Інформаційно-аналітична діяльність

7.8. Принципи діагностики економічного стану підпригметна

При дослідженні регіонального інформаційного ринку важливо використовувати основоположні принципи діагностики його стану. До даних принципів можна віднести такі:

Принцип науковості. Використовування наукового підходу дозволить вчасно виявити тенденції і закономірності функціонування ринку праці, розробити соціально-економічні моделі його розвитку, що може стати основою прогнозування діяльності регіонального ринку праці і розширення виробництва з урахуванням соціально-економічних потреб регіону.

Принцип синергії. Даний науковий підхід дозволяє одержати сумарний ефект від безлічі розрізнених, незначних дій і значних процесів.

Принцип системності. Системний підхід дозволяє всебічно досліджувати можливості створення нових виробництв і розширення діючих підприємств, що дозволить знизити напругу на регіональному ринку праці, своєчасно виявити додаткові переваги і втрати, пов´язані з реалізацією нових проектів

Принцип цілісності відтворювального інформаційного циклу. Відтворювальний підхід дозволить оцінити ситуацію на ринку інформації з погляду макроекономічних процесів (інфляція, порушення грошового обігу, надвиробництва або недовироблення інформаційних продуктів і послуг) і типу відтворення, що склалося в регіоні. Регіональний ринок інформації тут виступає як елемент національного ринку, що випробовує вплив дестабілізуючих чинників макросередовища, складовою частиною розвитку ринкових відносин.

Принцип комплексності. Комплексний підхід полягає у всебічній оцінці розвитку регіонального ринку інформації, розробці показників його функціонування, вивчення його взаємодії з іншими ринками, дослідженні впливу зростання або скорочення сегментів інформаційного ринку на розвиток регіональних ринків товарів, послуг (зокрема, освітніх), нерухомості, кредитів тощо.

Принцип варіантності. Припускає розробку варіантів прогнозу розвитку регіонального ринку інформації, виходячи з порівняння особливостей, тенденцій розвитку регіону, постановки мети в нормативному прогнозуванні, можливої зміни прогнозного фону.

Принцип безперервності. Передбачає коректування прогнозів в міру необхідності, під час ввезення нових даних про зміни в структурі попиту і пропозиції інформаційних продуктів і послуг.

Принцип веріфікованості. Зумовлює достовірність, точність і обґрунтованість прогнозних даних і можливість їх коректування.

Діагностику даного ринку припускає дослідження не тільки територіальних особливостей виробництва, переробки, накопичення, використання інформаційних ресурсів, але і взаємозв´язок із соціально-економічними характеристиками регіону, рівня і спрямованості його загального розвитку.

Для активного функціонування і розвитку регіонального ринкового простору доцільно враховувати модель відтворення, характерну для даного регіону. Економічна теорія відтворення нараховує два критерії класифікації: за характером використання одержаних доходів і за якісною характеристикою чинників виробництва та їх функціонування. Відповідно до першого критерію можна виділити такі типи відтворення:

- звужене повторення процесу виробництва у скорочених масштабах через відсутність доходів або недоцільність розвитку даного виду виробництва;

- просте повторення процесів виробництва в тому ж самому обсязі, оскільки весь одержаний доход йде в особисте (кінцеве) споживання;

- розширене відтворення — це повторення процесів виробництва у збільшеному розмірі, оскільки частина одержаних доходів використовується для придбання додаткових ресурсів, за рахунок використання яких виробництво поновлюється в збільшених масштабах.

За якісною характеристикою чинників виробництва та їх функціонуванням розрізняють такі види відтворення:

- екстенсивне — передбачає розширення виробничих потужностей, що відбувається на колишній технічній основі. До переваг такого типу відтворення можна віднести простоту забезпечення економічного зростання, швидкість освоєння природних ресурсів і створення умов для відносно високої зайнятості. Проте він породжує технічний застій, можливість прояву стагнації виробництва, підсилює витратний характер розвитку виробництва;

- інтенсивне — припускає, що збільшення виробничого потенціалу здійснюється за рахунок вдосконалення техніки і технології. До особливостей відносяться інтенсивне використання науково-технічної інформації, підвищення наукоємності виробництва. Саме при інтенсивному відтворенні долаються перешкоди економічного зростання, породжені обмеженістю ресурсів;

- змішане (реальне) визначає, що розвиток виробництва відбувається за рахунок збільшення кількості використовуваних чинників виробництва і вдосконалення техніки і технології. Особливостями є віддзеркалення розвитку економіки в реальній дійсності, при цьому розширення виробничих потужностей завжди супроводжується поліпшенням якісних характеристик засобів виробництва.

Екстенсивний тип відтворення, як правило, характерний для регіонів, що зароджуються, а інтенсивний — для вже освоєних.