Увазі шановного Читача пропонуємо підручник із порівняльного літературознавства (літературної компаративістики) - одного з підсумкових курсів, що їх слухають студенти-спеціалісти та магістри, які опановують україністику, славістику, германістику, романістику, орієнталістику та інші філологічні спеціальності. Основна мета цієї університетської дисципліни - сформувати у слухачів уявлення про світовий літературний процес як систему національних літератур, загальнолюдську значимість яких вимірюють їхньою мистецькою та історичною унікальністю. В добу політичної та економічної глобалізації, інтелектуальної стандартизації і нівелювання етнічних особливостей дуже важливим є плекання відчуття культурної своєрідності, вміння цінувати незвичну красу й оригінальну думку, розуміти й поважати Іншого - його мову, спосіб мислення, світогляд, цінності, звичаї, особистість.
Жанр цього видання - теоретичний нарис літературної компаративістики. Книжка стисло висвітлює деякі провідні напрями порівняльної галузі, як-от:
- вивчення генетичних і контактних зв´язків;
- аспекти типологічного дослідження;
- інтертекстуальні студії;
- міждисциплінарні підходи до літератури, зокрема інтермедіальні та постколоніальні студії, а також імагологія - розділ компаративістики, що з´ясовує національні образи народів у літературній рецепції інших етносів і регіонів.
Українська компаративістика, гальмована за радянських часів, сьогодні стрімко розвивається. Розгортаються дискусії стосовно стану і перспектив цієї наукової галузі, відбуваються наукові конференції, організовані відділом компаративістики Інституту літератури імені Т. Г. Шевченка Національної академії наук України та іншими науково-дослідними установами. Вже окреслилися київська, чернівецька, тернопільська, запорізька та інші школи із власними традиціями, своєрідними концептуальними і методологічними орієнтаціями.
Виконана у Львівському національному університеті імені Івана Франка, наша праця спирається насамперед на багаті наукові традиції львівської школи компаративістики та славістики (Яків Головацький, Омелян Огоновський, Іван Франко, Олександр Колесса, Михайло Воз- няк, Михайло Рудницький, Василь Щурат, Філарет Колесса, Яким Ярема, Олексій Чичерін, Іван Лозинський, Віталій Маслюк, Костянтин Тро- фимович, Іван Денисюк, Володимир Моторний, Нонна Копистянська). Ми скористалися також із цінного досвіду викладання цієї дисципліни в Національному університеті «Києво-Могилянська академія», Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича, Тернопільському національному педагогічному університеті імені Володимира Гнатюка та інших осередках української компаративістики. За своєю структурою це видання переважно зорієнтоване на програму курсу «Основи компаративістики», яку розробив член-кореспондент НАН України, доктор філологічних наук, професор Дмитро Наливайко.
Через розмаїття сучасної компаративістичної проблематики і важко- доступність у теперішніх українських умовах компаративістичної класики неминучим є шлях реферування важливіших праць. Автори посібника намагалися критично відібрати, раціонально упорядкувати і доступно викласти інформацію з різних джерел. Кожен розділ завершується списком літератури, у якому з багатющих класичних і сучасних публікацій студентові запропоновано головно видання, наявні в наших бібліотеках та доступні в інтернеті.
За цінні зауваження, поради й допомогу автори вдячні рецензентам і всім, хто сприяв удосконаленню цієї книжки та виходу її у світ.