Практикум із сестринської справи
Збирання калу для лабораторного дослідження
Навчальна мета: уміти зібрати кал для копрологічного дослідження; для дослідження на яйця гельмінтів; для бактеріологічного дослідження; підготувати хворого й зібрати кал для дослідження на приховану кров.
Виховна мета: усвідомити значення правильної психологічної підготовки хворого до збирання калу на аналіз; діагностичне значення лабораторного дослідження калу.
Початковий обсяг знань: знати, що таке макроскопічне, мікроскопічне, бактеріологічне та хімічне дослідження калу.
Оснащення:
1) скляний чистий сухий посуд із широкою горловиною;
2) шпатель;
3) судно або нічний горщик;
4) стерильна пробірка з ректальною трубкою або стерильна пробірка з ватним тампоном на металевому стрижні;
5) гумові рукавички.
Діагностичне значення лабораторного дослідження калу. Таке дослідження дозволяє не лише дати характеристику функціональної здатності органів, але також є об´єктивним тестом для визначення захворювань травного тракту.
Поняття про макроскопічне дослідження калу. Макроскопічне при копрологічному дослідженні калу визначають: колір, щільність, форму, запах, домішки (слиз, гній, кров, кишкові паразити тощо).
Поняття про мікроскопічне дослідження калу. При такому дослідженні виявляють м´язові волокна, рослинну клітковину, жирні кислоти, мило, лейкоцити, еритроцити, кишковий епітелій, слиз, яйця гельмінтів.
Поняття про бактеріологічне дослідження калу. Таке дослідження відіграє важливу роль у визначенні збудників кишкових інфекційних захворювань. Досліджуваний матеріал за можливості збирають в асептичних умовах у стерильний посуд і швидко доставляють до лабораторії, тому що тривале зберігання матеріалу призводить до загибелі бактерій і знижує вірогідність їх виявлення.
Поняття про хімічне дослідження калу. У разі підозри на кровотечу в травному тракті проводять дослідження на приховану кров. На мазок калу, нанесений на предметне скло, капають хімічний реактив. Якщо реакція позитивна, мазок синіє. Залежно від часу реакцію оцінюють: ++++ — різкопозитивна, +++ — позитивна, ++ або + — слабопозитивна.
Послідовність дій під час виконання процедур
Збирання калу для копрологічного дослідження
1. Процедури виконуйте в гумових рукавичках.
2. За 4 — 5 днів до проведення дослідження хворий не повинен приймати препарати заліза, вісмуту, таніну, барію, пілокарпіну, рицинової та вазелінової олії, атропіну, беладонни, карболену.
3. Не вводьте хворому ректальних свічок, клізм, не виконуйте теплових процедур на ділянку живота.
4. Наклейте відповідну етикетку на скляну чисту суху посудину з широкою горловиною.
5. Запропонуйте хворому зібрати за допомогою шпателя 5 — 10 г ранкового щойно виділеного калу з кількох місць виділеного екскременту.
6. Якщо хворому призначений ліжковий режим, кал спочатку зберіть у підставлене під нього сухе судно і простежте, щоб хворий у те судно не мочився. Потім відберіть потрібну кількість калу в скляну посудину.
Збирання калу для дослідження на яйця гельмінтів
1. Наклейте відповідну етикетку на чисту суху скляну посудину з широкою горловиною.
2. Запропонуйте хворому шпателем зібрати після випорожнення 30 — 50 г ще теплого калу з трьох різних місць виділеного екскременту.
3. У разі застосування хворим протигельмінтних препаратів направте на дослідження всю порцію калу.
Збирання калу для бактеріологічного дослідження
1. Напишіть відповідну етикетку і закріпіть її на зовнішньому боці стерильної пробірки.
2. Хворого покладіть на лівий бік із зігнутими в колінах ногами.
3. Лівою рукою розведіть сідниці хворого, а правою обережно обертальними рухами введіть у відхідник на 8 — 10 см ректальну трубку або ватний тампон на металевому стрижні, намагаючись при цьому зняти зі стінки кишки шматочок калу.
4. Не торкаючись зовнішніх стінок, петлю стрижня опустіть у пробірку й одразу відправте до лабораторії.
Підготовка хворого та збирання калу на приховану кров
1. Протягом трьох днів хворий дотримується безгемоглобінової дієти. З раціону вилучіть м´ясо, рибу, печінку, ікру, гречані крупи, яєчні страви, всі зелені овочі, помідори, яблука, гранати.
2. З лікарських засобів не приймати препарати заліза, йоду, брому.
3. Виключіть потрапляння крові з інших джерел кровотечі (носова, кровотеча з ясен, після видаленого зуба).
У разі кровоточивості ясен хворий у період підготовки до проведення дослідження не повинен чистити зуби щіткою.
4. За допомогою шпателя відберіть для дослідження 5 — 10 г калу з різних місць виділеного екскременту.