Практикум із сестринської справи

Підготовка хворого до колоноскопії

Навчальна мета: уміти підготувати хворого до проведення дослідження товстої кишки за допомогою колоноскопа з волоконною оптикою.

Виховна мета: усвідомити значення правильної підготовки хворого до процедури.

Початковий обсяг знань: знати діагностичне значення колоноскопії; показання та протипоказання до колоноскопії.

Оснащення:

1) колоноскоп;

2) рицинова або оливкова олія — 50 г;

3) кухоль Есмарха;

4) 0,1 % розчин атропіну сульфату в ампулах;

5) 0,2 % розчин платифіліну гідротартрату в ампулах;

6) 1 % розчин промедолу в ампулах;

7) ректальне дзеркало;

8) гумові рукавички;

9) 50 % розчин анальгіну в ампулах;

10) газовідвідна трубка;

11) 70 % розчин етилового спирту;

12) 0,5 % спиртовий розчин хлоргексидину біглюконату;

13) стерильні серветки;

14) знезаражені поролонові губки;

15) вода водопровідна;

16) мило;

17) мийний розчин, таз;

18) 6 % розчин пероксиду водню;

19) штатив-стійка.

Діагностичне значення колоноскопії. Метод колоноскопії дозволяє виявити патологічні зміни слизової оболонки товстої кишки, набряк, гіперемію, краплинні крововиливи, ерозії, виразки, поліпи, початкові форми раку. Крім того, метод колоноскопії дозволяє вести динамічне спостереження за доброякісними пухлинами.

Показання до колоноскопії: хронічні захворювання товстої кишки, підозра на поліпи, рак, кишкові кровотечі нез´ясованої етіології, розходження результатів клінічного діагнозу та рентгенологічних обстежень товстої кишки.

Протипоказання до колоноскопії: хронічна декомпенсована серцево-судинна недостатність, інфаркт міокарда, гострий тромбоз мозкових судин, коматозний стан, шок, гострі захворювання органів черевної порожнини з явищами перитоніту, гемофілія.

Послідовність дій під час підготовки хворого до процедури

Дослідження краще проводити після іригоскопії, яка дозволяє уточнити анатомотопографічні особливості товстої кишки.

1. За 3 — 4 доби хворому призначають безшлакову дієту.

2. Напередодні після обіду (о 15.00) хворий випиває 50 г рицинової або оливкової олії (проносне). У разі закрепів проносне призначають 2 рази на добу.

3. Увечері напередодні дослідження та зранку хворому ставлять очисні клізми до чистої води. Останню клізму вранці ставлять за 2 год до проведення дослідження.

4. Процедуру проводять натще.

5. За 30 хв до дослідження проводять премедикацію — уводять 1 мл 0,1 % розчину атропіну сульфату або 1 мл 0,2 % розчину платифіліну гідротартрату і 1 % розчину промедолу, або 2 мл 50 % розчину анальгіну. Колоноскопії мають передувати пальцьове обстеження прямої кишки та огляд відхідника на виявлення тріщин, геморою.

6. Хворого слід покласти на лівий бік з підведеними до живота ногами. Після подолання ректосигмоїдального відділу товстої кишки хворий повертається на спину і в такому положенні лікар-ендоскопіст проводить колоноскопію.