Практикум із сестринської справи

Підготовка хворого до ректороманоскопії

Навчальна мета: уміти підготувати хворого до ректороманоскопії; надати необхідного положення хворому під час процедури.

Виховна мета: усвідомити значення ретельної підготовки хворого до процедури.

Початковий обсяг знань: знати показання та протипоказання до ректороманоскопії.

Оснащення:

1) ректороманоскоп;

2) вазелін;

3) кухоль Есмарха;

4) гумові рукавички.

Показання до проведення ректороманоскопії: виділення з прямої кишки гною, слизу, крові; наявність болю в прямій кишці, стійкі закрепи, особливо у людей похилого віку; необхідність взяття шматочка слизової оболонки товстої кишки для гістологічного дослідження напередодні ректальних лікувальних процедур (кишковий душ, грязьові тампони).

Протипоказання до проведення ректороманоскопії: тяжкий загальний стан хворого; гострі та гнійні процеси в ділянці відхідника, рубцеві звуження прямої кишки.

Послідовність дій під час підготовки хворого до процедури

1. У разі закрепів підготовку хворого починають за кілька днів до дослідження. Щоденно призначають по 50 г рицинової або оливкової олії і ставлять очисні клізми напередодні ввечері та вранці до виділення чистої води. Останню клізму роблять вранці за 2 год до обстеження.

2. Якщо випорожнення нормальні, то достатньо однієї клізми напередодні ввечері та вранці за 2 год до проведення обстеження.

Положення хворого під час процедури. Найбільш зручне для введення ректороманоскопа положення хворого — колінно-ліктьове: хворий стає на коліна на стіл для перев´язок так, щоб ступні звисали за його край, а лікті чи плечі упиралися в стіл. Друге можливе положення хворого — лежачи на правому боці з трохи піднятим тазом.

Дезінфекція ректороманоскопа (див. "Методичні рекомендації щодо дезінфекції, передстерилізаційного очищення та стерилізації гнучких ендоскопів та інструментів до них").