти розділів. Кожен розділ завершується коротким резюме, контрольними запитаннями, переліком посилань і рекомендованої літератури, тестами для перевірки знань (усього 300), ситуаційними задачами, ключовими словами, додатками, в яких проілюстровано типові угоди на брокерське обслуговування, біржові котирування, ф'ючерсні та опціонні контракти тощо.
У першій частині - «Теоретичні засади біржової справи» - викладено основи знань щодо ф'ючерсної торгівлі, біржового товару, базових теорій ф'ючерсних ринків, концепцій ціноутворення біржових цін, фундаментального й технічного аналізу біржових ринків. Друга частина - «Організаційні аспекти біржової справи» - присвячена дослідженню механізму біржової торгівлі, її учасників, організації, зокрема електронного трейдингу, державному регулюванню, запровадженню клірингу. У третій частині - «Основи ф'ючерсної та опціонної торгівлі» - розглядаються основні ф'ючерсні та опціонні контракти зарубіжних бірж, біржова спекуляція, хеджування цінових ризиків, показано перспективи становлення основних ф'ючерсних ринків в Україні.
Поєднання теоретичного та практичного підходів робить підручник корисним і цікавим не лише для викладачів, аспірантів і студентів економічних спеціальностей вищих навчальних закладів, але й фахівцям у даній галузі, а також тим, хто бажає ближче познайомитися з біржовою справою.
Біржовики – могутня еліта вільної ринкової економіки. Пояснення цього феномену просте: біржовики управляють та контролюють кругообіг крові капіталістичної системи – капіталу. Впливовість та значення для ринкової економіки біржовиків підтверджується тим, що їх професія є однією з найбільш високооплачуваних у світі.
Важливість біржовика зумовлена його фінансовим посередництвом між тими, у кого з’явилися вільні капітали, та тими, кому вони гостро необхідні. Цей простий факт не завжди враховувався в процесі становлення біржового будівництва в Україні, де за всі роки реформ не відбулося відновлення ринкової біржової культури та практично відсутня підготовка нового покоління біржовиків, здатних працювати не лише на національних, але й, в першу чергу, на міжнародних біржових ринках.
Виходячи з великого життєвого досвіду, успішної багаторічної роботи на міжнародних ринках, провідні біржовики США дійшли висновку, що біржовий маклер сьогодні є і в найближчі десятки років ХХІ-го ст. залишатиметься представником найважливішого бізнесу та найпрестижнішої кар’єри у світі. Це динамічна професія з великим майбутнім, яка кидає виклик усім іншим фінансовим посередникам у боротьбі за клієнта.
Уже сьогодні світова революція комунікацій створила можливості, які спричинили кількісний та якісний прорив в індустрії фінансових послуг. Інвестори будь-якої країни мають можливість за допомогою комп’ютерних мереж і розвинутої інфраструктури вкладати кошти у різні інвестиційні інструменти по всій земній кулі 24 години на добу у тій валюті, в якій побажають, у пошуках найвищого доходу.
Біржові брокери та аналітики дійшли висновку, що факт спільної зустрічі та її місце (що було безумовною вимогою ще кілька десятків років), тепер не має значення. Комп’ютерні мережі торговельних систем пропонують біржам швидкі та конкурентні альтернативи, що й надає фінансовим операціям небаченої гнучкості у питаннях свободи та можливостей для вкладників і користувачів капіталу. Головним інвестором стає людина, яка власними силами повинна захистити свої заощадження та примножити їх.
Водночас сучасні корпорації, особливо багатонаціональні, зокрема і в Україні, відчувають потребу у талантах такого типу, які досі зосереджувалися у колах біржовиків. Назріла необхідність фахово проводити аналіз ризиків, здійснювати управління ними, вміти зменшувати фінансові втрати за рахунок проникнення на нетрадиційні ринки, в першу чергу, біржові ф’ючерсні та опціонні.
Даний підручник є результатом наукової та викладацької роботи автора у Тернопільській академії народного господарства, де з 1992 р. читається дисципліна «Теорія і практика біржової справи», а у 1993 р. була захищена дисертація кандидата економічних наук з проблематики становлення товарних бірж. У 1994 р. автором, спільно з викладачем Дениско О.М., було видано навчальний посібник «Біржова справа».
У підручнику ґрунтовно представлено матеріал щодо теоретичних аспектів функціонування ф’ючерсних ринків, концептуальних засад ціноутворення, показано невичерпні можливості, які відкриває біржова торгівля для різних учасників ринків. Даний матеріал є основою подальших наукових досліджень автора, за результатами яких було опубліковано дві монографії.
Логіка підручника є зручною і перевіреною у викладацькій практиці. Підручник складається з трьох частин та двадцяти розділів. Кожен розділ завершується коротким резюме, переліком контрольних запитань, рекомендованої літератури, тестів для перевірки знань, ситуаційних задач. Окремі розділи укомплектовані додатками, які ілюструють типові брокерські договори, а також спотові, форвардні, ф’ючерсні та опціонні біржові контракти, біржові котирування, аналітику ф’ючерсних ринків тощо.
Питання, які розглядаються у підручнику, ілюструються за допомогою прикладів, зберігаючи основні види одиниць мір ваги та об’ємів, прийнятих на міжнародних ф’ючерсних біржах. Автор підтримує точку зору щодо неприпустимості ілюстрації результатів здійснення ф’ючерсних та опціонних угод із застосуванням національних одиниць виміру, оскільки в Україні таких ринків поки що немає, а приклади із зарубіжної практики у такому випадку будуть виглядати некоректно.
У першій частині підручника, яка має назву «Теоретичні засади біржової справи», викладено основи знань щодо сутності ф’ючерсної біржі, історії її становлення, формування специфічного біржового товару, теоретичних підвалин біржової торгівлі, ціноутворення ф’ючерсних цін і курсів, базових напрямів аналізу біржових цін – фундаментального і технічного.
Друга частина підручника – «Організаційні аспекти біржової торгівлі» - присвячена вивченню основних учасників біржової торгівлі, брокерської діяльності, організації біржових торгів, клірингу за біржовими угодами, комп’ютерному біржовому трейдингу, питанням державного регулювання біржової торгівлі.
У третій частині – «Основи ф’ючерсної та опціонної торгівлі» - висвітлені питання її організації з усіма основними видами активів (від товару до похідних фінансових інструментів), суті біржової спекуляції та здійснення основних спекулятивних стратегій. Розглядається механізм хеджування основних цінових ризиків за допомогою ф’ючерсної торгівлі. Розділ, що стосується ф’ючерсних ринків України, відображає можливі перспективи і напрями їх становлення.
Підручник доповнено глосарієм, предметним покажчиком, переліком і тлумаченням умовних скорочень, які використовуються у біржовій пресі та котируваннях.
Автор висловлює вдячність рецензентам, всім, хто допомагав у редагуванні й оформленні підручника, і сподівається, що він буде корисним не лише студентам, викладачам, аспірантам, але й тим, хто бажає ближче познайомитися з цією захоплюючою сферою економіки.
Радимо пам’ятати добру пораду знаменитого біржового трейдера О. Елдера: «... успіху у біржовій грі можна досягти лише тоді, коли займатися нею як серйозною справою». Хочеться вірити, що у найближчий час в Україні з’являться успішні та освічені біржовики, за допомогою яких в нашу країну прийдуть так необхідні їй інвестиції, буде розбудовано сучасний ринок капіталів та його ф’ючерсний сегмент, що, в свою чергу, дасть можливість успішно розвивати нові напрями економіки та суттєво покращити добробут населення.