Практикум із сестринської справи
Підготовка хворого до іригоскопії
Навчальна мета: уміти підготувати хворого до рентгенологічного обстеження товстої кишки.
Виховна мета: усвідомити значення професійно грамотних дій медичної сестри під час підготовки хворих до іригоскопії.
Початковий обсяг знань: знати діагностичне значення іригоскопії.
Оснащення:
1) кухоль Есмарха, вода, гумові рукавички, фартух;
2) карболен або відвар ромашки;
3) рицинова олія — 50 г;
4) газовідвідна трубка;
5) вазелін;
6) барію сульфат, танін.
Діагностичне значення іригоскопії. Рентгенологічне обстеження товстої кишки за допомогою рентгеноконтрастної клізми використовують для виявлення органічних захворювань.
Підготовка хворого до іригоскопії полягає в повному вивільненні товстої кишки від залишків їжі, рідини, газів, слизу.
Послідовність дій під час виконання процедури
Підготовка хворого до іригоскопії
1. Протягом трьох днів до обстеження хворому призначають безшлакову дієту і обмежують вживання вуглеводів. Вилучають з раціону чорний хліб, картоплю, капусту, яблука, виноград, бобові, молоко. Хворий вживає рідку їжу, яка легко засвоюється, дає найменшу кількість шлаків і не подразнює слизову оболонку кишок.
2. Для зменшення метеоризму хворий приймає по 2 таблетки карболену 3 рази на добу або 1 склянку теплого відвару ромашки (1 столову ложку сухої ромашки заварюють 1 склянкою окропу і настоюють протягом 30 хв).
3. Перед обідом дайте хворому 30 — 50 г рицинової олії.
4. Останнє приймання їжі о 18.00.
5. На ніч товсту кишку промийте за допомогою очисних клізм до виділення чистої води. Клізми робіть з інтервалами 30 — 40 хв. Процедуру виконуйте в гумових рукавичках, надягніть фартух.
6. Уранці за 3 год до обстеження дайте хворому легкий сніданок, щоб спричинити рефлекторне переміщення вмісту з тонкої кишки в товсту.
7. Через 15 — 20 хв зробіть очисну клізму, через півгодини — другу.
8. За 30 — 40 хв до обстеження введіть хворому газовідвідну трубку, яку видаліть перед відвідуванням хворим рентгенкабінету.
9. У рентгенкабінеті за допомогою клізми введіть барієву суміш (1л води, 200 г барію сульфату, 10 г таніну) і проведіть дослідження.
Запам´ятайте! Для очищення кишок не слід призначати сольові проносні засоби, тому що вони подразнюють слизову оболонку кишок і спричинюють розвиток метеоризму.