Практикум із сестринської справи

Підготовка хворого до цистоскопії

Навчальна мета: уміти підготувати все необхідне для цистоскопії; підготувати хворого до цистоскопії; допомогти лікареві здійснити цистоскопію, хромоцистоскопію; продезінфікувати та простерилізувати цистоскоп.

Виховна мета: усвідомити необхідність ретельного відмивання цистоскопа після стерилізації його хімічним методом.

Початковий обсяг знань: знати, що таке цистоскопія, діагностичне та лікувальне значення цистоскопії.

Оснащення:

1) цистоскоп;

2) сечовивідний катетер;

3) корнцанг;

4) блідо-рожевий розчин калію перманганату;

5) розчин фурациліну (1:5000);

6) 50 % розчин анальгіну в ампулах;

7) 70 % розчин етилового спирту;

8) бікс зі стерильними ватними тампонами та серветками;

9) стерильний гліцерин;

10) стерильний шприц ємкістю 20 мл;

11) стерильний шприц Жане;

12) стерильні пінцети — 2 шт.;

13) урологічне крісло;

14) гумові стерильні рукавички;

15) фартух.

Поняття про цистоскопію. Цистоскопія — це метод обстеження внутрішньої поверхні сечового міхура за допомогою ендоскопічного приладу — цистоскопа.

Цистоскопія — одна з найбільш часто застосовуваних маніпуляцій в урологічній практиці. Вона протипоказана при гострих запальних процесах сечового міхура та сечівника.

Діагностичне та лікувальне значення цистоскопії. За допомогою цистоскопії визначають захворювання сечового міхура, функцію нирок (хромоцистоскопія), проводять ретроградну уретропіє-лографію, відновлюють порушений відтік сечі з ниркової миски.

Послідовність дій під час виконання процедури

Підготовка хворого та техніки до проведення цистоскопії

1. Проведіть психологічну підготовку хворого.

2. За призначенням лікаря введіть йому парентеральне знеболювальний препарат (анальгетик).

3. Запропонуйте хворому випорожнити сечовий міхур.

4. Покладіть хворого на урологічне крісло.

5. Чоловікові головку статевого члена обробіть стерильним ватним тампоном, змоченим розчином фурациліну (1:5000). Жінці здійсніть туалет зовнішніх статевих органів, зовнішнє вічко сечівника обробіть розчином неподразнювального антисептика,

6. На стерильну поверхню (простирадло, кришка стерилізатора) покладіть стерильний цистоскоп, частково змазаний теплим стерильним гліцерином, стерильний матеріал, шприци. Підготуйте теплий розчин фурациліну (1:5000).

7. Лікар знезаражує руки так, як перед операцією. Обкладає стерильною пелюшкою ділянку навколо сечівника і вводить цистоскоп.

8. Випускає залишки сечі, промиває сечовий міхур теплим розчином фурациліну (1:5000), потім наповнює сечовий міхур цим самим розчином до виникнення позиву на сечовипускання. Це дає можливість визначити об´єм сечового міхура.

9. Звичайно цистоскопію виконують при введенні 200 мл рідини.

10. У разі потреби лікар уводить сечовивідний катетер через додатковий отвір цистоскопа і здійснює катетеризацію сечовода для визначення його прохідності або для виконання ретроградної уретропієлографії.

11. У разі порушення відтоку сечі з ниркової миски катетеризацію сечовода проводять з лікувальною метою. У такому випадку катетер можна залишити в нирковій мисці на кілька днів.

Запам´ятайте! Цистоскопія — це маніпуляція, котру слід виконувати з дотриманням таких самих правил асептики, як і операцію.

Техніка виконання хромоцистоскопії

1. Хворому вводять цистоскоп.

2. Внутрішньовенно вводять 2 — 3 мл 0,4 % розчину індигокарміну; якщо неможливо індигокармін ввести внутрішньовенно, його вводять внутрішньом´язово.

3. Лікар спостерігає за допомогою цистоскопа за інтенсивністю виділення з вічка сечовода сечі, забарвленої індигокарміном, і контролює час появи забарвленої сечі.

У нормі індигокармін починає виділятися в сечовий міхур через 3 — 5 хв після внутрішньовенного введення і через 15 — 20 хв після внутрішньом´язового введення, забарвлюючи сечу в синій колір.

Зниження інтенсивності забарвлення та запізнення виділення індигокарміну є ознаками можливого порушення функції нирок або динаміки звільнення верхніх сечових шляхів. Відсутність виділення індигокарміну протягом 10 — 12 хв після внутрішньовенного введення може свідчити про значне зниження функції нирок або про повне порушення відтоку сечі з ниркової миски,

Стерилізація цистоскопа

1. Катетеризаційну, евакуаційну та оптичну трубку після використання промийте теплою проточною водою за допомогою стерильної поролонової губки й мила.

2. Просушіть стерильною серветкою.

3. Занурте повністю в циліндр, заповнений 70 % розчином етилового спирту, на 30 хв або в 0,5 % спиртовий розчин хлоргексидину біглюконату на 15 хв.

4. Промийте стерильною водою.

5. Стерильний цистоскоп зберігайте в біксі, викладеному стерильним простирадлом.

6. Контактну ручку після використання протріть тампоном, змоченим 3 % розчином пероксиду водню з 0,5 % мийним засобом "Лотос". Тампон треба віджати.