Автор — фізична особа, творчою працею якої створено об’єкт інтелектуальної власності; невідомий — поняття, яке припускає, що авторство твору не встановлено через об’єктивні причини; фільму — фізична особа, особиста праця якої визначає творчий задум і (або) способи його реалізації у фільмі; який працює за наймом — фізична особа, яка створює об’єкт інтелектуальної власності за договором або в зв’язку з виконанням службових обов’язків.

Авторство — причетність фізичної особи до створення даного об’єкта інтелектуальної власності.

Авторська винагорода (гонорар) — всі види винагород або компенсацій, які виплачуються авторам за використання їх творів, ще охороняються, в межах, установлених авторським правом. Володілець авторського права має право вимагати виплати винагороди за будь-яке використання його твору. Винагорода може здійснюватися у вигляді одноразового платежу (одноразова винагорода), у формі відрахувань (відсотків за кожний проданий примірник або кожне використання твору) або складатися зі змішаних платежів. Розмір і порядок обчислення авторської винагороди за створення і використання твору встановлюються в авторському договорі, а також у договорах, що укладаються організаціями, які управляють майновими правами авторів на колективній основі, з користувачем.

Авторське право — розділ цивільного права, що регулює правовідносини, які виникають у зв’язку зі створенням і використанням результатів творчої діяльності в галузі літератури, науки і мистецтва. Цей термін вживається також для позначення наданого законом виключного права автора твору оголошувати себе творцем твору, відтворювати його, розповсюджувати або доводити до відома публіки будь-якими способами і засобами, а також дозволяти іншим особам використовувати твір певними способами.

Авторське свідоцтво на винахід — охоронний документ на винахід, що видається на ім’я заявника і (або) автора та засвідчує визнання технічного рішення задачі в якості винаходу, його пріоритет; авторство; виключне право держави на винахід.

Авторський договір — договір, укладений між автором твору або його правонаступником і користувачем твору. Сторонами авторського договору можуть бути фізичні та юридичні особи. Недійсними є положення авторського договору, що обмежують автора у створенні в майбутньому творів на певну тему або в певній галузі;

замовлення — передбачає зобов’язання автора створити на певних умовах твір і передати його замовнику. Зміст такого договору повинен конкретно характеризувати твір, що замовляється; про передачу виключних прав — дозволяє використання твору певним способом і у встановлених договором межах тільки особі, якій ці права передаються, і дає такій особі право забороняти подібне використання твору іншим особам; про передачу невиключних прав — дозволяє користувачеві використання твору нарівні з володільцем виключних прав, що передав такі права, і (або) іншим особам, які одержали дозвіл на використання цього твору таким самим способом. Права, що передаються за авторським договором, вважаються невиключними, якщо в договорі прямо не передбачено інше.

Агент (представник) — особа (юридична або фізична), що здійснює дії за дорученням іншої особи (принципала) за її рахунок і від її імені, а також дії щодо підготовки угод, але без права підпису їх.

Адвокат — юрист, який здійснює професійну правову допомогу шляхом консультацій, захисту обвинувачуваного в суді тощо.

Акт недобросовісної конкуренції — згідно із Законом України «Про захист від недобросовісної конкуренції» до актів недобросовісної конкуренції відносяться:

  • дискредитація господарюючого суб’єкта (підприємця);
  • досягнення неправомірних переваг у конкуренції (шляхом порушення законодавства), підтверджених рішенням державного органу, наділеного відповідною компетенцією;
  • заклики до бойкоту;
  • купівля-продаж товарів, виконання робіт, надання послуг із примусовим асортиментом (купівля-продаж одних товарів, виконання робіт, надання послуг за умови купівлі-продажу інших товарів, виконання робіт, надання послуг, непотрібних споживачу або контрагенту);
  • копіювання зовнішнього вигляду виробу;
  • неправомірне використання товару іншого виробника;
  • неправомірне використання чужих позначень, рекламних матеріалів, упаковки (чужого імені, фірмового найменування, знаків для товарів і послуг, а також назв літературних, художніх творів, періодичних видань, найменувань місць походження товарів);
  • неправомірний збір, розголошення, схиляння до розголошення, неправомірне використання комерційної таємниці;
  • підкуп працівника покупця (замовника);
  • підкуп працівника постачальника;
  • порівняльна реклама;
  • схиляння господарюючого суб’єкта (підприємця) до розірвання договору з конкурентом;
  • схиляння постачальника до дискримінації покупця (замовника).

Альтернативні ознаки винаходу — ознаки, виражені альтернативними поняттями, що характеризують різні форми їхньої реалізації. Використання альтернативних ознак для характеристики винаходу допускається за умови, що такі ознаки (у сукупності з іншими ознаками винаходу) забезпечують досягнення того самого технічногс результату.

Аналог винаходу — засіб того ж призначення, відомий із загальнодоступних джерел до дати пріоритету винаходу, що характеризується сукупністю істотних ознак винаходу.

Анотація — короткий виклад змісту книги, статті, рукопису тощо.

Антологія — збірник літературних творів або уривків з них, зібраних з певною метою.

Анулювання — скасування, оголошення недійсним якогось акта, договору або прав, патенту.

Апелянт — особа, що подає апеляційну скаргу.

Апеляційна рада — позаструктурний орган патентного відомства, який розглядає спори, що виникають у процесі експертизи заявлених об’єктів промислової власності або про дійсність виданих охоронних документів на ці об’єкти.

Апеляція — оскарження якоїсь постанови до вищої інстанції: одна з форм судового звертання до вищестоящого суду, який має право переглянути справу по суті; звертання за порадою, підтримкою.

Аранжування музичного твору — приведення форми вираження музичного твору у відповідність із спеціальними цілями із врахуванням можливостей даного оркестру чи музичного інструмента, чи із справжнім діапазоном голосу співака.

Арбітраж — вирішення спірних питань арбітрами, третейським судом, а також державний орган, що займається таким вирішенням.

База даних — підбір окремих творів, даних або іншої інформації, до якої можливий індивідуальний доступ за допомогою електронних або інших засобів.

Безпосереднє приймання широкою публікою сигналів із супутника (з космосу) — приймання сигналів, несучих програми із супутника без посередництва наземної станції, що перетворює передавані сигнали в звичайні радіохвилі, які можуть бути прийняті публікою. Перетворення здійснюється самим супутником прямого мовлення.

Бернська конвенція про охорону літературних і художніх творів від 9 вересня 1886 р. — міжнародна угода, що передбачає загальні принципи охорони авторських прав, яка відкрита для участі будь-яких держав. Основні принципи охорони авторських прав — принцип національного режиму (твори, країною походження яких є одна з договірних держав, повинні користуватися тією ж охороною в кожній з інших договірних держав, яка надається творам їх власних громадян), принцип автоматичної охорони (охорона не повинна обумовлюватися виконанням будь-яких формальностей) і принцип незалежності охорони (охорона не залежить від наявності охорони в країні походження твору). Що стосується тривалості охорони, загальне правило полягає в тому, що охорона повинна надаватися протягом 50 років після смерті автора.

Бібліографічний опис патентного документа — сукупність бібліографічних даних про патентний документ, які наведені згідно з правилами, встановленими відповідними нормативно-технічними документами, необхідними і достатніми для загальної характеристики, ідентифікації та пошуку документа.

Брошюра — невелике (до 50 сторінок) видання, здебільшого суспільно-політичного або науково-популярного змісту.

Брюссельська конвенція про розповсюдження несучих програму сигналів, передаваних через супутники (1974 р.) — міжнародна угода, що передбачає зобов’язання кожної з договірних держав вживати належних заходів стосовно запобігання незаконного розповсюдження на своїй або з своєї території будь-якого несучого програми сигналу, передаваного через супутник. Розповсюдження є незаконним, якщо на нього не було одержано дозволу від організації (звичайно радіомовної або телевізійної), що прийняла рішення про складові елементи програми. Положення цієї Конвенції не застосовуються, якщо розповсюдження сигналів здійснюється із супутників прямого мовлення.

Бюлетень патентного відомства — офіційне періодичне видання патентного відомства, в якому наведені відомості про подані заявки на винаходи, видані патенти, їхні реферати, зареєстровані товарні знаки, інші об’єкти промислової власності, останні зміни в патентному законодавстві, повідомлення про передачу патентних прав, пропозиції щодо продажу ліцензій та інша інформація про об’єкти промислової власності.

«Великі права» — вираз, що означає права на драматичне (сценічне) виконання.

Видавець — особа, яка здійснює опублікування твору (звичайно для продажу) шляхом випуску в світ його примірників.

Видавнича організація — підприємство, установа або організація, статутом якої поряд з іншими видами діяльності передбачені підготовка і випуск у світ видавничої продукції.

Видавнича продукція — сукупність видань, призначених до випуску видавцем (видавничою організацією, видавництвом).

Видавництво — спеціалізоване підприємство, основним видом діяльності якого є підготовка і випуск у світ видавничої продукції.

Видання — загальна кількість примірників твору, опублікованих одночасно.

Види творів — самостійні та несамостійні. У самостійних творах форма оригінальна. Несамостійні твори бувають двох видів: похідні (переклади, обробки, анотації, реферати, резюме, огляди, інсценізації, аранжування та інші переробки творів науки, літератури і мистецтва) і збірники (енциклопедії, антології, бази даних та інші складені твори, які за добором і розташуванням матеріалів є результатом творчої праці). Похідні твори охороняються авторським правом незалежно від того, чи є об’єктами авторського права твори, на яких вони засновані або які вони включають.

Виголосити публічно промову — звернутися з промовою до необмеженого кола осіб.

Видача патенту — здійснюється патентним відомством. Патент видається особі, на ім’я якої він витребовувався. За наявності декількох осіб, на ім’я яких витребовувався патент, їм видається один патент.

Виключне право — монопольне право, засвідчене охоронним документом, на використання та розпорядження об’єктом промислової власності з правом дозволяти і (або) забороняти іншим особам здійснювати певні дії. Виключне право обмежується встановленим строком;

на фільм — монопольне право юридичної або фізичної особи на використання фільму в будь-якій формі і будь-яким дозволеним способом.

Виключне право на твір — монопольне право юридичної або фізичної особи на використання твору в будь-якій формі та будь-яким способом.

Виконавець фільму — фізична особа, яка особистою працею брала участь у реалізації творчих задумів авторів фільму в процесі його створення.

Виконавці — актори, співаки, музиканти та інші особи, які виконують ролі, співають, читають, декламують, грають на музичному інструменті, інтерпретують або іншим способом виконують літературні або художні (серед них фольклорні) твори.

Виконання твору — подання твору шляхом гри, декламації, співу, танцю або демонстрування за допомогою проекційного апарата чи то групі слухачів або глядачів у їх присутності, чи то шляхом трансляції подання за допомогою таких технічних пристроїв і процесів, як мікрофони, телерадіомовлення або кабельне телебачення.

Використання бази даних — доведення до загального відома всієї або значної частини бази даних будь-яким способом, включаючи розпов- сюдження примірників, прокат, передачу в режимі реальної дії, або інші форми передачі, зокрема, доведення до загального відома в будь-якому місці та в будь-який час за власним вибором представників публіки; винаходу — будь-яке використання винаходу в комерційних, виробничих, науково-дослідних, навчальних, особистих та інших цілях, експонування винаходу або його моделі на виставці, продаж і будь-яке інше введення в цивільний оборот продукції, що містить об’єкт винаходу; випадкове (або ненавмисне) твору — доведення твору до загального відома, яке раніше не передбачалося, але стало неминучим у процесі сповіщення про поточні події, коли твір згадується випадково або яким-небудь опосередкованим чином (ненарочито). Такі види використання твору в зв’язку зі сповіщенням про поточні події за допомогою радіотелевізійного мовлення звичайно є вільним використанням; вільне — можливість, що витікає з обмежень авторського права, безплатно використовувати твір у певних випадках і без отримання на це дозволу, однак дотримуючись певних умов, установлених законодавством, в основному, що стосуються немайнових прав автора; вільне ком’ютерних програм — особа, що правомірно володіє екземпляром комп’ютерної програми, має право без отримання дозволу автора або іншого власника авторських прав на використання комп’ютерної програми і без виплати додаткової винагороди: вносити в комп’ютерну програму зміни, необхідні для її функціонування на технічних засобах користувача, а також здійснювати будь-які дії, пов’язані з функціонуванням комп’ютерної програми відповідно до її призначення, у тому числі запис або збереження в пам’яті комп’ютера (одного комп’ютера або одного користувача мережі), а також виправлення явних помилок, якщо інше не передбачено авторським договором; виготовляти резервний екземпляр комп’ютерної програми за умови, що цей екземпляр призначений тільки для архівних цілей і для заміни втраченого, знищеного або екземпляра правомірного власника, що став непридатним для використання; деком- пілювати комп’ютерну програму (відтворити і перетворити об’єктний код у вихідний код) або доручити іншим особам здійснити декомпілювання у випадку, якщо це необхідно для досягнення здатності до взаємодії незалежно від розробленої такою особою комп’ютерної програми з іншими програмами, що можуть взаємодіяти з декомпільованою програмою; вільне творів в інформаційних, наукових, навчальних та інших цілях — допускається без згоди автора або іншого власника авторських прав і без виплати авторської винагороди, але а обов’язковим зазначенням імені автора, твір якого використовується, і джерела запозичення: цитування в оригіналі та в перекладі в наукових, дослідницьких, полемічних, критичних та інформаційних цілях із правомірно опублікованих творів в обсязі, виправданому метою цитування, включаючи відтворення коротких уривків із газетних і журнальних статей у формі оглядів преси; використання коротких уривків із правомірне опублікованих творів як ілюстрацій у виданнях, у радіо- і телепередачах, звуко- і відеозаписах навчального характеру в обсязі, визначеному поставленою метою; відтворення в газетах, журналах та інших періодичних виданнях або публічне сповіщення правомірно опублікованих у газетах, журналах та інших періодичних виданнях статей з поточних економічних, політичних, соціальних і релігійних питань або переданих в ефір творів аналогічного характеру у випадках, коли таке відтворення або публічне сповіщення не було спеціально заборонене автором або іншим власником авторських прав; відтворення або публічне сповіщення в оглядах поточних подій засобами фотографії, кінематографії, ефірного або кабельного мовлення, побачених або почутих під час таких подій, в обсязі, визначеному інформаційною метою. При цьому за автором зберігається право на опублікування таких творів у збірниках; відтворення в газетах, журналах та інших періодичних виданнях або публічне сповіщення виголошених привселюдно політичних промов, лекцій, проповідей та інших аналогічних творів, включаючи промови, виголошені в ході судових процесів, в обсязі, визначеному інформаційною метою. При цьому за автором зберігається право на опублікування таких творів у збірниках;

відтворення рельєфно-крапковим або іншими спеціальними способами (для сліпих) правомірно сповіщених творів без отримання прибутку, крім творів, спеціально створених для таких способів відтворення; за допомогою ЕОМ — використання твору за допомогою пристрою, що обробляє інформацію (ЕОМ); незаконне (піратство) — несанкціоноване комерційне виготовлення, продаж або інше введення в оборот об’єктів інтелектуальної власності;

особисте — одноразове відтворення (переклад, переробка, аранжування або інше відтворення) твору іншого автора винятково з метою особистого індивідуального використання в таких випадках як приватні дослідження, особисте навчання або розвага; приватне — використання опублікованих творів в особистих цілях.

Приватне використання розглядається як вільне використання; твору — показ, відтворення, поширення або доведення до загального відома яким-небудь іншим способом твору з метою отримання прибутку; товарного знака — застосування зареєстрованого знака для товарів і послуг під час маркування, рекламуванні та іншому введенню в цивільний оборот продукції.

Вилучення — постійне або тимчасове перенесення всього або значної частини змісту бази даних на іншій засіб будь-яким способом і в будь-якій формі.

Вилучення примірників твору — форма здійснення особистого немайнового права автора, який має право вирішувати, чи бажає він довести свій твір до загального відома або припинити будь-яке подальше публічне використання твору, при цьому передбачається відшкодування збитків користувачам твору, на який раніше був даний дозвіл автором, який вилучив твір.

Винагорода — грошова сума, що виплачується автору об’єкта інтелектуальної власності, виконавцю, виробнику фонограм, організації радіотелемовлення та іншим зацікавленим правоволодільцям за використання об’єкта інтелектуальної власності у випадках, передбачених законодавством стосовно до охорони їх прав щодо відповідного використання.

Винахід — вирішення утилітарного завдання в будь-якій сфері людської діяльності; додатковий — винахід, що є удосконаленням або модифікацією іншого винаходу; заявлений — винахід, стосовно якого подана заявка на видачу патенту.

Винахідник — фізична особа, творчою працею якої створений винахід.

Винахідницька активність — кількісна характеристика винахідницької діяльності конкретної особи, окремої фірми (підприємства), країни. Використовується при дослідженні тенденцій розвитку техніки оцінки науково-технічного потенціалу тощо.

Винахідницький рівень — критерій патентоспроможності винаходу, що характеризує його неочевидність для середнього фахівця в даній конкретній галузі знань.

Виробник аудіовізуального твору — фізична або юридична особа, яка взяла на себе ініціативу і відповідальність за виготовлення такого твору. За відсутності доказів іншого виробником аудіовізуального твору визнається фізична або юридична особа, ім’я або найменування якої позначено на цьому творі звичайним способом; видавничої продукції - фізична або юридична особа, яка здійснює виготовлення замовленого тиражу видання;

фонограми — фізична або юридична особа, яка взяла на себе ініціативу і відповідальність за перший звуковий запис виконання або інших звуків.

Виробник фільму — суб’єкт кінематографії, що взяв на себе відповідальність за створення фільму.

Висновок про новизну заявленого рішення — складений пошуковим органом і представлений заявником у складі матеріалів заявки документ, що підтверджує новизну даного рішення, а також вказує на можливі галузі його застосування.

Витяги — постійний або тимчасовий перенос усього або значної частини змісту бази даних на інший засіб будь-яким способом і в будь-якій формі.

Виробник фонограми — фізична або юридична особа, яка бере на себе ініціативу і несе відповідальність за перший запис звуків виконання або інших звуків чи відображень звуків.

Виробництво фільму — діяльність, що поєднує співробітництво авторів і виконавців фільму та інших суб’єктів кінематографії, спрямоване на відтворення твору кінематографії за допомогою технічних засобів.

Відеограма — термін для позначення всіляких різновидів аудіовізуальних записів, втілених у касетах, дисках або інших матеріальних об’єктах.

Відомство промислової власності (патентне відомство) — компетентний державний орган, що здійснює єдину політику в сфері охорони промислової власності та уповноважений від імені держави видавати охоронні документи на об’єкти промислової власності;

  • зазначене — національне патентне відомство держави або національне патентне відомство, що діє від імені держави, зазначене заявником відповідно до розділу І Договору про патентну кооперацію (РСТ);
  • обране — національне патентне відомство держави або національне патентне відомство, що діє від імені держави, обране заявником відповідно до розділу II Договору про патентну кооперацію (РСТ);
  • одержуюче — національне патентне відомство або міжурядова організація, до яких подається міжнародна заявка.

Відповідальність за авторським договором —- сторона, що не виконала або неналежним чином виконала зобов’язання за авторським договором, зобов’язана відшкодувати збитки, завдані іншій стороні, включаючи упущену вигоду. Якщо автор не подав замовлений твір відповідно до умов договору замовлення, він зобов’язаний відшкодувати реальну шкоду, завдану замовнику.

Відтворення твору — виготовлення одного або більше примірників твору або значної його частини в будь-якій матеріальній формі, включаючи звуко-та відеозаписи;

  • в особистих цілях без згоди автора з виплатою авторської винагороди — не виплачується щодо обладнання і матеріальних носіїв, які є предметом експорту, професійного обладнання, не призначеного для використання в домашніх умовах, а також обладнання і матеріальних носіїв, що ввозяться фізичними особами виключно в особистих цілях;
  • в особистих цілях без згоди автора і без виплати авторської винагороди — не застосовується щодо відтворення творів архітектури
  • у формі будівель та аналогічних споруд; відтворення баз даних або істотної частини з них; відтворення комп’ютерних програм; репродукування книг (повністю) та нотних текстів; для судових та адміністративних цілей — допускається без згоди автора або іншого володільця авторських прав і без виплати авторської винагороди в обсязі, визначеному метою судового або адміністративного провадження.

Відтворення технічного рішення — повторюванність заявленого рішення; можливість багаторазового виготовлення об’єкта промислової власності, що є умовою відповідності критерію патентоспроможності «промислова застосовність».

Відтворення фонограми — виготовлення одного або більше примірників фонограми або її частини на будь-якому матеріальному носієві.

Відтворювати(ся) в пресі — термін, що використовується стосовне до усного твору, доведення якого до загального відома здійснюється шляхом опублікування в газеті, або ж стосовно до відтворення певних видів статей, вже опублікованих у газетах або періодичних виданнях.

Відшкодування збитків — дії суб’єкта в сфері інтелектуальної власності, які завдають матеріальних збитків іншому суб’єкту, ще полягають у відновленні такого стану речей, який існував до заподіяння матеріальних збитків, або в компенсації збитків потерпілій стороні шляхом надання грошового еквівалента або іншого матеріального відшкодування.

Вільне публічне виконання творів під час офіційних церемоній — допускається без згоди автора або іншого власника авторських прав і без виплати авторської винагороди публічне виконання правомірно опублікованих музичних творів під час офіційних і релігійних церемоній, а також похорон в обсязі, виправданому характером таких церемоній.

Власник охоронного документа — особа (фізична або юридична), на ім’я якої виданий охоронний документ.

Внутрішнє законодавство — національний закон (національне законодавство) договірної держави, на відміну від правил, установлених міжнародною угодою (конвенцією).

Всесвітня конвенція про авторське право (1952 р.) — міжнародна угода, що доповнює діючу міжнародну систему охорони авторсь- кого права, відповідно до якої випущені у світ твори громадян будь- якої договірної держави користуються в кожній такій державі тією ж охороною, яку ця держава надає творам своїх громадян. При цьому авторське право включає виключне право перекладати, випускати в світ переклади, а також давати дозвіл на випуск у світ перекладів. Строк охорони не може бути коротшим життя автора і двадцяти п’яти років після його смерті. Примірники творів, випущені з дозволу автора або будь-якого іншого правоволодільця, повинні мати знак охорони авторського права, який складається з латинської літери С у колі ©, імені (найменування) володільця авторського права і року першого випуску цього твору в світ.

Всесвітня організація інтелектуальної власності (ВОІВ) — створена відповідно до підписаної 14.07.67р. Конвенції, повна назва якої «Конвенція, що засновує Всесвітню Організацію інтелектуальної власності» (набула чинності в 1970 p.), що є формальною угодою, яка об’єднує членів Паризької конвенції з охорони промислової власності та Бернської конвенції про охорону літературних і художніх творів, а також будь-яку державу, яка не входить у згадані конвенції, що є членами ООН, пов’язаних з ООН, МАГ ATE спеціалізованих установ або Міжнародного суду. Мета ВОІВ — сприяти охороні інтелектуальної власності в усьому світі шляхом співробітництва держав і забезпечувати співробітництво між державами у сфері авторського права і суміжних прав, промислової власності. ВОІВ здійснює програму юридико-технічної допомоги країнам, що розвиваються, країнам із перехідною економікою. Членами ВОІВ є 161 держава (у тому числі Україна).

Гарантія — письмове підтвердження власником авторського права в договорі про використання твору того, що твір, який є предметом договору, є оригінальним твором, ніхто інший, крім особи, зазначеної в договорі, не може претендувати на визнання авторства як такого і нікому не передавалися ніякі права, що стикаються з правами, переданими або відуступленими по ліцензії відповідно до даного договору.

Гастрольна діяльність — видовищні заходи (концерти, спектаклі, розважальні програми тощо) творчих колективів, виконавців за межами їх стаціонарних сценічних майданчиків, а також творчих колективів, зокрема тимчасових виконавців, що не мають стаціонарних сценічних площадок, з метою одержання прибутку аб< без такої мети.

Гетеронім (літературний поденник) — загальноприйнята назв; автора, що пише для іншої особи, яка випускає в світ або ж яким небудь іншим способом доводить до загального відома твір (гетеронімний) від свого власного імені. В країнах, де авторам надаються особисті немайнові права, юридично неможливо виключити праве вимагати визнання авторства на твір, а за гетеронімом зберігається право просити про своє визнання як співавтора.

Генеральна угода про тарифи і торгівлю (ГАТТ) — багатосто роння міжнародна угода про взаємне надання тарифних пільг. Цілями ГАТТ є поступова ліквідація різних форм дискримінації в тор гівлі, зниження митних тарифів, скасування кількісних обмежень щодо імпорту, а також проведення інших торгово-політичних заходів на багатосторонній основі.

Географічне зазначення — географічна назва країни, області, району, місцевості, що служить для позначення виробу, який походить з даної країни, області, району, місцевості, якість і особливості якого пояснюються винятково або головним чином географічним середовищем, включаючи природні та людські чинники.

Глибина патентного фонду — характеристика фонду патентної документації, що визначає період часу (число років, місяців) між датами публікації найбільш раннього і найбільш пізнього з патентних документів даної країни, що регулярно комплектуються.

Гравюра — художній твір, створений гравіруванням по будь-якому матеріалу, каменю, дереву або лінолеуму.

Дата подання заявки — дата надходження правильно оформле ної заявки до патентного відомства.

Демонстратор фільму — суб’єкт кінематографії, який здійснює демонстрування (художній показ) фільму.

Демонстрування (публічний показ) фільму — професійна діяльність у кінематографії, яка полягає в показі фільму глядачам у призначених для цього приміщеннях (кінотеатрах, інших кіновидовищ- них закладах), на відеоустановках, а також на каналах телебачення.

Депозитарій — організація-сховище (офіційно визнана колекція).

Депонування — передача на збереження до депозитарію.

Державна науково-технічна патентна експертиза — законодавчо врегульований науково-дослідний процес, метою якого є перевірка охороноспроможності заявлених об’єктів промислової власності, здійснювана Науково-дослідним центром патентної експертизи (НДЦПЕ).

Державна реєстрація об’єктів промислової власності — внесення до Державного реєстру відомостей про охоронні документи на об’єкти промислової власності.

Державне агентство України з авторських і суміжих прав (ДААСП України) — орган управління, що реалізує відповідно до законодавства державну політику в сфері охорони авторського права і суміжних прав, здійснює на основі угод з власниками авторських і суміжних прав управління їхніми майновими правами, державну реєстрацію прав автора на твір, а також виконує інші функції відповідно до Положення про ДААСП України.

Державне патентне відомство України (Держпатент України) — орган управління, що реалізує відповідно до законодавства державну політику в сфері охорони промислової власності в Україні, приймає до розгляду заявки на об’єкти промислової власності, проводить щодо них експертизу, державну реєстрацію, видачу охоронних документів, публікацію офіційних відомостей, видає підзаконні акти, а також виконує інші функції відповідно до Положення про Держпатент України.

Державний патентний фонд — патентний фонд, що формується і використовується Державним патентним відомством України.

Державний фонд фільмів — державна установа культури, яка здійснює архівну та науково-дослідну діяльність з метою розвитку фільмофонду, відновлення, реставрації та збереження творів національної та світової кінематографічної спадщини, розповсюдження відповідної інформації.

Джерело — зазначається при вільному використанні твору іншого автора. При цьому необхідні точне посилання на автора, якщо він зазначається в джерелі, назва видання, місце і рік його опублікування та сторінки, звідки взята цитата або ілюстрація. Якщо джерелом є періодичне видання, зазначається його назва, рік і дата або номер фактичного випуску.

Дизайн — будь-які розміщення елементів, що становлять творі] мистецтва, а також попередні начерки творів, які необхідно створити.

Діалог — розмовний елемент літературних, драматичних і кінематографічних творів.

Добросовісна практика — норма, що визначає припустимість вільного використання творів шляхом цитування або ілюстрування е навчальних цілях.

Добросовісне використання — обмеження виключного права на об’єкт інтелектуальної власності загального характеру.

Добросовісні дії — загальне вилучення з надання охорони щодс визначених законом видів використання об’єктів інтелектуальної власності для певних цілей. Добросовісні дії, що передбачені у відповідних законодавствах, не припускають яких-небудь виплат і нє залежать від видачі дозволу.

Доведення до загального відома прийнятого по ефіру сповіщення — використання радіо- або телевізійних приймачів (гучномовців і кінескопів) за межами приватних житлових приміщень, що відкривають доступ до прослуховування і перегляду передаваних програм для всіх, хто перебуває за місцем приймання цих програм з яких би то не було причин.

Довідник — своєрідний каталог, що містить добірку класифікованих предметів або осіб і подає інформацію про певні деталі, що стосуються їх. Авторське право поширюється на довідники.

Довідково-пошуковий апарат (ДПА) патентного фонду — сукупність засобів обліку і пошуку інформації в патентному фонді: покажчиків і карток різних видів, офіційних бюлетенів патентних відомств, реферативних видань тощо.

Довіреність — письмове уповноваження, що видається однією особою (довірителем) іншій особі (довіреному, представнику) для представництва перед третіми особами. Довіреність фіксує зміст і межі повноважень, дії яких на підставі довіреності створюють права і обов’язки безпосередньо для довірителя.

Договір Всесвітньої організації інтелектуальної власності про авторське право (1996р.) — міжнародна угода, що стосується охорони прав авторів, зокрема таких об’єктів авторського права, як комп’ютерні програми (незалежно від способу або форми їх вираження) і бази даних (компіляції даних або іншої інформації в будь-якій формі), які за добором і розташуванням змісту становлять собою результат інтелектуальної творчості. Угода зобов’язує договірні держави передбачати засоби правового захисту від обходу технічних засобів, що використовуються авторами у зв’язку із здійсненням їх прав, а також заходи щодо захисту прав, зокрема, термінові заходи щодо запобігання порушенням.

Договір Всесвітньої організації інтелектуальної власності про виконання і фонограми (1996 р.) — міжнародна угода, що стосується охорони прав виконавців (акторів, співаків, музикантів тощо) і виробників фонограм (фізичних або юридичних осіб, які беруть на себе ініціативу і несуть відповідальність за запис звуків виконання), що зобов’язує кожну договірну державу передбачати ефективні заходи щодо захисту таких прав виконавців і виробників фонограм, як право на відтворення, розповсюдження, прокат записаних на фонограму виконань і право зробити їх доступними, а також право на використання фонограм. Мінімальний строк охорони становить 50 років.

Договір міжнародний — угода між двома або більше країнами, що визначає взаємні права та обов’язки цих країн з питань, що є предметом даного договору.

Договірна держава — держава-учасниця міжнародного договору.

Договір про патентну кооперацію (РСТ) (1970 р.) — міжнародна угода, спрямована на спрощення процедури закордонного патентування, якщо необхідно одержати правову охорону винаходу в декількох країнах (набрало чинності 01.06.78 p.); відкрита для будь- якої держави-учасниці Паризької конвенції з охорони промислової власності.

Додаткові матеріали — матеріали, що можуть бути подані з ініціативи заявника або за вимогою експертизи; додаткові матеріали, що змінюють сутність заявленого об’єкта; при розгляді заявки де уваги не приймаються.

Дозвіл, повноваження, надання прав, авторизація — дозвіл (згода), що надається на використання твору автором або іншим володільцем авторського права іншій особі для використання такого твору певним способом і за певних умов.

Дострокове припинення дії патенту — дія патенту припиняється достроково при визнанні патенту недійсним: цілком; на підставі заяви, поданої патентовласником; при несплаті у встановлений термін річного збору за підтримку патенту в силі. Відомості про дострокове припинення дії патенту публікуються в офіційному бюлетені патентного відомства.

Друковані засоби масової інформації (друк) — періодичні та та кі, що продовжуються, видання, що виходять під постійною назвою, періодичністю один і більше номерів (випусків) протягом року на підставі свідоцтва про державну реєстрацію.

Дублювання фільму — творча і виробнича діяльність, яка полягає в синхронному відтворенні мовної частини звукового ряду фільму шляхом перекладу, який відповідає складовій артикуляції дійових осіб.

Еквівалентні ознаки — взаємозамінні ознаки, що приводять до однакового технічного результату в даних конкретних умовах.

Експертиза заявки — перевірка матеріалів заявки на відповідність встановленим законом вимогам;

по суті — дослідження (аналіз) матеріалів заявки, проведене відомством з метою визначення відповідності заявленого об’єкта умовам патентоспроможності; формальна — дослідження (аналіз) матеріалів заявки з метою перевірки наявності необхідних документів, дотримання заявником установлених вимог до них і розгляд питання про те, чи відноситься заявлена пропозиція до об’єктів, яким надається правова охорона.

Експонування твору мистецтва — публічний показ творів, переважно оригіналів художніх творів. Показ не означає опублікування у власному розумінні слова і залежить від надання дозволу володільцем авторського права на твір.

Енциклопедія — наукове довідкове видання; збірник, складений з коротких статей, написаних, як правило, кількома авторами з усіх або окремих галузей знань, які розташовані в алфавітному порядку. Авторським правом на енциклопедії володіє особа (особи), що здійснює її укладання, редагування і розташування в ній матеріалу, без порушення авторського права на кожний з творів, що становить частину енциклопедії.

Ефемерний запис (фіксація), запис короткострокового користування — акустична або аудіовізуальна фіксація виконання або радіо- чи телепередачі, що виготовляється на короткий період організацією мовлення на власному обладнанні та використовується для власних передач. Збереження таких записів на підставі їх виключне документального характеру може бути також передбачене законодавством.

Єдність винаходу — вимога патентного законодавства до заявки на видачу патенту на винахід, відповідно до якої заявка може відноситися до одного винаходу або групи винаходів, пов’язаних між собою настільки, що вони утворюють єдиний винахідницький задум. Вимога єдності винаходу визнається дотриманою, якщо: у формулі винаходу, що має один незалежний пункт, охарактеризовано один винахід; у формулі винаходу, що має декілька незалежних пунктів, охарактеризована група винаходів: один з яких призначений для одержання (виготовлення) іншого; один з яких призначений для застосування іншого; один з яких призначений для використання іншого (в іншому); стосовних об’єктів одного виду, однакового призначення, що забезпечують одержання одного й того ж технічного результату (варіанти); корисної моделі — вимога патентного законодавства до заявки на видачу патенту на корисну модель, яка полягає в тому, що заявка повинна відноситися тільки до однієї корисної моделі; естетичних і технічних ознак промислового зразка — взаємозумовленість художніх і технічних властивостей виробу. Женевська конвенція про охорону інтересів виробників фонограм від незаконного відтворення їх фонограм (1971 р.) — міжнародна угода, що передбачає зобов’язання кожної з договірних держав охороняти інтереси виробників фонограм, які є громадянами іншої договірної держави, від відтворення примірників фонограм без згоди на це виробника, а також від ввезення таких примірників, коли таке відтворення або таке ввезення здійснюється з метою розповсюдження для загального відома, а також від розповскщження таких примірників для загального відома. Мінімальний строк охорони становить 20 років, рахуючи від дати першої публікації фонограми.

Загальнодоступні відомості — відомості, що містяться в джерелах інформації, з якими будь-яка особа може познайомитися без спеціального дозволу або про зміст яких йому може бути сповіщено законним шляхом.

Загальноприйняті символи і терміни — позначення галузей господарства або сфер діяльності, до яких виносяться наведені в переліку товари; умовні спеціальні позначення.

Закінчення строку охорони — передбачене законом закінчення строку дії права інтелектуальної власності.

Заперечення(проти) видачі патенту —- заява про оспорювання патенту, що подається будь-якою особою згідно з порядком, встановленим патентним законодавством. Таке заперечення може бути подане до Апеляційної ради, якщо, наприклад, підставою для заперечення є невідповідність об’єкта промислової власності, що охороняється, умовам патентоспроможності; реїстрації знака для товарів і послуг — заява про оспорювання реєстрації знака для товарів і послуг, що подається будь-якою особою згідно з порядком, встановленим законодавством. Таке заперечення може бути подане до Апеляційної ради, якщо, наприклад, підставою для заперечення є порушення вимог щодо реєстрації знака; рішення за заявкою — заява про незгоду з рішенням експертизи, що подається заявником або представником заявника до органу експертизи або Апеляційної ради патентного відомства. Запис

аудіовізуальний — одночасний запис звуку і зображення сцен із життя або живого виконання твору або читання (декламування) твору в будь-якій зручній, довгочасній матеріальній формі, що дозволяє одержати чітке сприйняття; звуку — втілення всіляких звуків у будь-якій міцній матеріальній формі, що дозволяє їх сприймати, відтворювати, передавати по радіо або телебаченню або за допомогою інших засобів зв’язку; зображення — втілення всіляких взаємозв’язаних змінних зображень в якій-небудь довгочасній матеріальній формі, наприклад, на магнітній стрічці, дисках тощо, що дозволяє їх сприймати, відтворювати, передавати по телебаченню або будь-яким іншим способом; музичних творів — фіксація звуків живого виконання музичних творів з текстом або без тексту.

Засоби розповсюдження програм — наземні передавачі, супутники, кабельні мережі, що поширюють програми для загального або колективного приймання на певних частотах (каналах).

Захист інформації — сукупність організаційно-технічних заходів і правових норм для попередження завдання шкоди інтересам власника інформації або автоматизованих систем і осіб, що користуються інформацією.

Заява відповідно до РСТ — документ, що подається за встановленою формою та містить прохання про видачу патенту в декількох країнах;

відповідно до ТЛТ — документ, що подається за встановленою формою та містить прохання про міжнародну реєстрацію знака; про видачу патенту — документ, що подається за встановленою формою і містить прохання про видачу патенту, зокрема, в ньому наводяться, відомості про особу (осіб), на чиє ім’я витребується патент, відомості про заявника (заявників), відомості про автора (авторів), а також вказуються підстави для подання заявки та одержання патенту; про пріоритет — документ, у якому заявник просить встановити пріоритет за попередньою (раніше поданою) заявкою і який повинен бути поданий до патентного відомства у встановлені строки; про раціоналізаторську пропозицію — документ, що подається за встановленою формою та містить прохання автора про визнання його пропозиції раціоналізаторською; про реєстрацію знака — документ, що подається за встановленою формою та містить прохання про реєстрацію знака для товарів і послуг.

Заявка — сукупність документів, складених відповідно до вимог, запропонованих законодавством про охорону промислової власності; виділена — заявка, виділена з раніше поданої (початкової) заявки того ж заявника, яка за ініціативою заявника або за вимогою експертизи (через порушення в початковій заявці вимоги єдності винаходу) подана до ухвалення рішення про видачу патенту або рішення про відмову у видачі патенту за початковою заявкою і яка не виходить за межі змісту попередньої заявки на дату її подачі;

  • визнана відкликаною — заявка, за якою заявником у встановленні! термін не подані матеріали, що запитуються при проведенні експертизи; викладена — заявка, матеріали якої надані для ознайомлення будь-якими особами; відкликана — заявка, за якою заявником подана у встановленому порядку заява про відкликання. Заявка відкликана, а також заявка, яка визнана відкликаною, та заявка, що вважається відкликаною, не мають правових наслідків; подальші дії заявника не можуть бути засновані на цій заявці; конвенційна — заявка на видачу охоронного документа, що подана відповідно до Паризької конвенції про охорону промислової власності;
  • міжнародна — заявка, що подана відповідно до Договору про патентну кооперацію (РСТ); яка вважається відкликаною — заявка, за якою у встановлений термін не подане клопотання про проведення експертизи заявки по суті, або на підставі якої заявником витребується пріоритет винаходу за більш пізньою заявкою.

Заявник — фізична або юридична особа, що подає заявку на видачу охоронного документа на об’єкт промислової власності.

Збірник літературних або художніх творів — усі види компіляцій із відібраних творів та уривків з них, таких як антології, хрестоматії, енциклопедії.

Звернення — офіційний виступ з нагоди особливого випадку. Охорона авторським правом публічного виступу обмежується в основному правом на публікацію виступу у збірниках подібних творів.

Здавання в найм — передача права володіння оригіналом або примірником твору чи фонограми на певний строк з метою одержання прямої або опосередкованої комерційної вигоди.

Зміна твору — будь-яка переробка твору, що не завдає шкоди честі або репутації автора.

Знак для товарів і послуг (товарний знак) — позначення для від- різнення товарів і послуг, вироблених і наданих одними виробниками, від однорідних товарів і послуг, вироблених і наданих іншими виробниками;

  • звуковий — один із видів позначень, яким може бути музичний твір або його частина, шуми різного походження тощо;
  • комбінований — один із видів позначень, яким можуть бути комбінації різних елементів, образотворчих, словесних, об’ємних та інших позначень; образотворчий — один із видів позначень, яким може бути зображення різних предметів, живих істот, фігури будь-яких форм, композиції ліній, плям тощо; об’ємний — один із видів позначень, яким можуть бути тривимірні об’єкти, фігури і комбінації ліній, фігур; словесний — один із видів позначень, яким можуть бути слова, сполучення
  • літер, що мають словесний характер, лексичні образи.

Знак охорони авторського права — знак, що містить латинську літеру С у колі ©, ім’я (найменування) володаря виключного авторського права, року першої публікації твору і є офіційним зазначенням охорони всіх примірників опублікованого твору, що охороняється авторським правом.

Значимість винаходу — відносна характеристика показників якості (властивостей) винаходу, що визначає його здатність вирішувати актуальні науково-технічні, виробничі, соціальні або інші господарські проблеми,

Значна частина бази даних — будь-яка частина бази даних, що включає накопичення невеликих частин, які мають якісне (не кількісне) значення для цінності бази даних.

Зробити твір доступним для загального відома — запропонувати твір для загального відома таким чином, щоб зробити його доступним відповідно до його характерних особливостей шляхом експонування, видання, виконання, передачі по радіо або телебаченню чи використання інших форм доведення до загального відома.

Ілюстрація — рисунок, картинка або інше творіння нелітера- турного характеру, що пояснює або є оформленням письмових творів. Авторським правом на ілюстрації часто володіє інша особа, незалежно від авторського права на твір, що ілюструється.

Імпровізація — одночасне створення і виконання твору.

Інжиніринг — здійснення за контрактом з іноземним замовником ряду робіт і надання послуг, включаючи укладання технічних завдань, проведення передпроектних робіт, проведення наукових досліджень, укладання проектних пропозицій і техніко-економічних обґрунтувань будівництва промислових та інших об’єктів, розробку технічної документації, проектування і конструкторську розробку об’єктів техніки і технології, консультації та авторський нагляд ni/j час монтажу, пусконалагоджувальних робіт, консультації економічного, фінансового або іншого характеру.

Інновація (нововведення) — як процес вкладення коштів в економіку, що забезпечує модернізацію техніки і технології; як об’єкт — нова техніка, технологія, що є результатом досягнень науково-технічного прогресу.

Інтелектуальна власність — юридичне поняття, що охоплює авторські та інші права, що відносяться до інтелектуальної діяльності в галузі виробництва, науки, літератури, мистецтва та інших сферах. Під інтелектуальною власністю розуміють права, що відносяться до літературних, художніх і наукових творів, винаходів, наукових відкриттів, промислових зразків, товарних знаків та інших об’єктів.

Інформація — документальні або публічно оголошені відомості про події та явища, які відбуваються в суспільстві, державі та довкіллі;

аудіовізуальна — зорова інформація, що супроводжується звуком; в автоматизованій системі — сукупність усіх даних і програм, що використовуються в автоматизованій системі незалежно від засобів їх фізичного і логічного подання.

Істотний вклад до бази даних — будь-який значний в якісному або кількісному відношенні вклад інтелектуальних, фінансових, технічних або інших ресурсів у збір і компонування, перевірку, систематизацію або подання змісту бази даних.

Істотні ознаки винаходу — ознаки, необхідні і достатні для досягнення технічного результату, тобто які знаходяться із зазначеним результатом у причинно-наслідковому зв’язку.

Кабельне телебачення — система колективних антен, що приймають програми і розподіляють їх шляхом використання комбінованих кабелів не тільки для одноразової передачі по проводах програм, що передаються іншими станціями, але й для наступної передачі програм, переданих раніше, а також для передачі власних програм. Це один із засобів зв’язку за допомогою проводів, на який при використанні творів, що охороняються, необхідно, як правило, одержувати дозвіл.

Канал мовлення — сукупність технічних засобів з частотними присвоюваннями, призначених для трансляції радіопередач на територію, визначену технічними можливостями засобів мовлення.

Карта — твір, що зображує характеристики поверхні будь-якої території або космічну сферу на якій-небудь плоскій поверхні.

Картина — художній твір, створений у вигляді ліній і кольорових плям на будь-якій поверхні з застосуванням фарбувальних матеріалів.

Каталог — перелік предметів, відібраних з певною метою. Каталоги охороняються авторським правом, якшо вони відрізняються оригінальністю відбору, аранжування і тексту.

Кінопроект — комплект документів, на підставі яких здійснюється виробництво фільму.

Кінофільм — кадри, відзняті на світлочутливій, прозорій, целулоїдній плівці, для одержання проекції зображення на екрані.

Класифікування патентної документації — визначення індексу (індексів) міжнародної системи класифікації об’єктів промислової власності відповідно до змісту патентного документа.

Клопотання про проведення експертизи по суті — заява з проханням про проведення за заявкою на винахід експертизи по суті, яка подається будь-якою особою у порядку, встановленому патентним законодавством.

Комплектування патентного фонду — відбір і придбання патентних та інших необхідних документів для формування і систематичного поповнення фонду.

Книга — вид твору; публікації письмових творів і (або) картин, які складаються з кількох сторінок, зібраних в один том і випущених як примірники одного видання. Відповідно до стандартів ЮНЕСКО книга, щоб називатися такою, повинна містити понад 49 сторінок.

Колективна система приймання — комбінація антен, кабельних мереж і електронних пристроїв, необхідних для приймання програм телебачення або радіомовлення, що транслюються способами розповсюдження споживачам в будівлях, групах будівель, багатоквартирних будинках. Колективна система приймання не прирівнюється до кабельної мережі телебачення або радіомовлення.

Композитор -— автор музичного твору.

Комп’ютер — електронний або аналогічний пристрій, призначений для обробки інформації.

Комп’ютерна програма — сукупність інструкцій у вигляді слів, кодів, схем або в іншому вигляді, яка, будучи виражена в машино- читній формі, приводить комп’ютер у дію для досягнення певної мети або результату. Комп’ютерна програма включає також підготовчі матеріали, одержані в процесі її розробки, та породжені нею аудіовізуальні відображення.

Конвенція — міжнародний договір (угода) щодо спеціального питання (наприклад, з охорони промислової власності).

Конкурентоздатність об’єкта техніки — сукупність властивостей об’єкта, що визначає його здатність як товару відповідати вимогам ринку у певний момент (інтервал) часу. Конкурентоздатність об’єкта техніки, як правило, забезпечується в тому випадку, якщо об’єкт характеризується високим технічним рівнем, відповідністю вимогам і стандартам країн-імпортерів, фірм-покупців, патентною чистотою і патентним захистом, прийнятною ціною, пільговими умовами платежу тощо.

Конкуренція — боротьба між товаровиробниками за більш вигідні умови виробництва та збуту товарів.

Контрафакція — підробка; порушення авторського права в результаті відтворення і розповсюдження чужого твору, порушення виключного права патентоволодільця, несанкціоноване використання товарних знаків, як правило, виробів, що вже зарекомендували себе тощо. Відносно аудіовізуальних записів, фонограм або їх дублікатів, то виготовлення контрафактних примірників може також бути порушенням відповідних суміжних прав. Такі копії, як правило, підлягають конфіскації.

Конфіскація контрафактної продукції — вилучення якої-небудь продукції за рішенням суду, конфісковані можуть бути також матеріали і обладнання, що використовуються для виробництва контрафактної продукції.

Кон’юктурні дослідження — Вид науково-дослідної діяльності, в основі якої вивчення можливості реалізації продукції на товарному ринку і патентоліцензійної ситуації. Кон’юктурні дослідження включають аналіз попиту і пропозиції на ринку, дозволяють дати певні рекомендації по оптимізації структури експорту й імпорту. Основними джерелами кон’юктурної інформації є: загальноекономічна і галузева статистика; загальноекономічні і галузеві техніко-еконо- мічні публікації; фірмові публікації; каталоги, реклама, виставки, ярмарки, закордонні відрядження, наукові симпозіуми; відомості, що отримуються зі збутової мережі технічного обслуговування, у результаті опитування споживачів; послуги фірм-консультантів; економічна розвідка.

Країна, в якій запитується охорона — держава, в якій охорона повинна бути забезпечена відповідно до даної конвенції з авторського права стосовно даного використання певного твору.

Країна першого опублікування — країна, в якій твір було вперше опубліковано і яка повинна розглядатися як країна походження опублікованого твору.

Країна походження — це поняття вживається для того, щоб визначити можливість охорони твору в країнах, що приєдналися де певної конвенції, або встановити взаємність стосовно країни, з якої ймовірно походять твори.

Лекція — виступ на певну тему з метою навчання, інформування з питань суспільного, державного життя, розвитку літератури, науки, мистецтва.

Листи — приватні послання, написані до певних адресатів, які охороняються авторським правом.

Лібретто — текст, написаний з метою створення музично-драматичного твору.

Літографія — художній твір, створений шляхом нанесення рисунку на спеціальний камінь (або метал) для одержання кольорових відбитків.

Ліцензіар — фізична або юридична особа, що володіє охоронним документом на об’єкт промислової власності і виступає в ліцензійному договорі як сторона, що надає іншій стороні (ліцензіату) право на використання об’єкта промислової власності, що охороняється.

Ліцензіат — фізична або юридична особа, що має намір використовувати об’єкт промислової власності і виступає в ліцензійному договорі як сторона, що приймає на себе право на використання об’єкта промислової власності, що охороняється, надане ліцензіаром, на умовах, передбачених ліцензійним договором.

Ліцензійний договір (ліцензійна угода) — торгова угода, за якою одна зі сторін (ліцензіар) надає іншій стороні (ліцензіату) дозвіл на використання об’єкта інтелектуальної власності предмета ліцензії, що охороняється.

Ліцензійний платіж — форма винагороди ліцензіара, передбачена ліцензійним договором. У світовій ліцензійній торгівлі зустрічаються різні види ліцензійних платежів: паушальні платежі, платежі у вигляді періодичних відрахувань (роялті), передача ліцензіару цінних паперів тощо. Найчастіше застосовуються паушальні платежі та роялті.

Ліцензія — дозвіл на використання об’єкта інтелектуальної власності, що охороняється, на умовах, визначених у ліцензійному договорі;

виняткова — надання ліцензіату виключного права на використання предмета ліцензії на умовах, обумовлених у ліцензійному договорі. При цьому за ліцензіаром зберігаються права на використання предмета ліцензії в частині, не переданій ліцензіату; невиключна (проста) — надання ліцензіату прав на використання предмета ліцензії з одночасним збереженням таких самих прав за продавцем. При цьому за ліцензіаром зберігаються права на використання предмета ліцензії. Продаж невиключної ліцензії дозволяє ліцензіару продавати декілька простих ліцензій різним зацікавленим особам; пакетна — примусове включення до предмета ліцензії (поряд із наданням прав на потрібну ліцензіату технологію) морально застарілої, малозначущої технології. Пакетна ліцензія використовується як тактичний засіб для підвищення вартості ліцензії; перехресна («крос-ліцензія») — взаємна переуступка прав юридичними особами при укладанні ліцензійного договору. Перехресна ліцензія використовується у випадках, коли партнери не можуть здійснювати свою виробничу і (або) комерційну діяльність, не порушуючи прав один одного; повна — ліцензія, відповідно до якої ліцензіар надає ліцензіату усі права на використання об’єкта інтелектуальної власності без яких-небудь обмежень на весь строк дії, що залишився, охоронного документа; поворотна — надання ліцензіару права на використання удосконалень об’єкта техніки або технології, розроблених ліцензі- атом. Умови поворотної ліцензії оформлюються, як правило, у вигляді відповідного розділу в тексті основного ліцензійного договору;

примусова — дозвіл на використання об’єкта інтелектуальної власності, що охороняється, який видається компетентним державним органом без згоди власника охоронного документа за рішенням судових органів або іншого органу державного управління з виплатою його власнику відповідної компенсації. При цьому умови використання об’єкта інтелектуальної власності та розмір компенсації визначає орган, що прийняв рішення про видачу примусової ліцензії.

Майнові права — суб’єктивні цивільні права, що мають певний економічний зміст.

«Малі права» — вираз для позначення прав на недраматичне виконання музичних творів з відповідним текстом або без нього.

Мережа кабельного мовлення — мережа кабельного телебачення або радіомовлення, що є електронним засобом масової інформації, яка розповсюджує всі програми споживачам шляхом одно- або дво- спрямованого (діалогового) закритого режиму розповсюдження інформації, який не може бути використаний споживачами (абонентами) для зв’язку між собою.

Міжнародна класифікація винаходів (МПК) — єдина система класифікації, яка створена в рамках Страсбурзької угоди про міжнародну класифікацію винаходів (набула чинності 07.10.75 р.) і містить всі патентні документи (опубліковані заявки, патенти на винаходи, авторські свідоцтва тощо); промислових зразків — дворівнева класифікація виробів, що використовується під час експертизи та реєстрації об’єктів, заявлених і визнаних як промислові зразки; товарів і послуг в цілях реєстрації (МКТУ) — єдина система класифікації, яка використовується під час експертизи та реєстрації товарних знаків. Одна частина МКТУ (з 1 по 34 клас) стосується класифікації товарів, інша (з 35 по 42 клас) — класифікації послуг. Наведені в переліку, що додається до заявки, товари і послуги повинні бути позначені термінами, які використовуються МКТУ.

Міжнародна охорона авторських прав — охорона, здійснювана на підставі міжнародних (багатосторонніх) і двосторонніх угод. Основними міжнародними угодами в галузі охорони авторських і суміжних прав є: Бернська конвенція про охорону літературних і художніх творів (1886 p.), Всесвітня конвенція про авторське праве (1952 p.), Договір ВОІВ про авторське право (1996 p.). Договір ВОІЕ про виконання і фонограми (1996 p.), Римська конвенція про охорону інтересів виконавців, виробників фонограм і організацій мовлення (1961 p.), Женевська конвенція про охорону інтересів виробників фонограм від незаконного відтворення їх фонограм (1971 p.), Брюссельська конвенція про розповсюдження несучих програми сигналів, що передаються через супутники (1974 p.).

Міжнародне бюро Всесвітньої організації інтелектуальної власності — функціонує з 1970 p., є правонаступником «Об’єднаних бюро з охорони інтелектуальної власності» (БІРПІ), виконує організаційні (адміністративні) функції щодо більшості міжнародних угод як у сфері охорони промислової власності, так і до угод у сфері охорони авторських і суміжних прав.

Мікрофільм — фотокопія у зменшеному масштабі, що виготовляється головним чином у бібліотеках та архівах і відтворює книги, статті, документи з метою їх збереження та в інших цілях, що не порушують закон.

Мовлення (телебачення і радіомовлення) — передача на віддаль звукової і (або) візуальної інформації за допомогою електромагнітних хвиль, які розповсюджуються пристроями для передачі і приймаються необмеженою кількістю телерадіоприймачів.

Модель — втілена в матеріальній формі конструкція твору мистецтва або виробу. Модель є шаблоном для промислового виготовлення твору мистецтва або для виготовлення промислового виробу.

Музичний автомат — автоматичний програвач звукозаписів, що включається при опусканні в нього монет. Зачіпає так звані «малі права», здійснювані організаціями з колективного управління майновими правами авторів.

Назва винаходу — повинна точно і коротко визначати предмет винаходу, відповідати заявленому обсягу прав і розкривати родове поняття предмета винаходу відповідно до загальноприйнятої або галузевої технічної термінології; твору — невід’ємна частина твору, яка є його ідентифікатором і повинна згадуватися у зв’язку з усіма випадками використання творів, до яких застосоване право на визнання авторства.

Народна творчість — творіння, що часто створені невідомими особами і складаються з характерних елементів традиційної художньої спадщини, які розвиваються і зберігаються етнічною общиною або окремими особами і відображають традиційні творчі погляди такої общини, включаючи народні казки, народну поезію, народні танці і п’єси, художні форми народних обрядів тощо.

Національний режим — основний принцип більшості міжнародних конвенцій і договорів з охорони інтелектуальної власності, відповідно до яких володільці інтелектуальної власності (відповідно до згаданих конвенцій і в межах сфери їх дій) користуються, крім країни походження, у всіх інших договірних державах тими ж правами, які надаються власним громадянам країни, де запитується охорона.

Національний фільм — створений суб’єктами кінематографії України фільм, виробництво якого здійснено в Україні і авторське право або право власності на який повністю або частково належить суб’єктам кінематографії України.

Невизначене коло осіб — особи, яким суть об’єкта промислової власності може стати відомою не в зв’язку з їх службовою діяльністю.

Немайнові права — суб’єктивні цивільні права, що не мають економічного змісту (право на авторство, на ім’я; право приймати рішення про обнародування твору; право забороняти згадування імені автора, якщо автор твору бажає залишитися анонімом; право вибору псевдоніму у зв’язку з використанням твору; право заперечувати проти зміни твору без дозволу автора, проти його спотворення і проти будь-якого посягання на твір; право на вилучення твору з публічного користування тощо).

Новизна — критерій охороноздатності: визначається за сукупністю знань, так званим «рівнем техніки». Вирішення задачі визнають новим, якщо воно не є складовою частиною рівня техніки.

Новини дня — інформація про останні події або факти, надана пресою, телерадіомовленням та іншими засобами масової інформації і яка не є твором, що підлягає охороні авторським правом.

«Ноу-хау» — повністю або частково конфіденційні знання, що містять відомості технічного, економічного, адміністративного, фінансового характеру, використання яких забезпечує певні переваги особі, що їх отримала.

Об’єкт авторського права — Твори науки, літератури і мистецтва, у том^ числі книги, брошури, статті, комп’ютерні програми; усні твори (виступи, лекції, промови, проповіді тощо), твори створені для сценічного показу (музичні з текстом і без тексту; драматичні, музично-драматичні твори, пантоміми, хореографічні та ін.); аудіовізуальні твори; скульптури, картини, малюнки, гравюри, літографії тощо; твори архітектури; фотографії; твори прикладного мистецтва, якщо вони не охороняються законодавством про охорону промислової власності; ілюстрації, карти, плани, ескізи, пластичні твори, що відносяться до географії, геології, топографії, архітектури та інших галузей науки; сценічні обробки творів і фольклору, придатні для сценічного показу; похідні твору (переклади, адаптації, аранжування, інші переробки творів і обробки фольклору); збірники творів, обробок фольклору, енциклопедії та антології, збірники звичайних даних, включаючи бази даних, інші складові твору за умови, що вони є результатом творчої праці з добору, координації або упорядкування змісту тощо; винаходу — продукт (пристрій, речовина, штам мікроорганізму, культура клітин рослин і тварин) та спосіб; корисні моделі — конструктивне виконання пристрою, що характеризується взаємним розміщенням елементів; ліцензії — права, що передані за ліцензійною угодою; промислового зразка — рішення зовнішнього виду виробу; суміжних прав — виконання, фонограми і програми мовлення; товарного знака — позначення для відрізнення товарів і послуг, вироблених і наданих одними виробниками від однорідних товарів і послуг, вироблених і наданих іншими виробниками; топографії інтегральних мікросхем — зафіксоване на матеріальному носії просторово-геометричне розташування сукупності елементів інтегральної мікросхеми і з’єднань між ними. При цьому інтегральною мікросхемою вважають мікроелектронний виріб кінцевої або проміжної форми, призначений для виконання функцій електронної схеми, елементи і з’єднання якої неікрільно формовані в об’ємі і (або) на поверхні матеріалу, що є основою такого виробу, незалежно від способу його виготовлення.

Обмеження прав — положення законодавства в сфері охорони інтелектуальної власкості, що обмежують виключні права власника охоронного документа. Основними видами таких обмежень є передбачені законом випадки вільного використання об’єктів інтелектуальної власності, примусові ліцензії тощо.

Обнародування твору — вчинена за згодою автора дія, яка вперше робить твір доступним для загального відома шляхом його опублікування, публічного показу, публічного виконання, передачі в ефір або іншим способом.

Обсяг (патентної) охорони — межі правової охорони об’єкта промислової власності (обумовлені, наприклад, формулою винаходу);

переданих прав — обсяг ліцензії або часткової поступки авторського права. Обсяг переданих прав обмежується використанням, передбаченим договором на використання, або обсягом прав, необхідних для звичайної діяльності наймача або замовника при укладанні договору.

Одночасне видання — твір вважається випущеним у світ одночасно в кількох країнах, якщо він випущений у двох або більше країнах протягом тридцяти днів після його першого опублікування. У цих випадках усі відповідні видання можуть розглядатися як вперше опубліковані.

Озвучення фільму — творча і виробнича діяльність, яка полягає в заміні звукового ряду фільму на інший, несинхронний, що передає зміст мовного ряду фільму.

Опис винаходу — виклад суті винаходу, складений за затвердженими правилами.

Опублікування (випуск у світ) — випуск в обіг примірників твору чи фонограми за згодою автора або іншого володільця авторських і суміжних прав у кількості, що задовольняє розумні потреби публіки шляхом продажу, здачі в найом, публічного прокату або шляхом іншої передачі права власності чи права володіння примірником твору або фонограми. Під опублікуванням розуміють також надання доступу до твору, фонограми через електронні системи інформації.

Опублікування запису виконання або фонограми — пропозиція примірників запису виконання або фонограми публіці за згодою правоволодільця і за умови, що примірники пропонуються публіці в розумній кількості.

Опціонна угода (опціон на ліцензію) — угода, що передує ліцензійній угоді, відповідно до якої потенційний ліцензіат одержує право на більш детальне ознайомлення з об’єктом інтелектуальної власності, який цікавить його (як правило в процесі апробації предмета ліцензії у власному виробництві) для прийняття рішення про укладання ліцензійного договору на використання зазначеного об’єкта відповідно до попередньо узгоджених умов. До закінчення строку опціонної угоди, як правило, нікому іншому не можуть бути надані аналогічні права.

Організація Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) — міжурядова організація, створена у 1946 році, яка діє на підставі Статуту як спеціалізована установа ООН. Цілі ЮНЕСКО полягають у досягненні міцного миру, безпеки і добробуту народів шляхом розвитку міжнародного співробітництва в галузі освіти, науки, культури, авторського права.

Оригінальність твору — стосовно авторських творів означає, що це власний твір автора, не скопійований повністю або в основному з іншого твору.

Офіційні акти законодавчого, адміністративного або юридичного характеру — законодавчі акти, судові постанови та інші рішення органів влади; норми і стандарти, що стосуються промислових виробів і різних служб; постанови адміністративних органів і їх офіційні переклади; офіційні акти авторським правом не охороняються.

Охоронний документ — документ, що підтверджує право його власника на об’єкт інтелектуальної власності.

Паризька конвенція по охороні промислової власності(1883 р.) — міжнародна угода, що передбачає загальні принципи охорони промислової власності, яку відкрито для участі будь-яких держав (участь в Конвенції залежить лише від готовності даної держави прийняти на себе відповідні зобов’язання). Основними принципами охорони промислової власності є принцип національного режиму та принцип пріоритету. Участь у Паризькій конвенції може розглядатися як одне з необхідних умов участі в інших міжнародних угодах.

Патент — охоронний документ, що видається компетентним державним органом (патентним відомством);

  • ввізний — патент, виданий на основі діючого іноземного охоронного документа (патенту або авторського свідоцтва) на винахід; додатковий — патент, виданий на додатковий винахід; європейський — патент, виданий Європейським патентним відомством (ЕПВ) відповідно до Європейської патентної конвенції (ЕПК);
  • залежний — патент, виданий на винахід, технічно залежний від іншого винаходу, запатентованого третьою особою; зонтичний — патент на винахід, формула якого дозволяє охопити цілу галузь техніки; регіональний — патент, виданий національним або міжурядовим органом, що має право видавати патенти, які діють більш ніж в одній державі;
  • явочний — патент, виданий на винахід без перевірки його відповідності критеріям патентоспроможності.

Патентна грамота — офіційний бланк для оформлення патенту. Патентна грамота видається в одному екземплярі незалежно від кількості власників патенту.

Патентна документація — сукупність патентних документів. Патентна інформація — будь-який вид інформації, що міститься в патентних документах.

Патентна угода — угода між юридичними особами про можливе використання патенту.

Патентна чистота — юридична властивість об’єкта техніки, що полягає в можливості його використання в даній країні без порушення діючих на її території охоронних документів виключного права. Документами, що засвідчують чистоту об’єкта техніки, є звіт про патентні дослідження і патентний формуляр. Перевірка на патентну чистоту здійснюється при проведенні патентних досліджень на стадіях узагальнення й оцінки результатів наукових досліджень, розробки проектної документації на об’єкт техніки, розробки робочої документації і випробування дослідних зразків, а також при сертифікації, експорті та експонуванні продукції, продажу ліцензій.

Патентні дослідження — наукові дослідження, пов’язані з визначенням рівня техніки та тенденцій розвитку об’єктів техніки, їхньої патентоспроможності та патентної чистоти на основі патентної і науково-технічної інформації.

Патентний документ — офіційно опублікований (а також неопуб- лікований) документ, що містить відомості про результати науково- дослідних, проектно-конструкторських та інших подібних робіт, заявлених або визнаних об’єктами промислової власності, а також відомості про охорону прав винахідників, власників охоронних документів.

Патентний повірений — громадянин, якому відповідно до законодавства надане право на представництво фізичних та юридичних осіб перед патентним відомством та організаціями, що входять де єдиної державної патентної системи.

Патентний фонд — упорядковане зібрання патентних документів і довідково-пошуковий апарат до нього, а також нормативно- методичні та інші матеріали з питань охорони промислової власності.

Патентний формуляр — документ про стан об’єкта з огляду наявності в ньому об’єктів промислової власності, що охороняються. Патентний формуляр містить також інформацію про патентну чистоту об’єкта техніки. Правила оформлення патентного формуляра встановлюються державним стандартом.

Патентовласник — фізична або юридична особа, якій належить патент на об’єкт промислової власності.

Патентоспроможність (охороноздатність) — відповідність об’єкта промислової власності критеріям, наявність яких відповідно до чинного законодавства необхідна для надання заявленому об’єкту правової охорони.

Патент-аналоги — патенти, видані в різних країнах на той самий винахід.

Паушальний платіж — виплати ліцензійної винагороди у вигляді зафіксованої в ліцензійній угоді суми повністю або в розстрочку.

Передача організації мовлення — передача, створена самою організацією ефірного або кабельного мовлення чи за її замовленням за рахунок її коштів іншою організацією.

Переклад — вираження форми письмових або усних творів мовою, відмінною від мови оригіналу.

Перелік товарів і (або) послуг, для яких реєструється знак — один із найважливіших документів заявки на реєстрацію товарного знака, в якому товари і послуги групуються по класах МКТУ, позначаються визначеними термінами, що дозволяють ідентифікувати товар, призначений для визначення об’єму правової охорони товарного знака.

Переробка для кіно — переробка раніше існуючого твору певного жанру для створення кінематографічного твору.

Переробка (обробка) — зміна жанру раніше існуючого твору в результаті переробки або зміни твору в межах одного й того самого жанру з метою пристосування й до інших умов використання. Переробка творів інших авторів, що охороняються авторським правом, здійснюється тільки за дозволом правовласника.

Переробки твору літератури і мистецтва — створення похідного твору в результаті будь-якої необмеженої переробки раніше існуючого твору.

Переробник (обробник) — особа, що здійснює переробку (обробку) твору і вважається автором переробленого (обробленого) твору.

Пільга по новизні — пільговий термін, у межах якого розкриття суті об’єкта промислової власності до подання заявки не перешкоджає видачі патенту.

Плагіат — подання або пропозиція як свого власного твору іншого автора, в цілому або частково, в більш або менш зміненій формі чи контексті.

План спорудження — графічне подання споруджуваного об’єкта у тримірній проекції. Подібний оригінальний план є об’єктом авторського права.

Плейбек — заміна голосу актора в аудіовізуальному творі голосом іншого виконавця шляхом синхронізації звуку останнього з рухами рота та іншими діями артиста, що показується на екрані.

Позовна давність — встановлений законом строк для захисту права за позовом особи, право якої порушено.

Показ пантоміми — виконання твору за допомогою жестів, поз і міміки без слів. Пантоміма визначається як твір.

Показ твору — демонстрація оригіналу або примірника твору безпосередньо або на екрані за допомогою плівки, діапозитиву, телевізійного кадру або інших технічних засобів, а також демонстрація окремих кадрів аудіовізуального твору без дотримання їх послідовності.

Порушення авторського права — несанкціоноване використання твору, ще охороняється авторським правом, у тих випадках, коли дозвіл на його використання передбачений законом; несанкціоноване використання об’єкта інтелектуальної власності; виключного права власника охоронного документа — несанкціоноване використання об’єкта інтелектуальної власності; суміжних прав — посягання на права артистів-виконавців, виробників фонограм і радіомовних організацій.

Посмертне видання — перше опублікування твору після смерті автора.

Постановочний проект фільму — детальна технічна програма для постановки кінематографічного твору або телевізійної п’єси, яка містить всі елементи літературного та режисерського сценаріїв із розташуванням сцен у найбільш зручній для зйомки послідовності, незалежно від остаточної структури твору, яка слідом за цим складається з відповідних частин наявного матеріалу.

Посягання на твір — всі форми обходження з твором або його використання, що завдає шкоди художній цінності твору або репутації його автора. Подібні дії є порушенням особистих немайнових прав. Права

автора — всі наявні компоненти авторського права на твори, що стосуються різних методів або аспектів використання творів; виконавця — виконавцеві стосовно його виконання належать наступні виключні права: право на ім’я; право на захист виконання від будь-якого спотворення або іншого посягання, здатного завдати шкоди честі та достоїнству виконавця; право на використання в будь-якій формі, включаючи право на одержання винагороди за кожний вид використання виконання. Виключне право використання виконання означає право здійснювати або дозволяти здійснювати наступні дії: передавати в ефір або сповіщати для загального відома по кабелю виконання, якщс викорустовуване для такої передачі виконання не було раніше передано в ефір або не здійснюється з використанням запису; записувати раніше не записані виконання; відтворювати запис виконання; передавати в ефір або по кабелю запис виконання, якщо первісно цей запис був зроблений не з комерційною метою; здавати у прокат опубліковану з комерційною метою фонограму, на якій записано виконання. Це право при укладенні договору на запис виконання на фонограму переходить до виробника фонограми. При цьому виконавець зберігає право на винагороду за здавання в прокат примірників такої фонограми;

виробника фонограми — виробнику фонограми стосовно його фонограми належать виключні права на використання фонограми в будь-якій формі, включаючи право на одержання винагороди за кожний вид використання фонограми. Виключне право на використання фонограми означає право здійснювати або дозволяти здійснювати наступні дії: відтворювати фонограму; перероблювати або будь-яким іншим чином змінювати фонограму; розповсюджувати примірники фонограми, тобто продавати, здавати їх у прокат тощо; імпортувати примірники фонограми з метою розповсюдження, включаючи примірники, виготовлені за дозволом виробника цієї фонограми. Якщо примірники правомірно опублікованої фонограми введені до цивільного обігу шляхом їх продажу, то допускається їх подальше розповсюдження без згоди виробника фонограми і без виплати винагороди. Право на розповсюдження примірників фонограми шляхом здавання їх у прокат належить виробникові фонограми незалежно від права власності на ці примірники. Виключні права виробника фонограми можуть передаватися за договором іншим особам;

організації кабельного мовлення — організації кабельного мовлення стосовно її передачі належать виключні права використовувати передачу в будь-якій формі і давати дозвіл на використання передачі, включаючи право на одержання винагороди за надання такого дозволу. Виключне право давати дозвіл на використання передачі означає право організації кабельного мовлення дозволяти здійснення наступних дій: одночасно сповіщати для загального відома по кабелю її передачу іншій організації кабельного мовлення; передавати передачу в ефір; записувати передачу; відтворювати запис передачі; сповіщати передачу для загального відома у місцях із платним входом. Виключне право організації кабельного мовлення не поширюється на випадки, коли запис передачі було здійснено за згодою організації кабельного мовлення;

організації ефірного мовлення — організації ефірного мовлення стосовно її передачі належать виключні права використовувати

передачу в будь-якій формі та давати дозвіл на використання передачі, включаючії право на одержання винагороди за надання такого дозволу. Виключне право давати дозвіл на використання передачі означає право організації ефірного мовлення дозволяти здійснення наступних дій: одночасно передавати в ефір її передачу іншій організації ефірного мовлення; сповіщати передачу для загального відома по кабелю; записувати передачу; відтворювати запис передачі; сповіщати передачу для загального відома у місцях із платним входом. Виключне право організації ефірного мовлення не розповсюджується на випадки, коли запис передачі був здійснений за згодою організації ефірного мовлення;

що передаються за авторським договором — майнові права можуть передаватися за авторським договором.

Усі права на використання твору, прямо не передані за авторським договором, вважаються непереданими. Предметом авторського договору не можуть бути права на використання твору, невідомі на момент укладення договору.

Право доступу до творів образотворчого мистецтва — автор твору образотворчого мистецтва має право вимагати від власника твору можливості здійснення права на відтворення свого твору; на демонстрування фільму — виключне або невиключне право на демонстрування (публічний показ) фільму. Право демонстрування фільму складається з: кінотеатрального права (демонстрування фільмокопій на кіноплівці в певних для цього приміщеннях: кінотеатрах, кіноустановках); право публічного комерційного відео (демонстрування фільмокопій на відеоно- сієві в призначених для цього і обладнаних спеціальною відео- проекційною апаратурою приміщеннях або в приміщеннях, безпосередньо не пов’язаних з демонструванням фільмів, обладнаних відеопроекційною апаратурою або телевізійними приймачами); телевізійного права (демонстрування фільмокопій на відеоносієві або кіноплівці каналами мовлення ефірного, супут- никового, кабельного телебачення платного і безкоштовного); на механічне відтворення — право автора на відтворення літературних, драматичних або музичних творів у формі записів (фо-

нограм або аудіовізуальних записів), здійснюваних механічним способом в найширшому значенні цього слова, включаючії електроакустичні та електронні способи; на переробку — право на нову екранізацію раніше існуючого твору, вже переробленого з цією ж метою; розповсюдження фільму — виключне або невиключне право на тиражування, продаж, передачу в прокат (оренду) фільму. Право розповсюдження фільму складається з: кінотеатрального права (тиражування фільмів, їх здавання у прокат, оренду); права домашнього відео (тиражування фільмокопій на відеоносіях, їх продаж, прокат населенню); права публічного комерційного відео (тиражування фільмокопій на відеоносіях, їх продаж, передача в прокат, оренду для публічного показу через відеопро- екцію); телевізійного права (тиражування фільмокопій на відеоносіях, їх продаж, передача в прокат для публічного показу каналами мовлення телебачення); слідування (право часткової участі) — невід’ємне право, що надається автору і його спадкоємцям або іншим особам, уповноваженим за законом після його смерті вимагати частку доходів від кожного публічного перепродажу примірників оригіналів творів образотворчого мистецтва протягом строку охорони, Правовласник — особа, якій належить право на об’єкт інтелектуальної власності.

Правонаступник — особа (фізична або юридична), до якої право переходить за законом.

Предмет утилітарного значення — виріб, який виконує властиву йому корисну функцію.

Примірник оригіналу твору — твір у тій матеріальній формі, в якій він створений при першій його фіксації. Примірником оригіналу письмового твору є рукопис; твору — копія твору, виготовлена в будь-якій матеріальній формі; фонограми — копія фонограми на будь-якому матеріальному носієві, яка виготовлена безпосередньо або опосередковано з фонограми і містить всі звуки або частину звуків, зафіксованих у цій фонограмі.

Принципи взаємності — один із принципів міжнародного права, що діє і в сфері інтелектуальної власності. Без врахування взаємних прав і обов’язків не може бути рівноправної угоди.

Припинення недобросовісної конкуренції — заходи, що забезпечують ефективний захист від недобросовісної конкуренції.

Пріоритет — першість у часі, що встановлюється в порядку, визначеному патентним законодавством;

виставковий — пріоритет, що встановлюється за датою показу експоната, що містить заявлений об’єкт промислової власності на офіційній або офіційно визнаній міжнародній виставці на території держави-учасниці Паризької конвенції по охороні промислової власності при дотриманні умов, встановлених Конвенцією; внутрішній — пріоритет, що встановлюється за датою надходження більш ранньої заявки того ж заявника, що розкриває цей винахід, за умови, що заявка, по якій витребується такий пріоритет, надійшла протягом 12 місяців з дати надходження більш ранньої заявки; за виділеною заявкою — пріоритет винаходу, що встановлюється за датою надходження початкової заявки, що розкриває цей винахід, за умови, що виділена заявка надійшла до прийняття за початковою заявкою рішення про відмову у видачі патенту, можливості оскарження якого вичерпані, а у випадку видачі за зазначеною заявкою патенту — до дати реєстрації в Державному реєстрі;

конвенційний — пріоритет, що встановлюється за датою подачі першої заявки в державі-учасниці Паризької конвенції з охорони промислової власності при дотриманні заявником умов, встановлених Конвенцією; множинний — пріоритет, що вказується у вигляді декількох дат і передбачається для винаходів, охарактеризованих багатолан- ковою формулою, у відношенні окремих пунктів якої застосовуються різні підстави для встановлення пріоритету;

Пристрій як об’єкт винаходу — конструкції, вироби та інші, що характеризуються наявністю конструктивного елемента (елементів) у зв’язку між елементами, їхнім взаємним розташуванням і формою виконання, а також параметрами (та іншими характеристиками) елемента і матеріалом, з якого він виконаний. Для характеристики пристрою як об’єкта винаходу може залучатися середовище, що виконує функції елемента пристрою.

Програма — сукупність живого виконання і (або) запису, що складаються із зображень і (або) звуків, втілених у сигнали, що випромінюються з метою наступного розповсюдження.

Програмне забезпечення — детальний опис комп’ютерної програми, яка визначає набір інструкцій, відповідних даній програмі, та всі види допоміжних матеріалів, призначених для забезпечення розуміння або застосування комп’ютерної програми. Вихідна інформація з програмного забезпечення розглядається як твір, що охороняється авторським правом.

Програмний сервіс — програма або ряд програм, поданих і розповсюджених за допомогою кабельних, ефірних, супутнико-кабель- них, супутнико-ефірних електронних засобів.

Продюсер — особа, що організовує і (або) фінансує театральні постановки, постановки кінематографічних творів, передачу по радіо радіотвору або виробництво фонограм. Як правило, продюсер несе відповідальність за дотримання авторського права і суміжних прав на твори та інші об’єкти, що використовуються для постановки.

Продюсерська система — система в галузі кінематографії, яка в умовах кіноринку забезпечує взаємодію і функціонування всіх суб’єктів кінематографії з метою виробництва, розповсюдження і демонстрування (публічного показу) фільмів.

Прокат — надання примірників твору або фонограми у тимчасове користування з метою одержання прибутку.

Промислова власність — юридичне поняття, що охоплює права на такі результати інтелектуальної діяльності, як винахід, корисні моделі, промислові зразки, товарні знаки та інші об’єкти, передбачені Паризькою конвенцією по охороні промислової власності.

Промислова застосовність — критерій охороноздатності, що характеризує можливість використання об’єкта промислової власності у промисловості, сільському господарстві, охороні здоров’я та інших галузях.

Промови — всі види публічних виступів, підготовлені в письмовій формі або виготовлені експромтом.

Проповідь — промова на релігійні теми, виголошена публічно. Авторське право на проповідь регламентується нормами стосовно промов взагалі.

Прототип винаходу — аналог винаходу, найбільш близький до нього за сукупністю істотних ознак. При складанні формули винаходу в її обмежувальній частині вказуються ознаки винаходу, що збігаються з ознаками прототипу.

Пряма трансляція — безпосереднє розповсюдження теле- або радіопередач без попереднього запису і монтажу.

Псевдонім — вигадане ім’я, яке не розкриває справжню особу автора, вибране ним для встановлення свого авторства.

Публікація — будь-яка інформація, віддрукована і доступна кожній зацікавленій особі.

Публічне виконання — подання творів, виконань, фонограм, передач організацій ефірного і кабельного мовлення шляхом декламації, гри, співу, танцю та іншим способом як безпосередньо (у живому виконанні), так і за допомогою будь-яких пристроїв і процесів у місці або місцях, де виконання може сприйматися без необхідності здійснення сповіщення і де присутні або можуть бути присутніми особи, які не належать до звичайного кола сім’ї, незалежно від того, чи присутні вони в одному місці і в один і той самий час або в різних місцях і в різний час. Публічним виконанням аудіовізуального твору є демонстрування зображень аудіовізуального твору в їх послідовності (з відтворенням супроводжуючих його звуків).

Публічний показ — будь-яка демонстрація оригіналу або примірника творів, виконань, передач організацій ефірного і кабельного мовлення безпосередньо або на екрані за допомогою плівки, слайда, кадру або інших пристроїв чи процесів у місці чи місцях, де виконання може сприйматися без необхідності здійснення сповіщення і де присутні або можуть бути присутніми особи, що не належать до звичайного кола сім’ї або близьких знайомих сім’ї, незалежно від того, чи присутні вони в одному місці і в один і той самий час чи в різних місцях і в різний час. Публічним показом аудіовізуального твору є демонстрування окремих зображень аудіовізуального твору без дотримання їх послідовності.

Публічний прокат — передача права володіння оригіналом або примірником твору без одержання прибутку організаціями, послуги яких призначені публіці, такими як бібліотеки та архіви.

Публічне сповіщення (сповіщення для загального відома) — сповіщення в ефір по кабелю або іншим способом зображень і (або) звуків творів, виконань, фонограм, передач організацій ефірного і ка- бельного мовлення таким чином, що зазначені зображення і (або) звуки можуть бути сприйняті особами, які не належать до звичайного кола сім’ї, у місці або місцях, віддаленість яких від місця початку сповіщення така, що без такого сповіщення зображення або звуки не можуть бути сприйняті в зазначеному місці чи місцях, незалежно від того, чи можуть зазначені особи приймати зображення чи звуки в одному місці і в один і той же час або в різних місцях і в різний час.

Радіо- або телемовлення — розповсюдження звуків і (або) зображень за допомогою радіохвиль для вільного приймання широкою аудиторією.

Радіопередача — будь-яка програма, передана в ефір.

Радіотвір — твір, створений з метою радіомовлення.

Реєстрація — запис відомостей про об’єкт інтелектуальної власності або його правовий статус в офіційному реєстрі.

Режисер-постановник кінематографічного твору — провідний і в кінцевому підсумку відповідальний постановник кінематографічного твору.

Реклама — спрямоване розповсюдження інформації про особи, споживчі властивості товарів або послуг з метою створення або підвищення попиту на них.

Репрографічне відтворення (репродукування) — факсимільне відтворення у будь-якому розмірі (збільшеному чи зменшеному) оригіналу або примірника твору (письмового чи іншого графічного твору) шляхом фотокопіювання або іншими технічними засобами, ніж видання. Репрографічне відтворення не містить запис в електронній (включаючи цифрову), оптичній чи іншій формі, яку читає машина.

Ретрансляція — одночасна трансляція радіо- або телепрограми, що приймається з іншого джерела або пізніша трансляція раніше прийнятої та записаної програми.

Реферат винаходу — короткий виклад відомостей про винахід, що містить назву, характеристику галузі техніки, до якої відноситься винахід, і (або) сферу застосування, характеристику суті із зазначенням технічного результату, що досягається. Реферат винаходу відноситься до числа документів, що містить заявка.

Речовина як об’єкт винаходу — оригінальна хімічна сполука (у тому числі високомолекулярна сполука, об’єкт генної інженерії) або композиція, або продукт перетворення, що характеризується в основному якісним та кількісним складом.

Рисунок — художній твір, що становить собою зображення різноманітних предметів або вигаданих елементів за допомогою ліній.

Рівень техніки — сукупність конкурентоздатних об’єктів техніки, що визначають максимальні значення техніко-економічних показників на певний момент часу. Поняття «рівень техніки» пов’язують зі ступенем втілення в новостворюваних (створених) об’єктах техніки перспективних науково-технічних ідей (рішень), що ре- зультуються в конкретних техніко-економічних характеристиках промислової продукції. До рівня техніки тільки для перевірки новизни об’єкта промислової власності додатково включаються заявки, які мають більш ранню дату пріоритету (крім відкликаних), подані до патентного відомства іншими особами.

Рішення за заявкою — документ, що містить висновки державної науково-технічної експертизи за результатами перевірки заявленого об’єкта на відповідність встановленим вимогам.

Роботи, що не відносяться до творчих при створенні картографічних творів — роботи, виконані відповідно до вимог чинних нор- мативно-технічних документів при технологічних процесах створення або оновлення картографічних творів: роботи по підготовці картографічних творів до видання, видавничі роботи; технічне редагування, коректура, інші види технічного характеру; надання статистичних та інших вихідних довідкових даних і матеріалів; консультування і рецензування, що не пов’язане з істотними змінами щодо змісту або форми твору тощо.

Роботодавець — керівник підприємства, установи, організації абс уповноважений ним орган, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, і фізичні особи, які використовують найману працю.

Розповсюдження знаків, звуків, зображень — будь-який технічний прийом для передачі творів або інших звукових і (або) відеограм та інформації для широкого приймання публікою на віддалі за допомогою дротових або бездротових засобів зв’язку;

(прокат) фільму — виготовлення фільмокопій (тиражування), продаж і передача їх у прокат юридичною або фізичною особою;

твору — пропозиція примірників твору широкій публіці або будь- якій її частині в основному через відповідні торговельні канали. Роялті — періодичний платіж; виплата ліцензійної винагороди протягом ліцензійної угоди, починаючі від моменту випуску готової продукції: або у вигляді відрахувань від вартості творів за ліцензією продукції, або у формі відсотку від суми обігу щодо продажів чи від суми прибутку, або у вигляді зборів від одиниці виготовлюваної за ліцензією продукції; особливий різновид авторської винагороди, що становить частку автора в доходах, одержаних від використання його твору.

Рукопис — оригінальний примірник письмового твору в тому вигляді, в якому його зафіксував автор. У більш широкому розумінні рукопис іноді розглядається як категорія, протилежна опублікованим примірникам письмового твору, що включає всі неопубліко- вані примірники оригіналу.

Свідоцтво про реєстрацію товарного знака — охоронний документ, що підтверджує право його власника на використання товарного знака і розпорядження ним, а також заборона його використання іншими особами.

Сигнал — створювана за допомогою електронних засобів несуча частота здатна передавати програми;

випромінюваний — сигнал, який несе програму, що приймається супутником або проходить через нього; вторинний — сигнал, що отримується шляхом перетворення технічних характеристик випромінюваних сигналів з проміжними записами або без них; несучий програми — генерована електронним генератором несуча частота, що передає програми радіомовних і телевізійних організацій через космічний простір; похідний — сигнал, що отримується шляхом модифікації технічних характеристик випромінюваного сигналу (в основному трансляції на широку аудиторію).

Синхронізація — додавання усної мови та інших звукових ефектів до аудіовізуального запису (дублювання), здійснюване таким чином, що вони і відповідні рухи губ та інші похідні на екрані дії повністю синхронні. Спеціальним різновидом синхронізації є забезпечення аудіовізуального твору перекладеними іншою мовою діалогами у виконанні інших осіб, ніж тих, хто грає в цьому творі. Право на переробку для кіно включає в себе право на синхронізацію перероблюваних творів.

Система колективних антен — комплекс пристроїв для прийому програм, що транслюються по радіо і телебаченню однією або кількома трансляційними станціями, і передача цих програм по кабелю одному контингенту абонентів, які звичайно не могли приймати подібні передачі або задовольнятися якістю приймання від звичайних індивідуальних антен.

Скетч (начерк, ескіз) — попередній варіант рисунку, картини, плану або карти чи зафіксований начерк літературного, драматичного, наукового або музичного твору. Оригінали начерків є об’єктами авторського права.

Склад патентного фонду — сукупність характеристик фонду, що визначають перелік країн, патентні документи яких наведені у фонді; видів патентних документів і класифікаційних рубрик, що відповідають термінам фонду.

Скульптура — художній твір, втілений у формі реальних або абстрактних тримірних фігур. Рельєфи або статуї, що становлять частину твору архітектури, також є творами скульптури.

Службовий винахід — винахід, створений у зв’язку з виконанням службових обов’язків або за дорученням роботодавця винахідника.

Співавторство — створення об’єктів інтелектуальної власності в результаті спільної праці двох або більше фізичних осіб. Сповіщення

в ефір — сповіщення творів, виконань, фонограм, передач організацій мовлення для загального відома шляхом передачі по радіо або телебаченню (за винятком кабельного телебачення), зокрема через супутники. Під сповіщенням творів, виконань, фонограм, передач організацій мовлення в ефір розуміється приймання сигналу з наземної станції на супутник і передача сигналів із супутника, за допомогою яких твори, виконання, фонограми, передачі організацій мовлення можуть бути доведені до загального відома незалежно від фактичного приймання їх публікою; для загального відома виконання або фонограми — передача для публіки будь-яким засобом, крім ефірного мовлення, звуків виконання або звуків чи відображень звуків, записаних на фоно-

граму. Сповіщення для загального відома включає доведення звуків або відображень звуків, записаних па фонограму до слухового сприйняття публікою; для загального відома за допомогою проводових засобів зв’язку — трансляція твору, виконання, фонограми, радіо- або телепрограми у вигляді звуків або образів через кабельну мережу для приймання широким колом осіб, не обмежених певними особами, що належать до приватних груп; по кабелю — сповіщення твору, фонограми, передачі організацій мовлення для загального відома за допомогою кабелю, проводу, оптичного волокна або за допомогою аналогічних засобів. Спорудження твору архітектури — реалізація плану будівництва спроектованої будівлі.

Спосіб як об’єкт винаходу — процеси виконання дій над матеріальним об’єктом за допомогою матеріальних об’єктів. Спосіб як об’єкт винаходу характеризується наявністю дії або сукупності дій, порядком виконання дій у часі, а також режимом і використанням речовин, пристроїв, штамів мікроорганізмів, культур клітин рослин і тварин.

Спотворення твору — будь-які внесені до твору зміни, що спотворюють справжнє значення або ж форму його вираження і є порушенням особистих немайнових прав.

Справедлива винагорода — винагорода, що належить за використання творів авторів, за виконання, використання фонограм та радіо- і телепередач, що охороняються авторським правом, у розмірах і порядку, що відповідають відповідним нормам і діють при видачі дозволів на такі види використання.

Строк дії авторського права на твір, опублікований анонімно або під псевдонімом — авторське право на твір, опублікований анонімно або під псевдонімом діє протягом 50 років від дати правомірного опублікування такого твору. Якщо протягом зазначеного строку автор твору, опублікованого анонімно або під псевдонімом, розкриє свою особу або його особа не буде викликати сумніву, то застосовується загальне положення строку дії охорони авторського права протягом усього життя автора і 50 років після його смерті.

Строк охорони — час дії виключних прав на об’єкт інтелектуальної власності, передбачений чинним законодавством.

Субліцензія — надання права на ліцензію третім особам, застережене в певній виключній або невиключній ліцензії. За обсягом субліцензія за звичай відповідає простій ліцензії. Винагорода, одержувана ліцензіатом за надання субліцензії, розподіляється, як правило, між ним і ліцензіаром. Ліцензіат виступає як агент ліцензіара і не може перевищувати надані йому повноваження.

Субтитрування кінематографічного твору — творча і виробнича діяльність, яка полягає в здійсненні перекладу з мови оригіналу фільму на іншу мову і фіксування цього перекладу написами спеціально на фільмокопії. Право на спорядження кінематографічного твору субтитрами за звичай становить частину права на переробку для кіно.

Суміжні права — права, що надаються для охорони інтересів виконавців, виробників фонограм та організацій радіотелепередач щодо їх діяльності у зв’язку з публічним використанням творів авторів, всіляких виступів артистів або доведення до загального відома подій, інформації або будь-яких звуків чи зображень.

Супутник — будь-який пристрій, що перебуває в позаземному просторі, здатний передавати сигнали;

  • прямого мовлення — супутник, здатний перетворювати несучі програми сигнали з космосу для прямого приймання публікою;
  • ретранслятор — супутник, що передає несучі програму сигнали, які потім перетворюються відповідною наземною станцією для прийняття публікою.

Супутникова мережа — супутникова система або частина її, що складається з одного супутника та діючих разом з ним земних станцій.

Суспільне надбання — сфера всіх творів, які можуть бути використані будь-якою особою без будь-якого договору, переважно через закінчення строку охорони або відсутності міжнародного документа, який забезпечує охорону стосовно іноземних творів.

Сценарій літературний — короткий виклад якого-небудь драматичного твору для театру, радіо і телебачення або кінематографічного твору. Цей термін використовується також у значенні режисерського сценарію або постановочного проекту фільму.

режисерський — закінчена письмова форма кінематографічного твору, що містить, крім літературного сценарію, також детальні описи персонажів, декорацій та всіляких звукових ефектів, сценічні ремарки.

Твір — будь-який твір науки, літератури, мистецтва, що відповідає вимогам авторського права;

анонімний — твір, випущений у світ без зазначення прізвища або псевдоніму його автора; архітектурний — твір в галузі мистецтва спорудження будівель, що містить креслення, ескізи і моделі, а також збудовані будівлі та споруди, у тому числі паркову і ландшафтну архітектуру, планування міст тощо; аудіовізуальний — твір, призначений як для зорового сприйняття, так і для слухового сприйняття, який складається з серії пов’язаних між собою зображень та супроводжуючих їх звуків, записаних на відповідному матеріалі з використанням відповідних механізмів; графічний — художній твір, створений шляхом нанесення зображень і (або) фарб на плоску поверхню (рисунки, картини, гравюри);

драматичний — зібрані разом описи взаємопов’язаних дій та роздуми однієї або кількох осіб, які призначені для виконання на сцені і відображають реальну дійсність шляхом драматичного виконання;

картографічний — всі види атласів, карт, планів, картосхем незалежно від їх форми та виду носія інформації: аерокосмофото- карти, аерокосмофотоплани, аерокосмофотосхеми, їх похідна продукція; цифрові карти і плани (цифрові моделі місцевості), інша картографічна інформація на магнітних носіях, їх програмне забезпечення; картографічний зміст глобусів, рельєфні карти і плани, похідні пластичні твори; рекламна картографічна продукція; схеми, ескізи, ілюстрації, що стосуються географії, топографії, картографії, архітектури тощо; кінематографічний — зображення, що нанесені на чутливу плівку і чергуються в певній послідовності для показу у вигляді фільму, в основному із звуковим супроводом; колективний — твір, створений двома або більше фізичними особами за ініціативою і під керівництвом фізичної особи з умовою, що твір буде опубліковано останньою під своїм іменем;

літературний — оригінальний письмовий твір белетристичного, науково-технічного або практичного змісту, незалежно від його цінності та призначення; музичний — художній твір, що складається із всіляких сполучень звуків з текстом або без тексту, призначений для виконання на музичних інструментах і (або) за допомогою голосу; музично-драматичний — драматичний твір, що містить також музичні елементи, які звичайно становлять з текстом драматичного твору єдине ціле, утворюючи спільний твір; науковий — твір, в якому всі питання розглядаються відповідно до наукового підходу; неопублікований — твір, не доведений до загального відома шляхом опублікування незалежно від того, чи був він обнародуваний яким-небудь способом чи ні; оригінальний — первісний твір, на основі якого можуть створюватися похідні твори; письмовий — твір, втілений у письмовій формі, якими б не були знаки фіксації;

похідний — твір, заснований на іншому похідному творі. Його оригінальність полягає у здійсненні переробки раніше існуючого твору або в творчих елементах його перекладу на іншу мову. Похідні твори охороняються без завдання шкоди авторському праву на раніше існуючий твір; прикладного мистецтва — твір мистецтва, створений ручним чи промисловим способом, що має функції практичного користування або перенесений на предмет практичного користування; раніше існуючий — твір, який використовується для створення похідного твору шляхом його перетворення або шляхом застосування його в новому творі, або шляхом використання його в цілому чи частково в збірнику. Права автора раніше існуючого твору повинні дотримуватися авторами похідних творів; складений — збірник, складений з раніше існуючих творів, однак без особистої участі авторів таких творів. Автором складеного твору є особа, яка створила складений твір без будь-якої шкоди авторському праву авторів інших складових частин такого твору; спільний — твір, створений двома або більше авторами;

створений за замовленням — твір, створений відповідно до угоди між автором та іншою фізичною або юридичною особою, що замовила авторові певний твір за погоджену з автором винагороду; створений за наймом — твір, створений в порядку виконання службових обов’язків або службового завдання роботодавця (службовий твір). Авторське право на такий твір належить його автору. Виключне право на використання службового твору належить особі, з якою автор перебуває в трудових відносинах (роботодавцю), якщо в договорі між ним і автором не передбачене інше;

тримірний, що стосується географії, геології, топографії, архітектури та інших галузей науки — оригінал творіння у тримірній матеріальній формі, що служить різноманітним цілям інтелектуальної діяльності; усний — твір, створений і обнародуваний за допомогою усної мови. Авторсько-правове законодавство обмежує охорону авторського права на політичні промови та промови, виголошені при судочинстві, або на лекції, звернення та аналогічні усні твори, виголошені публічно, виключним правом на складені збірники таких усних творів, дозволяючи таким чином публічне їх використання в будь-яких інших творах; фотографії — фіксація світлового або іншого випромінювання способом, що дозволяє створювати зображення, незалежно від технології (хімічна, електронна або інша) такої фіксації. Окремо взятий кадр аудіовізуального твору не є твором фотографії; хореографічний — композиція рухів для танцю на сцені або будь- яка інша об’єднана одним задумом система жестів, створена для виконання під музику. Хореографічні твори підлягають охороні авторським правом; художній — творіння інтелектуальної праці, звернене до естетичного сприйняття людини. Категорія художніх творів містить твори живопису, рисунки, твори скульптури, гравюри, твори архітектури та фотографії, музичні твори, твори прикладного мистецтва.

Текст до музичних творів — короткі ритмічні тексти пісень, створені для перекладання на музику або для раніше існуючої мелодії. Тексти та відповідна музика часто становлять спільний твір.

Телебачення -— виробництво і розповсюдження аудіовізуальних передач і програм:.

Телерадіоорганізація (редакція, студія, агентство, об’єднання, асоціація:, компанія, радіостанція тощо) — юридична особа, яка за реєстрована в установленому чинним законодавством порядку і має право виробляти та розповсюджувати телерадіопередачі і програми.

Телерадіопрограма — сукупність телерадіопередач, що транслюються безпосередньо або в запису.

Тимчасова правова охорона винаходу — заявленому винаходу а дати публікації відомостей про подану заявку надається тимчасова правова охорона в обсязі формули опублікованої заявки; фізична абс юридична особа, що використовує заявлений винахід у зазначений період, сплачує патентовласнику після одержання ним патенту грошову компенсацію, розмір якої визначається угодою сторін; тимчасова правова охорона не вважається чинною, якщо прийнято рішення про відмову у видачі патенту, можливості оскарження якогс вичерпані.

Технічний результат — характеристика технічного ефекту, властивості, явища, що можуть бути отримані при здійсненні винаходу. Наводиться в розділі опису «Суть винаходу» при розкритті завдання (проблеми), на вирішення якої спрямований винахід.

Тотожне рішення — рішення завдання, що збігається за своєю технічною суттю з розглянутим рішенням.

Трансляція — розповсюдження телевізійних або радіомовних програм за допомогою технічних засобів зв’язку.

Укладач баз даних — фізична або юридична особа чи особи, які контролюють або відповідають за істотний вклад в складання бази даних.

Умови авторського договору — авторський договір повинен передбачати: способи використання твору (конкретні права, що надаються таким договором); строк і територію, на які передається право; розмір винагороди і (або) порядок визначення розміру винагороди за кожний спосіб використання твору, порядок і строк її виплати, а також інші умови, які сторони вважатимуть істотними. За відсутності в авторському договорі умови про способи використання твору (конкретні права, що передаються за авторським договором), договір вважається укладеним на такі способи використання твору, які можуть вважатися необхідними для досягнення наміру сторін, наявного під час укладення договору. За відсутності в авторському договорі умови щодо строку, на який передається право, договір може бути розірваний автором після п’яти років від дати його укладення, якщо користувач буде письмово повідомлений про де за шість місяців до розірвання договору. За відсутності в авторському договорі умови пре територію, на яку передається право, дія права, що передається за договором, обмежується територією України.

Фольклор — твори усної народної творчості (думи, казки, частівки, прислів’я, пісні тощо), що відображають сподівання співтовариства, його активну та соціальну самобутність. Форми фольклору містять, зокрема, мову, літературу, музику, танці, ігри, міфологію, обряди, звичаї, ремесла та інші види художньої творчості. Фольклорні цінності передаються, як правило, усно, шляхом імітації абс іншим способом.

Фонова музика — відповідні музичні твори, що використовують як допоміжний супровід іншого подання або події, особливо щодо створення кінофільмів та радіотелевізійних програм. Музичні твори, що охороняються, можуть бути використані як фонова музика за дозволом правоволодільця музичного твору і твору, який вона повинна супроводжувати, в межах обмежень авторського права. Фонова музика може бути також написана за замовленням для певної програми.

Фонограма — запис звуку виконання (мови, музики або умовного сигналу чи інших звуків), крім звуків у формі запису, включеного до кінематографічного або іншого аудіовізуального твору, на матеріальному носієві.

Форма — засіб вираження змісту твору способом, що піддається відтворенню.

Формальність — дія, необхідна з точки зору встановлення порядку; в галузі охорони інтелектуальної власності деякі країни все ще вимагають дотримання, наприклад, таких традиційних формальностей, як проставлення знаку охорони авторського права, депонування, реєстрація або застереження про створення твору в цих країнах тощо.

Форма як спосіб вираження твору — метод, за допомогою якого можливе сприйняття твору, наприклад, виконання, декламування, фіксація, створення матеріальної форми тощо.

Формула (у заявці на патент або в патенті) — патентні домагання; формула, що містить сукупність істотних ознак винаходу (корисної моделі), достатню для досягнення зазначеного заявником технічного результату. Формула служить для визначення обсягу правової охорони, наданої патентом.

Фотокопія — відтворення твору за допомогою фотографії або аналогічного процесу.

Функції організації, що управляє майновими правами на колективній основі — організація, що управляє майновими правами на колективній основі, повинна виконувати від імені представлених нею володільців авторських і суміжних прав і на основі одержаних від них повноважень наступні функції: погоджувати з користувачами розмір винагороди та інші умови видачі ліцензій; надавати ліцензії користувачам на використання прав, управлінням яких займається така організація; погоджувати з користувачами розмір винагороди в тих випадках, коли ця організація займається збором такої винагороди без видачі ліцензії; збирати передбачену ліцензіями винагороду; розподіляти і виплачувати зібрану винагороду володільцям авторських і суміжних прав, яких вона представляє; здійснювати будь-які юридичні дії, необхідні для охорони прав, управлінням яких займається така організація; здійснювати іншу діяльність відповідно до повноважень, одержаних від володільців авторських і суміжних прав.

Хрестоматія — навчальний посібник, що становить собою збірник зібраних творів письменників або вчених чи їх частин. Укладач хрестоматії має на неї авторське право за умови, що добір матеріалів відзначається оригінальністю.

Художня література — категорія літературних творів, що складається, в основному, з вигаданих елементів розповіді.

Цитата з твору — відносно короткий уривок твору, що використовується в іншому творі для того, щоб довести або зробити зрозумілим яке-небудь твердження автора, або посилатися на погляди іншого автора в оригінальному формулюванні. Цитати з творів, які вже були доведені до загального відома, відповідно до закону відносяться до сфери вільного використання за умови, що їх обсяг не перевищує обсягу, виправданого в даному конкретному випадку.

Читання (декламування) твору — усне подання літературного твору в присутності слухачів або шляхом передачі за допомогою яких- небудь технічних засобів або процесів.

Штам — сукупність клітин, що мають загальне походження і характеризуються однаковими стійкими ознаками.

Штам мікроорганізму, культури клітин рослин і тварин як об’єкт винаходу — індивідуальні штами і консорціуми мікроорганізмів, культур и клітин рослин і тварин.

Юридична особа — фірма (компанія, організація, підприємство, установа), що володіє правами і виступає при виконанні покладених на неї функцій, зокрема при укладенні майнових угод, від свого імені як самостійний суб’єкт цивільних прав і обов’язків і, отже, здатна бути позивачем (відповідачем) у суді, арбітражі (третейському суді).

Юрисдикція — правова сфера, на яку поширюються повноваження певного державного органу.