Практикум із сестринської справи

Збирання мокротиння для лабораторного дослідження

Навчальна мета: уміти зібрати мокротиння для загального клінічного аналізу, для бактеріологічного дослідження та виявлення чутливості до антибіотиків, а також для виявлення мікобактерій туберкульозу.

Виховна мета: усвідомити важливість правильного збирання матеріалу для лабораторного дослідження.

Початковий обсяг знань: знати діагностичне значення лабораторного дослідження мокротиння.

Оснащення:

1) суха скляна банка;

2) стерильна чашка Петрі;

3) розчин фурациліну (1:5000).

Діагностичне значення методів лабораторного дослідження мокротиння. Найбільш інформативним діагностичним методом є дослідження правильно зібраного мокротиння. У разі недостатньої підготовки хворого, неправильного зберігання мокротиння перед дослідженням у ньому можуть бути залишки їжі. Ті ж елементи, які потребують вивчення, при неправильному зберіганні матеріалу руйнуються.

Послідовність дій під час виконання процедур

Збирання мокротиння для загального клінічного аналізу

1. Запропонуйте хворому зібрати мокротиння для загального клінічного аналізу вранці натще.

2. Поясніть хворому, щоб він перед збиранням мокротиння ретельно почистив зуби, прополоскав рот водою, а потім розчином фурациліну (1:5000) або блідо-рожевим розчином калію перманганату.

3. Після відкашлювання (а не відхаркування) хворий повинен зібрати 3 — 5 мл свіжого мокротиння в скляний сухий посуд. Заздалегідь до скляної баночки прикріпіть етикетку-направлення.

4. Мокротиння потрібно направити до лабораторії протягом 2 год з моменту збирання, оскільки тривале його зберігання призведе до розмноження мікробної флори та руйнування клітинних елементів.

Запам´ятайте! Зібраний матеріал для кожного виду дослідження відправляйте до лабораторії в спеціально призначених ящиках або в стерилізаційній коробці, які після використання продезінфікуйте дворазовим протиранням 3 % розчином хлораміну.

Збирання мокротиння для бактеріологічного дослідження та виявлення чутливості до антибіотиків. Доцільніше зробити це перед початком антибіотикотерапії.

1. Запропонуйте хворому вранці натще почистити зуби, прополоскати ротову порожнину блідо-рожевим розчином калію перманганату або 2 % розчином натрію гідрокарбонату. Потім відкашляти і сплюнути мокротиння в стерильну чашку Петрі або стерильну склянку.

2. Поясніть хворому, що під час збирання мокротиння він не повинен торкатись країв стерильного посуду руками й губами, а після спльовування посуд слід негайно закрити стерильною кришкою.

3. Якщо хворий не може зібрати мокротиння для дослідження через його відсутність, тоді за призначенням лікаря дайте йому відхаркувальні чи муколітичні речовини (калію йодид).

4. В окремих випадках, якщо у хворого відсутнє мокротиння, запропонуйте йому відкрити широко рот, за допомогою стерильного гортанного шприца влийте 2 — 3 мл стерильного 0,9 % розчину натрію хлориду. Розчин частково потрапляє в дихальні шляхи, хворий відкашлює його і спльовує в стерильний посуд. Це слід робити за призначенням лікаря.

Збирання мокротиння для виявлення мікобактерій туберкульозу

1. Поясніть хворому, що він повинен збирати мокротиння протягом доби в спеціально виділену чисту суху плювальницю. Зберігати мокротиння треба в прохолодному місці.

2. Якщо виділяється мало мокротиння, тоді необхідно збирати його протягом З днів.

Запам´ятайте! Заздалегідь до призначеного для аналізу посуду треба приклеїти етикетку, в якій зазначити назву лабораторії, мету аналізу, прізвище та ініціали хворого, відділення, палату, клінічний діагноз, прізвище лікаря, поставити дату та підпис медичної сестри.