Інтелектуальна власність і компютерне авторське право
2.1. Загальна характеристика
Сьогодні в Україні вже діє 31 законодавчий, 25 підзаконних і більше 50 відомчих нормативно-правових актів та законів у сфер] охорони IB.
Перелічимо основні з них:
- Закон України «Про власність»;
- Закон України «Про авторське право і суміжні права»;
- Закон України «Про інформацію»;
- Закон України «Про науково-технічну інформацію»;
- Закон України «Про захист інформації в автоматизованих системах» ;
- Закон України «Про професійних творчих працівників та творчі спілки»;
- Закон України «Про електронні документи та електронний документообіг» ;
- Закон України «Про національну програму інформатизації»;
- Закон України «Про захист від недобросовісної конкуренції» та багато інших.
Усі нові закони друкуються у газетах «Голос України», «Урядовий кур’єр» та «Відомості Верховної Ради» або на Веб-сторінці Верховної Ради: www.rada.gov.ua чи на сайті ЗАО «Информтехнология» www.nau.kiev.ua — електронний юрист України, НАУ 8. 3. 0. 0 «Нормативні акти України + експертна система пошуку».
Закон України «Про власність» вважається першим законом у сфері охорони IB. Він був прийнятий 26 березня 1991 р. У законі визначаються об’єкти прав інтелектуальної власності громадян т; регламентуються правовідносини у сфері інтелектуальної та промислової власності. До об’єктів прав IB відносять: твори науки, літератури, мистецтва; відкриття, винаходи; корисні моделі; промислові зразки; раціоналізаторські пропозиції; знаки для товарів і послуг; результати науково-дослідних робіт; фірмові найменування; секрети виробництва (ноу-хау); комп’ютерні програми, бази даних тощо.
Закон України «Про авторське право і суміжні права» був прийнятий 23 грудня 1993 р. Цей закон охороняє особисті (немайнові) і майнові права авторів та їх правонаступників, пов’язані із створенням та використанням творів науки, літератури і мистецтва (авторське право), і права виконавців, виробників фонограм та організацій мовлення (суміжні права).
Закон України «Про інформацію» від 2 жовтня 1992 р. закріплює право громадян на інформацію, закладає правові основи інформаційної діяльності. Див. додаток
Закон України «Про науково-технічну інформацію» від 25 грудня 1993 р. визначає основи державної політики в галузі науково-технічної інформації, порядок її формування і реалізації в інтересах науково-технічного, економічного і соціального прогресу країни. Законом регулюються правові та економічні відносини громадян, юридичних осіб, держави, що виникають при створенні, одержанні, виконанні та поширенні науково-технічної інформації, а також визначаються правові форми міжнародного співробітництва в цій галузі. Див. додаток
Закон України «Про захист інформації в автоматизованих системах» від 5 липня 1994 р. встановлює основи регулювання правових відносин щодо захисту інформації в автоматизованих системах за умови дотримання права власності громадян України і юридичних осіб на інформацію та права доступу до неї, права власника інформації на її захист, а також встановленого чинним законоданодавством обмеження на доступ до інформації.
Закон України «Про професійних творчих працівників та творчі спілки» від 7 жовтня 1997 р. визначає правовий статус професійних творчих працівників, встановлює правові, соціальні, економічні та організаційні засади діяльності творчих спілок у галузі культури та мистецтва.