Соціологія
1.3. Функції соціології
Широкий зв´язок соціології з суспільством, соціальною дійсністю вимірюється в першу чергу функціями, які соціологія виконує.
Функції прийнято поділяти на головні й другорядні.
До головних функцій соціології належать теоретико-пізнавальна, практично-перетворювальна, світоглядно-ідеологічна та прогностична.
Теоретико-пізнавальна функція полягає в тому, що соціологія накопичує знання, систематизує їх, намагається скласти найбільш повну картину соціальних відносин і процесів в сучасному суспільстві. Вона дає змогу зрозуміти нам людей, навколишній світ, пояснити, чому події в житті людей відбуваються саме так, а не інакше, тобто вона пов´язана з вивченням закономірностей суспільного розвитку, з пізнанням суспільного середовища.
Практично-перетворювальна функція пов´язана з наданням рекомендацій щодо управління соціальними процесами. Ці рекомендації спрямовані на прийняття тих соціальних реформ, які є найоптимальнішими у даному суспільстві.
Світоглядно-ідеологічна функція пов´язана з участю соціології у формуванні наукової ідеології.
Прогностична функція полягає у наданні соціальних прогнозів, надає можливість спрогнозувати, як зміниться поведінка соціальних об´єктів, які зміни пройдуть в суспільному житті, спрогнозувати тенденції розвитку суспільства в найближчому майбутньому.
До другорядних функцій соціології належать:
• інформаційна (полягає в отриманні конкретної соціологічної інформації);
• оціночна (допомагає оцінити ефективність рішення та заходи, прийняті суб´єктами соціального життя);
• культурна (сприяє підвищенню культурного рівня громадян);
• описова (пов´язана з необхідністю опису і систематизацією дослідницького матеріалу у вигляді книг, статей, мемуарів тощо).