Практикум із сестринської справи

Підготовка хворого до іригоскопії

Навчальна мета: уміти підготувати хворого до рентгенологічного обстеження товстої кишки.

Виховна мета: усвідомити значення професійно грамотних дій медичної сестри під час підготовки хворих до іригоскопії.

Початковий обсяг знань: знати діагностичне значення іригоскопії.

Оснащення:

1) кухоль Есмарха, вода, гумові рукавички, фартух;

2) карболен або відвар ромашки;

3) рицинова олія — 50 г;

4) газовідвідна трубка;

5) вазелін;

6) барію сульфат, танін.

Діагностичне значення іригоскопії. Рентгенологічне обстеження товстої кишки за допомогою рентгеноконтрастної клізми використовують для виявлення органічних захворювань.

Підготовка хворого до іригоскопії полягає в повному вивільненні товстої кишки від залишків їжі, рідини, газів, слизу.

Послідовність дій під час виконання процедури

Підготовка хворого до іригоскопії

1. Протягом трьох днів до обстеження хворому призначають безшлакову дієту і обмежують вживання вуглеводів. Вилучають з раціону чорний хліб, картоплю, капусту, яблука, виноград, бобові, молоко. Хворий вживає рідку їжу, яка легко засвоюється, дає найменшу кількість шлаків і не подразнює слизову оболонку кишок.

2. Для зменшення метеоризму хворий приймає по 2 таблетки карболену 3 рази на добу або 1 склянку теплого відвару ромашки (1 столову ложку сухої ромашки заварюють 1 склянкою окропу і настоюють протягом 30 хв).

3. Перед обідом дайте хворому 30 — 50 г рицинової олії.

4. Останнє приймання їжі о 18.00.

5. На ніч товсту кишку промийте за допомогою очисних клізм до виділення чистої води. Клізми робіть з інтервалами 30 — 40 хв. Процедуру виконуйте в гумових рукавичках, надягніть фартух.

6. Уранці за 3 год до обстеження дайте хворому легкий сніданок, щоб спричинити рефлекторне переміщення вмісту з тонкої кишки в товсту.

7. Через 15 — 20 хв зробіть очисну клізму, через півгодини — другу.

8. За 30 — 40 хв до обстеження введіть хворому газовідвідну трубку, яку видаліть перед відвідуванням хворим рентгенкабінету.

9. У рентгенкабінеті за допомогою клізми введіть барієву суміш (1л води, 200 г барію сульфату, 10 г таніну) і проведіть дослідження.

Запам´ятайте! Для очищення кишок не слід призначати сольові проносні засоби, тому що вони подразнюють слизову оболонку кишок і спричинюють розвиток метеоризму.