Практикум із сестринської справи

Підготовка хворого до холецистографії та холангіографії

Навчальна мета: уміти підготувати хворого до пероральної холецисто- і холангіографії; підготувати хворого до внутрішньовенної холецисто- і холангіографії; надати невідкладну допомогу при виникненні алергійної реакції на йодумісні препарати.

Виховна мета: усвідомити значення правильного проведення проби на виявлення індивідуальної чутливості організму до йодумісних препаратів.

Початковий обсяг знань: знати показання та протипоказання до холецисто- і холангіографії; йодумісні контрастні препарати, що використовують при холецисто- і холангіографії.

Оснащення:

1) кухоль Есмарха, вазелін, гумові рукавички, фартух;

2) йодумісні контрастні речовини: холевід, йопагност, білігност, біліграфін;

3) стерильні шприци та голки;

4) стерильні ватні тампони;

5) 70 % розчин етилового спирту;

6) джгут, подушечка;

7) пилочка;

8) лікарські засоби для надання невідкладної допомоги при алергійних реакціях: 1 % розчин димедролу в ампулах; преднізолон в ампулах або гідрокортизон у флаконі; 0,1 % розчин адреналіну гідрохлориду в ампулах; 10 % розчин кальцію хлориду в ампулах.

Показання до холецисто- та холангіографії: жовчнокам´яна хвороба, атонія жовчного міхура, дискінезія жовчних проток.

Протипоказання до холецисто- та холангіографії: несприйнятливість до препаратів йоду, декомпенсовані вади серця, виражений атеросклероз, гіпертонічна хвороба III стадії, цукровий діабет (тяжка форма), цироз печінки.

Йодумісні препарати, що використовують для пероральної холецисто- та холангіографії: йопагност, холевід, білітраст.

Препарати, які використовують для внутрішньовенної холецисто- та холангіографії: 20 % розчин білігносту або біліграфіну в ампулах.

Послідовність дій під час виконання процедур

Підготовка хворого до пероральної холецисто- та холангіографії

1. Протягом двох днів перед обстеженням з раціону хворих виключіть овочі, фрукти, бобові, молоко.

2. Збільшіть денну норму цукру до 100 г.

3. Напередодні:

— о 9.00 хворий з´їдає 100 г сиру;

— о 12.00 — 20 г вершкового масла або 100 г сметани, 50 г білого хліба запити 100 мл теплої перевареної води;

— о 17.00 — 2 сирих жовтки курячих яєць;

— о 19.00 — промийте кишечник хворого за допомогою очисних клізм до відходження чистої води. Під час виконання процедури використайте гумові рукавички та фартух.

4. Після очисних клізм хворий приймає холевід або йопагност (12 таблеток по 0,5 г протягом 1 год, тобто кожні 10 хв по 2 таблетки) і запиває їх солодким чаєм з щіпкою двовуглекислої соди, розчином глюкози або мінеральною водою без газу.

5.Після прийому контрастної речовини хворому слід полежати на правому боці протягом 1—2 год.

6. Уранці хворий іде натще в рентгенкабінет, взявши з собою 2 сирих курячих яйця.

7. Йому роблять знімок жовчного міхура, потім він приймає 2 сирих жовтка.

8. Через 15 — 45 хв роблять серію знімків, на яких можна простежити заповнення контрастною речовиною жовчних проток.

Запам´ятайте! Для очищення кишок не призначають сольові проносні, оскільки вони діють жовчогінно й сповільнюють всмоктування контрастних речовин.

Підготовка хворого до внутрішньовенної холецистографії

1. Хворий протягом двох днів дотримується безшлакової дієти.

2. Перед обстеженням за 1 — 2 дні зробіть пробу на індивідуальну чутливість хворого до йодуміс-ного препарату. З цією метою введіть внутрішньовенно 1 мл препарату з тест-ампули, розчинивши його в 5 — 10 мл 0,9 % розчину натрію хлориду. Якщо після проби не спостерігаються ознаки йодизму (кашель, нежить, сльозоточивість, підвищення температури тіла, висипання), то можна не побоюватися реакції. Якщо з´явилися ознаки негативного сприйняття препарату, негайно проінформуйте лікаря.

3. Напередодні ввечері та вранці здійсніть хворому очищення кишок за допомогою очисних клізм до виділення чистої води. Уранці останню клізму зробіть не пізніше ніж за 2 год до обстеження. При виконанні процедури використайте гумові рукавички та фартух.

4. За відсутності алергії безпосередньо перед обстеженням внутрішньовенно в рентгенкабінеті введіть 40 мл підігрітої на водяній бані контрастної речовини (20 % розчин білігносту або біліграфіну). Через 10 — 15 хв після введення на рентгенограмі видно жовчні протоки, а через 40 — 45 хв заповнюється жовчний міхур.

Якщо тест-ампули відсутні, то за призначенням лікаря розкривають ампулу розчину білігносту чи біліграфіну на 10 мл або 20 мл, набирають з неї 1 мл препарату і пробу роблять за 3 — 4 год до обстеження, розчинивши йодумісний препарат у 5 — 10 мл 0,9 % розчину натрію хлориду. За відсутності алергії безпосередньо перед рентгенологічним обстеженням уводять 40 мл контрастної речовини внутрішньовенно повільно. Якщо в минулому в обстежуваного спостерігались алергійні реакції, то протягом кількох днів до пробного введення препарату за призначенням лікаря хворому дають антигістамінні препарати (димедрол, супрастин, піпольфен).

Надання невідкладної допомоги при алергійнгй реакції на йодумісні препарати. У разі появи ознак підвищеної чутливості до препарату (слабкість, нудота, блювання, висипання, шкірний свербіж, набряки) негайно викличте лікаря і за його призначенням уведіть хворому внутрішньом´язово 1 мл 1 % розчину димедролу, 0,5 мл 0,1 % розчину адреналіну гідрохлориду, 1 мл преднізолону або гідрокортизону, внутрішньовенно повільно — 10 мл 10 % розчину кальцію хлориду.

Обстеження в такому випадку відміняють.