Оцінювання майна
3.3. Особливості оцінки окремих видів нерухомого майна
Ринкова вартість земельної ділянки (її частини) [100], що не містить земельних поліпшень, земельної ділянки (її частини), що містить земельні поліпшення та розглядається як умовно вільна від земельних поліпшень, або земельної ділянки, що містить земельні поліпшення, найбільш ефективним використанням яких є ліквідація, визначається на підставі проведення аналізу найбільш ефективного використання.
Найбільш ефективне використання земельної ділянки, що містить земельні поліпшення і розглядається як умовно вільна від земельних поліпшень, може не збігатися з найбільш ефективним використанням земельної ділянки, що містить земельні поліпшення. У цьому разі визначення ринкової вартості земельної ділянки ґрунтується на припущенні про умовну зміну способу її використання з метою досягнення найбільш ефективного використання. При цьому можуть бути враховані витрати на відновлення такої земельної ділянки (без урахування витрат, пов´язаних з ліквідацією земельних поліпшень). Якщо при застосуванні такої процедури отриманий результат розрахунку становить від´ємну величину, ринкова вартість земельної ділянки береться такою, що дорівнює одній гривні.
У разі коли найбільш ефективним використанням земельних поліпшень є їх ліквідація і витрати, пов´язані з нею, перевищують вартість земельної ділянки, що містить земельні поліпшення, вартість таких земельних поліпшень дорівнює вартості ліквідації, визначеної з урахуванням вимог Національного стандарту № 1 [89], а ринкова вартість земельної ділянки визначається як умовно вільна від земельних поліпшень.
Вартість природних об´єктів нерухомого майна визначається на основі результатів аналізу їх корисності для власника (балансо-утримувача, користувача) та з урахуванням обмежень, установлених законодавством щодо використання цих об´єктів.
Вартість передавальних пристроїв визначається із застосуванням витратного та дохідного підходів. Дохідний підхід ґрунтується на урахуванні плати за використання подібного нерухомого майна або фактичної плати за використання об´єкта оцінки з урахуванням вимог Стандарту № 2 "Оцінка нерухомого майна" [100].
Звіт про оцінку майна у стислій формі [77] може складатися під час проведення оцінки квартир, дачних та садових будинків, гаражів (гаражних місць), земельних ділянок для дачного та гаражного будівництва, присадибних земельних ділянок.
У разі проведення оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності та з метою викупу земельних ділянок приватної власності у зв´язку із суспільною необхідністю до звіту про оцінку обов´язково додаються витяг із затвердженого відповідним органом державної влади, відповідною радою або уповноваженим ним органом переліку земельних ділянок, що підлягають продажу на конкурентних засадах, або рішення відповідного органу державної влади, відповідної ради або уповноваженого ними органу про викуп земельної ділянки, а також технічний паспорт земельної ділянки, правовстановлюючі документи на земельні поліпшення, ситуаційний план і план земельної ділянки, виписка із земельно-облікових документів установленого зразка.