Практикум із сестринської справи

Спинномозкова (люмбальна) пункція

Навчальна мета: уміти надати необхідного положення хворому під час люмбальної пункції; підготувати все необхідне для пункції й допомогти лікарю під час виконання процедури; спостерігати за станом хворого після процедури.

Виховна мета: усвідомити значення уважного нагляду за хворим після виконання процедури.

Початковий обсяг знань: знати діагностичне та лікувальне значення люмбальної пункції, а також протипоказання до виконання люмбальної пункції.

Оснащення:

1) стерильна пелюшка;

2) стерильні тампони, серветки;

3) біровська голка з мандреном;

4) 70 % розчин етилового спирту;

5) йодонат;

6) 0,5 % спиртовий розчин хлоргексидину біглюконату;

7) затискувач;

8) лейкопластир.

Діагностичне та лікувальне значення люмбальної пункції. Люмбальну пункцію проводять з діаг-ностичною та лікувальною метою. З діагностичною метою — при черепно-мозкових травмах, запальних процесах, пухлинах головного та спинного мозку, гострих порушеннях мозкового кровообігу. При цьому визначають лікворний тиск у центральному каналі спинного мозку. Обов´язковим є цитологічне та біохімічне дослідження (визначення рівня білка, цукру, хлоридів) спинномозкової рідини. При люмбальній пункції можливе введення контрастних речовин для діагностики нервових захворювань.

З лікувальною метою пункцію застосовують для нормалізації тиску спинномозкової рідини при менінгіті, субарахноїдальному крововиливі, епілептичному статусі тощо.

Протипоказанням до проведення люмбальної пункції є: вклинювання мозочка у великий потиличний отвір, кома, шок, колапс, пролежні та гноячкові ураження шкіри в поперековій ділянці.

Послідовність дій під час виконання процедури

Положення хворого під час процедури. Хворого покладіть на бік із зігнутими в колінах і підведени-ми до живота ногами, голову нахиліть до грудей, щоб збільшити відстань між хребцями для проколу. Під поперек підкладіть валик. У такому положенні утримуйте хворого, поки лікар не закінчить пункцію.

Методика виконання люмбальної пункції та допомога лікареві

1. Пункцію здійснюють в асептичних умовах.

2. Лікар, сидячи обличчям до спини хворого, знезаражує шкіру поперекової ділянки йодонатом, потім 0,5 % спиртовим розчином хлоргексидину біглюконату. Стерильною серветкою насухо витирає шкіру, щоб антисептики не потрапили разом із голкою в центральний канал спинного мозку і не стали причиною антисептичного запалення оболонок мозку,

3. Стерильну серветку лікар підкладає під спину хворого. Голку Біра з мандреном бере стерильною серветкою і вводить між остистими відростками III — IV або IV — V поперекових хребців, після чого витягує мандрен.

4. Якщо положення голки правильне, то в підставлену пробірку починає надходити краплями (темп крапель залежить від тиску в центральному каналі спинного мозку) спинномозкова рідина (ліквор), яка в нормі безбарвна і прозора, а при запаленні мозкових оболонок мутна, при крововиливах має домішки крові.

5. Для дослідження лікар бере 2 — 4 мл рідини, яку негайно відправляють до лабораторії.

6. Видаляє голку, місце пункції обробляє 0,5 % спиртовим розчином хлоргексидину біглюконату і накладає асептичну пов´язку.

7. Після пункції на 2 год надайте хворому горизонтального положення.

8. Протягом доби хворий повинен дотримуватися суворого ліжкового режиму.

9. Уважно спостерігайте за станом хворого після люмбальної пункції, тому що можуть виникнути ускладнення: колапс, кровотеча, головний біль.

У разі виникнення ускладнення негайно повідомте лікаря.