Практикум із сестринської справи

Гастродуоденоскопія

Навчальна мета: уміти підготувати потрібне обладнання та гастроскоп перед дослідженням; здійснити загальну підготовку та знеболювання хворого; допомогти лікареві під час проведення процедури; здійснити очищення та дезінфекцію гастроскопа після використання.

Виховна мета: усвідомити, що успішне проведення гастродуоденоскопії залежить від фахової підготовки медичної сестри.

Початковий обсяг знань: знати особливості конструкції сучасних ендоскопів; діагностичне та лікувальне значення гастродуоденоскопії.

Оснащення:

1) фіброгастроскоп і приладдя до нього;

2) гастроскопічний стіл;

3) 2 % розчин тримекаїну;

4) 10 % розчин формаліну;

5) предметні скельця;

6) стерильні поролонові губки, мило, вода;

7) мийний розчин;

8) 70 % розчин етилового спирту;

9) 0,5 % спиртовий розчин хлоргексидину біглюконату;

10) марлеві серветки, гумові рукавички;

11) в ендоскопічному кабінеті має бути аптечка із серцево-судинними засобами, препаратами, що збуджують дихальний центр і десенсибілізуючими препаратами.

Особливості конструкції сучасних ендоскопів. Сучасні ендоскопи створені на базі волоконної оптики. Гнучкість і висока якість ендоскопів забезпечили ендоскопічним методам безпечність і ефективність досліджень та широке клінічне використання.

Конструкція фіброскопа включає керовану дистальну головку, гнучку середню частину, проксимальне розміщений блок керування та окуляр, гнучкий шнур-світловод для передачі світла від джерела до фіброскопа. Відмінною рисою сучасних фіброскопів є можливість фотографувати з отриманням високоякісних ілюстрацій за допомогою як фотоапаратів, так і кінокамер.

Діагностичне та лікувальне значення гастродуоденоскопії. Гастродуоденоскопія — це ендоскопіч-не дослідження стравоходу, шлунка та дванадцятипалої кишки. Воно дозволяє визначати джерела гост-рих гастродуоденальних кровотеч, діагностувати виразкову хворобу чи новоутворення шлунка, а також дає можливість брати шматочки слизової оболонки для гістологічного дослідження. За допомогою ендоскопів видаляють поліпи, коагулюють кровоточиві судини, уводять лікарські препарати.

Протипоказана гастродуоденоскопія в разі тяжкої серцево-легеневої недостатності, гіпертонічної хвороби III стадії, аневризми аорти, гемофілії, гострих респіраторних інфекцій.

Послідовність дій під час виконання процедур

Загальна підготовка хворого та знеболювання

1. Заздалегідь проведіть психологічну підготовку хворого до процедури. Пацієнт повинен зрозуміти характер відчуттів, які виникають під час дослідження.

2. Попередьте хворого, щоб він напередодні легко повечеряв о 18.00 і прийшов до ендоскопічного кабінет натще. У день обстеження хворий не повинен палити, пити, приймати ліки.

3. На дослідження пацієнт повинен принести рушник, який підкладають під голову, а потім використовують для протирання обличчя хворого, а також гастроскопа в момент його видалення.

4. Попередьте хворого, що під час процедури він не зможе розмовляти, ковтати слину.

5. За призначенням лікаря в разі потреби за 15 — 20 хв до дослідження проведіть премедикацію: 0,5 мл 0,1 % розчину атропіну сульфату введіть підшкірно, 2 мл 50 % розчину анальгіну введіть внутрішньом´язово. Доцільність попереднього введення знеболювальних засобів, спосіб і дози лікар вирішує індивідуально.

6. Безпосередньо перед процедурою запропонуйте хворому за наявності зубних знімних протезів вийняти їх.

7. Здійсніть анестезію слизової оболонки ротової частини глотки 2 % розчином тримекаїну шляхом зрошення.

8. Покладіть хворого на лівий бік з витягнутою лівою ногою, праву ногу зігніть у колінному та кульшовому суглобах. Під голову хворого підкладіть валик. Запропонуйте хворому руки покласти таким чином, щоб вони не заважали лікарю виконувати дослідження. Хворий повинен спокійно лежати, рівномірно дихати, не ковтати слину і не розмовляти.

9. Надягніть гумові рукавички.

Допомога медичної сестри під час проведення гастроскопії. Медична сестра має широке коло обов´язків:

1. Вона стежить за загальним станом хворого, оцінює колір шкіри, частоту пульсу, правильність положення хворого на столі.

2. Бере участь у проведенні дослідження:

а) фіксує голову пацієнта в такому положенні, щоб глотка та стравохід утворювали пряму лінію;

б) стежить за положенням ротоблокатора (загубника);

в) пальпує живіт для виведення в поле зору і в зручну позицію відповідних відділів шлунка;

г) допомагає лікареві вводити ендоскоп і проводити його в шлунок та в дванадцятипалу кишку;

ґ) переміщує за вказівкою лікаря ендоскоп вгору — вниз, тримаючись за його гнучку частину;

д) фіксує ендоскоп у потрібній позиції.

3. Крім цього, медична сестра бере участь у проведенні біопсії, видаленні новоутворень, виконанні лікувальних втручань.

Після гастродуоденоскопії хворий 1 — 2 год не повинен приймати рідину, а якщо проводили біопсію, то протягом 24 год не може вживати гарячу їжу.

Дезінфекція гастроскопа після використання (див. "Методичні рекомендації щодо дезінфекції, передстерилізаційного очищення та стерилізації гнучких ендоскопів та інструментів до них").