Інтелектуальна власність і компютерне авторське право
4.15. Співпраця з Всесвітньою торговельною організацією
Проблеми правової охорони інтелектуальної власності взаємопов’язані з процесами подолання кризових явищ в економіці України та інтеграції в світову економіку — вступом до Всесвітньої торговельної організації (ВТО).
Основи створення цивілізованої системи світової торгівлі були закладені у 1948 році, коли на Женевській конференції 23 країни підписали Генеральну угоду по тарифах і торгівлі (ГАТТ). Цілями Угоди були розроблення і узгодження принципів створення нормативно-правової бази для лібералізації міжнародних торговельних відносин.
Багаторічні переговори і консультації в рамках ГАТТ (зокрема так званий «Уругвайський раунд») завершилися конференцією в Марракеше (Марокко) в 1993 році, на якій було вирішено створити Всесвітню торговельну організацію. Ця організація є механізмом реалізації комплексу міжнародних договорів, підписаних державами-учасницями ГАТТ. Членами ВТО автохматично стали всі держави-учасниці ГАТТ станом на 1 грудня 1994 року. Нині членами ВТО є понад 130 країн, на які припадає близько 90 % обсягу світової торгівлі.
Уругвайський раунд завершився не тільки знищенням тарифів і новим етапом у загальній ліберизації виходу країн-учасниць на світові ринки, а й залученням до системи ГАТТ нових секторів: торгівлі послугами, сільгосппродукцією, ринку урядових контрактів, ринку інтелектуальної власності.
Слід підкреслити, що вимоги ВТО є обов’язковими для всіх дер жав-учасниць. Це потребує безумовного виконання певних вимог дотримання міжнародно визнаних норм у сфері охорони інтелектуальної, зокрема промислової власності, об’єктів авторського права і суміжних прав.
Однією з основних умов вступу України до ВТО є приведення національного законодавства у сфері охорони інтелектуальної власності у відповідність з вимогами ВТО.
З січня 1996 року діє Угода між ВОІВ і ВТО, що передбачає співпрацю між Міжнародним бюро ВОІВ і Секретаріатом ВТО у сфері надання допомоги країнам, що розвиваються, і взаємообмін інформацією про закони і правила держав-членів ВТО.
У рамках Договору про створення Всесвітньої торгівельної організації діє Угода про торговельні аспекти прав інтелектуальної власності (Угода TRIPS), метою якої є усунення перешкод на шляху розвитку міжнародної торгівлі, сприяння забезпеченню ефективного і достатнього захисту прав інтелектуальної власності з тим, щоб заходи і процедури з реалізації прав цієї форми власності самі по собі не створювали перешкод для законної торгівлі.
Уряд України вживає активних заходів для вступу до ВТО. З 1993 року діє створена Указом Президента України Урядова комісія з планування цих заходів і контролю за їх виконанням.
Проводиться активна робота з модернізації чинного законодавства України у сфері охорони інтелектуальної власності згідно з вимогами Угоди TRIPS.