Інформаційно-аналітична діяльність

4.5. WWW-технології в інформаційній сфері

Сьогодні загальновизнано, що інформаційна глобальна мережа Інтернету (Internet) - феномен кінця XX століття — є головним інструментом людства при його переході від індустріальної до інформаційної ери. Інтернет є головним світовим джерелом інформації, оперативним глобальним засобом зв´язку, базою для розвитку технології майбутнього. Проголошена як світова інформаційна супермагістраль, Інтернет є об´єктом вкладення величезних сил і коштів міжнародних організацій, урядів і приватних фірм r усьому світі. Мережа дала потужний імпульс розвитку корпоративних інформаційних систем, значна частина яких будується на основі технологій Інтернету в так званій архітектурі Інтранет (архітектура «клієнт- сервер»).

WWW-технологія - це розподілена інформаційна система мультимедіа, заснована на спеціальних протоколах прийому і передачі гіпертекстової інформації.

Розподіленою таку інформаційну систему називають тому, що використовувана в ній інформація зберігається на кількох десятках мільйонів географічних розподілених комп´ютерних систем з відповідним програмним забезпеченням (Web-серверів), об´єднаних телекомунікаційними засобами глобальної мережі Інтернет. Користувачі, що мають доступ до Інтернету, можуть одержувати цю інформацію, також використовуючи спеціальне програмне забезпечення - так звані програми перегляду WWW-документів (WWW-browsers). Мультимедіа-інформація - це інформація, представлена не тільки в текстовій, але і в графічній формі з використанням відео і звукових даних.

Інформація представлена у вигляді документів, які можуть містити посилання на інші документи, що зберігаються як на тому ж, так і на іншому сервері. На екрані комп´ютера текстові або графічні посилання, виділені якимось чином - (наприклад, іншим кольором і/або підкресленням). Використовуючи посилання, так звані гіперзв´язки, користувач програми перегляду може автоматично зв´язатися з відповідним джерелом інформації в мережі і запросити документ, на який зроблено посилання. У більшості програм перегляду WWW-документів вибір гіперзв´язків здійснюється за допомогою переміщення курсору миші до виділеної ділянки, що зображає гіперзв´язок, і клацання клавішею миші. При цьому програма перегляду (browser) посилає по комп´ютерній мережі запит Web-cepвepa, що зберігає файл з необхідним, документом. Отримавши запит, сервер посилає клієнту цей файл або повідомлення про відмову, якщо потрібний документ з тих чи інших причинах недоступний.

Взаємодія «клієнт-сервер» відбувається за визначеними правилами, або, як кажуть інакше, протоколом. Робота з WWW аж ніяк не обмежується лише передачею (одержанням) заздалегідь підготовлених файлів з документами, клієнту також надається можливість запуску програм на сервері. При цьому дані, що видаються цими програмами, висилаються клієнтові у вигляді документів. Таким чином організується, наприклад, робота через WWW з системами пошуку інформації, інтерактивними навчальними програмами і багатьма іншими системами, де потрібен діалог користувача з сервером.

Необхідною умовою широкого використання WWW-технологій в органах державного і муніципального управління є побудова загальнонаціональної інформаційної системи, що включає наступні компоненти:

- сучасну телекомунікаційну інфраструктуру на основі каналів зв´язку різної природи (кабельні, супутникові та ін,);

- розподілену ієрархічну комп’ютерну мережу, яка входить в інформаційний простір Інтернет та поєднує інформаційні системи федеральних і регіональних органів державної влади, органів місцевого самоврядування;

- систему національних інформаційних ресурсів, побудовану по технології Інтранет і включає регістри, кадастри, банки даних федерального і регіонального рівня - комплексну систему інформаційної безпеки, що охоплює всі компоненти системи і запобігає загрозу руйнування системи, несанкціонованого доступу до даних і поширення суспільно небезпечної інформації.

Побудова інформаційної системи такого масштабу на основі відкритих технологічних рішень Інтернету має безсумнівні переваги перед рішеннями, орієнтованими на закриті унікальні технології:

- інтеграція інформаційних ресурсів федерального і регіонального рівня, побудова базових загальнонаціональних ресурсів (регістри правової інформації, юридичних і фізичних осіб) за технологією розподілених банків даних;

- забезпечення ефективного доступу до інформаційних ресурсів по всій території країни, організація міжрегіонального інформаційного обміну;

- гнучкість і поширюваність (масштабованість), простота інтеграції нових інформаційних систем;

- мінімізація витрат на створення і експлуатацію галузевих, регіональних та муніципальних інформаційних систем за рахунок тиражування уніфікованих програмно-технологічних рішень і організації централізованого супроводу.

WWW-технології з успіхом використовуються для зворотного зв´язку з громадянами на рівні державного та місцевого самоврядування.

У галузі культури Web-Texнології відкривають величезні можливості для популяризації матеріальної і нематеріальної культурної спадщини та міжкультурних обмінів. Доступ до культурної продукції і послуг мультимедіа через інформаційні магістралі забезпечить кожному бажаючому необмежені можливості для залучення до світової культури в усьому її різноманітті. Кожен зможе в будь-який час послухати концерт або відвідати музей у віртуальному режимі без переїздів і черг. Більше того, тривимірне зображення і інтерактивне, інтерфейси відкривають нові простори для експериментального мистецтва. У цілому ці технології мають величезний потенціал для зміцнення культурної самобутності, сприяння міжкультурному діалогу і стимулювання художньої творчості.

Використання web-технологій дозволяє побудувати систему дистанційного навчання і консультування співробітників органів державного і муніципального управління, причому це можуть бути як корпоративні Інтранет-системи, так і загальноукраїнські - Інтернет-системи.