Землеробство

2.6.4. Способи та строки внесення гербіцидів

Залежно від форми препаратів розрізняють способи внесення: обприскування, обпилювання, розсівання гранул або сумішей гербіцидів з мінеральними добривами, внесення тканевими змочувачами верхівок рослин, внесення з поливною водою при зрошенні (гербігація).

Строки внесення того чи іншого препарату залежать від властивостей культурних рослин та бур´янів, кліматичних і ґрунтових умов.

Розрізняють завчасне (влітку або восени), передпосівне (до сівби або садіння культурних рослин), передсходове (після сівби до появи сходів) і післясходове внесення гербіцидів по вегетуючих культурних рослинах і бур´янах.

Останнім часом впроваджують прогресивний спосіб внесення гербіцидів одночасно з висіванням культурних рослин (аценіт або примекстра при сівбі кукурудзи, ге-загард при сівбі соняшнику, овочів). При цьому на посівах просапних культур можна вносити препарати не на всю площу, а тільки стрічкою в захисну зону рядка шириною 20-35 см. Як показали дослідження, проведені в Національному аграрному університеті, Іситуті цукрових буряків та Інституті механізації та електрифікації сільського господарства (І. В. Веселовський, О. Н. Мельничук, З. М. Грицаєнко, С. П. Танчик, М. В. Тудель), стрічкове застосування ацеталу на кукурудзі та бетаналу і фюзиладу на цукрових буряках на 50-70% знижує витрати дефіцитних препаратів, зменшує їх токсичну післядію (в атразину) та загальну кількість токсичних речовин у ґрунті.

Обприскування може бути крупнокрапельним (діаметр крапель понад 500 мкм), звичайним (300-500 мкм), дрібнокрапельним (80-100 мкм) та аеразольним (1-30 мкм). При авіаобприскуванні середній діаметр крапель водних розчинів може бути від 80 до 280 мкм. Кількість води залежить від форми препарату та характеру його дії і становить від 300-500 до 250-400 л/га, а при авіаобприскуванні зменшується до 50-100 л/га.

Найефективніша обробка гербіцидами у безвітряну м´яку теплу погоду. Недоцільно застосовувати їх у посушливий період та у вітряну погоду, не перевищувати визначену норму рідини, щоб розчин не стікав з рослин на ґрунт.

Норма гербіциду залежить від ступеня забур´яненості та фази розвитку культури і бур´янів, ґрунтово-кліматичних та інших умов. Найбільшу токсичність гербіциди проявляють при температурі довкілля 18-24°С. Дія ґрунтових гербіцидів найкраща в помірно теплу погоду з температурою повітря 15-20°С та вологості ґрунту не менше ніж 20-22% польової вологоємкості.