Оцінювання майна

4.3. Грошова оцінка земель

Комплекс проектних робіт включає: збір вихідних даних, розрахунок базової вартості квадратного метра землі в населеному пункті; виділення оцінних одиниць; пофакторну оцінку їх споживчих якостей та економіко-планувальне зонування території; виявлення локальних факторів; обґрунтування їх значень; картографування зон впливу локальних факторів; грошову оцінку земель сільськогосподарського використання в межах населеного пункту; картографування основних агровиробничих груп ґрунтів; розрахунок грошової оцінки окремих категорій земель; підготовку картографічного матеріалу та пояснювальної записки.

Результатом робіт з грошової оцінки земель населених пунктів є [11]: пояснювальна записка у двох примірниках (з них один архівний); графічний матеріал у вигляді карт або схем (паперові носії) - у двох примірниках: економіко-планувальне зонування території, розповсюдження локальних факторів, основні агровиробничі групи ґрунтів.

Для визначення вартості робіт з грошової оцінки земель населених пунктів за основу береться масштаб карт (схем) згідно з нормативними даними наказу Державного комітету України по земельних ресурсах від 15.06.01 № 97/298/124.

Вартість виконання грошової оцінки земель населених пунктів при зазначеному вище нормативі часу при повному комплекті документації визначається за формулою

Вартість (грн) = Б х Н х К1 х К2 х К3 х К4 хК5 , (4.1)

де Б - базовий показник вартості (тис. грн.); Н - чисельність населення населеного пункту (тис. чол.); К1, К2, К3, К4, К5 - підвищувальні коефіцієнти.

Базовий показник вартості та підвищувальні коефіцієнти визначаються згідно з нормативними даними наказу Державного комітету України по земельних ресурсах від 15.06.01 № 97/298/124.

Також слід враховувати, що:

1. Підвищувальний коефіцієнт К1 застосовується згідно з даними додатка № 3 "Порядку грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів" затвердженого наказом Держкомзему України, Держкоммістобудування України, Мінсільгосппроду України та Української академії аграрних наук від 27 листопада 1995 року № 76/230/325/150 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 листопада 1995 року за № 427/963.

2. Підвищувальний коефіцієнт К2 застосовується у випадку, коли густота населення у населеному пункті менша 20 осіб/га.

3. Під ускладненими інженерно-геологічними умовами розуміється прояв не менше ніж двох несприятливих інженерно-геологічних та геоморфологічних факторів на території населеного пункту, кожний з факторів займає не менше ніж 30 % від загальної площі населеного пункту: ухил рельєфу вищий за 15 %, наявність яружної ерозії підтоплення ґрунтовими водами, паводкове затоплення, наявність карсту та зсувів, наявність териконів та породних відвалів, просадка території.

4. Історико-культурний та курортно-рекреаційний статус для населеного пункту [113] визначається згідно з відповідними законодавчими і нормативними документами (Постанова Кабінету Міністрів № 1391 від 15 грудня 1997 р. "Про внесення змін до переліку населених пунктів, віднесених до курортних", список історичних населених міст України, міст і селищ міського типу згідно з додатком до Закону України "Про охорону культурної спадщини" від 8 червня 2000 р.).

5. У разі виконання грошової оцінки для територій міських або селищних рад розрахунок грошової оцінки здійснюється по кожному населеному пункту міськради (сільради).

6. Вартість грошової оцінки земель населеного пункту може бути збільшена згідно з угодою, але не більше ніж на 30 %, якщо загальний термін виконання проекту скорочується не менше ніж на 30 %.

7. Вартість виготовлення додаткової кількості текстових та графічних матеріалів, а також додаткових поліграфічних робіт (ламінування, тиснення тощо), визначається додатково.

8. У разі виконання графічних карт (схем) у масштабі, крупнішому за вказаний у нормативних даних, вартість грошової оцінки може бути збільшена згідно з угодою, але не більше ніж на 30 %.

9. Вартість виконання додаткових робіт зі створення електронних цифрових карт грошової оцінки земель населених пунктів, а також розробки програмного забезпечення для розрахунків грошової оцінки встановлюється додатково.

Грошова оцінка земельних ділянок у населених пунктах (комплекс робіт включає) [2]: підбір матеріалів з виконаної грошової оцінки земель населеного пункту, індексацію базової вартості, розрахунок грошової оцінки земельної ділянки, підбір картографічного матеріалу, оформлення звіту.

Кінцевою продукцією є пояснювальна записка у 2 примірниках (з них один - архівний); графічний матеріал у вигляді карти або схеми (на паперових носіях) місцеположення земельної ділянки в структурі населеного пункту (масштаб довільний) та план ділянки (масштаб 1:500, 1:1000 або 1:2000).