Практикум із сестринської справи

Взяття крові з вени на аналіз

Навчальна мета: уміти брати кров з вени на аналіз за допомогою шприца та голки; брати кров з вени на аналіз за допомогою голки; брати кров з вени для бактеріологічного дослідження; брати кров з вени на коагулограму; брати кров з вени на наявність алкоголю.

Виховна мета: усвідомити необхідність обережного поводження медичної сестри при контакті з кров´ю хворих.

Початковий обсяг знань: знати, скільки потрібно взяти крові для одного лабораторного дослідження; вимоги санітарно-гігієнічного та протиепідемічного режиму при взятті крові на аналіз.

Оснащення:

1) стерильні шприци, голки;

2) стерильні ватні тампони;

3) 70 % розчин етилового спирту, стерильні гумові рукавички, захисний екран;

4) джгут;

5) пружна подушечка (валик);

6) клейонка, клейончастий фартух;

7) пробірки чисті, сухі;

8) пробірки стерильні;

9) флакон з живильним середовищем;

10) стерильні флакони з-під антибіотиків;

11) розчин фурациліну 1:5000;

12) 3 % розчин пероксиду водню;

13) спиртівка;

14) сірники;

15) лейкопластир.

Кількість крові, необхідна для проведення одного лабораторного дослідження. Для біохімічних і серологічних обстежень беруть кров з вени з розрахунку 5 мл на одне дослідження, враховуючи, що необхідної для аналізу сироватки крові отримують в три рази менше, ніж взято крові. Кров для дослідження беруть натще.

Санітарно-гігієнічний та протиепідемічний режим при взятті крові на аналіз

Медична сестра здійснює взяття крові з вени в гумових рукавичках, захисних окулярах та фартусі. Забороняється вставляти в пробірки направлення на аналіз та фіксувати їх до зовнішньої поверхні пробірок. Направлення до лабораторії слід доставляти в поліетиленовому пакеті. На пробірці та направленні проставляють відповідний номер. Пробірки з кров´ю слід закривати гумовим корком.

Доставляти в лабораторію матеріал треба в спеціальному ящику-контейнері.

Використані пробірки, гумові корки та контейнер (всередині) дезінфікують згідно з чинними наказами МОЗ України.

Послідовність дій під час виконання процедур

Взяття крові з вени за допомогою шприца та голки

1. Попередьте хворого, що аналіз крові він має здавати натще. Забороняється пити, палити, вживати ліки перед процедурою.

2. Проведіть із хворим бесіду, щоб психологічно підготувати його до процедури.

3. Уточніть прізвище, ініціали хворого та вид дослідження. Звірте дані із заготовленою етикеткою, поставте на пробірці і направленні відповідний номер.

4. Посадіть хворого, руку покладіть долонею догори, під ліктьовий суглоб підсуньте пружну подушечку й надайте руці положення максимального розгинання.

5. Оброблення рук, накладання джгута, підготовку вени, оброблення шкіри, венепункцію здійсніть так само, як при внутрішньовенній ін´єкції. Але джгут необхідно накласти слабою перетяжкою не більше ніж 30 мм рт. ст.

6. Під час взяття крові з вени джгут з руки не знімайте.

7. Заповнивши шприц потрібною кількістю крові, зніміть джгут, зафіксуйте місце пункції стерильним ватним тампоном і витягніть голку з вени.

8. Кров із шприца вилийте одразу в пробірку по її стінці, щоб не зруйнувались еритроцити та інші формені елементи.

9. Закрийте пробірку стерильним гумовим корком і відправте до лабораторії.

10. Зніміть гумові рукавички, продезінфікуйте їх, вимийте і висушіть руки.

Взяття крові з вени за допомогою голки

1. Психологічну підготовку хворого, оброблення рук, накладання джгута, підготовку вени, оброблення ділянки шкіри зробіть так само, як при здійсненні внутрішньовенної ін´єкції.

2. Муфту голки обхопіть за допомогою стерильної серветки і виконайте венепункцію.

3. Зніміть з муфти серветку й підставте пробірку так, щоб краплі крові стікали стінкою пробірки. Хворого в цей момент попросіть злегка стискувати й розтискувати кулак.

4. Після одержання достатньої кількості крові зніміть джгут, до місця пункції прикладіть стерильний ватний тампон і видаліть голку з вени.

5. Закрийте пробірку стерильним гумовим корком і відправте матеріал до лабораторії.

Взяття крові з вени для бактеріологічного дослідження

Забір крові для бактеріологічного дослідження під час гарячки необхідно здійснювати до початку антибактеріального хіміотерапевтичного лікування або через 12 — 24 год після останнього введення антибактеріального препарату.

Флакони з поживним середовищем надають бактеріологічні лабораторії і їх можна зберігати у відділенні до потрібного моменту в холодильнику за температури +4, +6 °С. Перед взяттям крові флакон з поживним середовищем зігрівають за кімнатної температури.

1. Під час взяття крові з вени дотримуйтесь більш суворих правил асептики. Ретельно вимийте та обробіть руки, надягніть стерильні гумові рукавички.

2. Приготуйте спиртівку або зволожений 96 % розчином етилового спирту тампон, який покладіть у металевий лоток, і сірники.

3. Психологічну підготовку хворого, накладання джгута, підготовку вени, знезараження ділянки шкіри, венопункцію здійсніть так, як при внутрішньовенній ін´єкції. Не перевіряйте прохідність голки, щоб уникнути попадання мікроорганізмів із повітря.

4. Наберіть у шприц 5 мл крові.

5. Зніміть джгут, прикладіть до місця пункції стерильний ватний тампон і видаліть голку з вени.

6. Підпаліть спиртівку або проспиртований тампон, вийміть корок з флакона з рідким поживним середовищем, обпаліть горловину флакона на полум´ї і, не торкаючись його стінок, влийте в нього кров.

7. Ще раз обпаліть горловину флакона, потім — стерильну частину корка і закрийте ним флакон. Усі дії проводьте якомога швидше й обережніше, щоб з навколишнього середовища у флакон не потрапили мікроби.

8. Якщо стоїть підключичний катетер, можна його використати для отримання крові, але спочатку одним шприцом відбирають декілька мілілітрів крові, а потім другим набирають кров для дослідження.

9. Кров на білірубін, трансаміназу беріть у суху пробірку в кількості 3 — 5 мл. Перед взяттям крові рекомендується одноденне голодування, не варто приймати аскорбінову кислоту.

10. Кров на RW беріть у кількості 3 — 5 мл у суху пробірку.

Особливості взяття крові з вени на коагулограму

1. У конусоподібну пробірку влийте 1 мл 3,8 % розчину цитрату натрію (антикоагулянт).

2. З вени візьміть 10 мл крові.

3. По стінці пробірки зі шприца випустіть 9 мл узятої з вени крові.

4. Кров обережно перемішайте з антикоагулянтом легким по-кочуванням або струшуванням пробірки без утворення піни.

Запам´ятайте! Здійснювати процедуру взяття крові слід у гумових рукавичках, фартусі, захисних окулярах. Узятий матеріал доставляють у лабораторію якомога швидше.

Особливості взяття крові з вени на наявність алкоголю

1. Ділянку шкіри обробіть 3 % розчином пероксиду водню або розчином фурациліну 1:5000. Для знезараження шкіри не використовуйте спирт і спиртові розчини.

2. Узяту з вени кров (5 мл) вилийте в присутності лікаря в чистий сухий стерильний флакон з-під антибіотиків і закрийте корком.

3. Горловину флакона з корком навхрест заклейте двома смужками лейкопластиру, його краями зафіксуйте до флакона етикетку-направлення.

4. Лікар повинен засвідчити особисті дані хворого, для чого на направленні він ставить свій підпис, а на коркові — особисту печатку.

5. У такому вигляді відправте матеріал до лабораторії.

Взяття крові на ВІЛ-інфекцію та поставлення її у лабораторію

1. Працюйте обережно, щоб виключити поранення голкою, пробіркою. Категорично забороняється використовувати пробірки з відбитими краями. Використовуйте засоби особистого захисту: маску, гумові рукавички, захисний екран, клейончастий фартух. Усі пошкодження шкіри на руках закрийте лейкопластиром або напальчником.

2. В асептичних умовах за загальноприйнятими правилами з вени хворого візьміть 5 мл крові й вилийте в суху центрифужну пробірку з поділками.

3. Пробірки з кров´ю пронумеруйте. Номери на пробірках та направленнях повинні співпадати.

4. Закрийте пробірки гумовими корками.

5. Кров у холодильнику може зберігатися не більше доби. Не підлягає доставці в лабораторію гемолізована кров.

6. Пробірки в лабораторію доставте у контейнері з ущільнювачем (вата, поролон).

7. Окремо доставте направлення, де зазначені дані про осіб, у яких взято кров.

Доставлення крові для дослідження в лабораторію

1. Взяту кров необхідно доставити в лабораторію в день взяття з 8.30 до 10.00.

2. Пробірки з кров´ю доставляють у жерстяному промаркованому контейнері або біксі.

3. Окремо доставляють направлення з даними про осіб, в яких взято кров.

У направленні необхідно зазначити: реєстраційний номер; відділення; прізвище, ім´я, по батькові (повністю); стать; вік; домашню адресу (повністю); діагноз; дату взяття крові; дату доставлення біоматеріалу; прізвище особи, яка здійснювала забір біоматеріалу.