Практикум із сестринської справи

Заповнення системи одноразового використання інфузійним розчином

Навчальна мета: уміти підготувати флакон з інфузійним розчином; заповнити систему одноразового використання інфузійним розчином.

Виховна мета: усвідомити необхідність ретельного вивчення етикетки на флаконах з інфузійними розчинами.

Початковий обсяг знань: знати, чи правильно запакована система та її складові частини.

Оснащення:

1) система одноразового використання для вливання кровозамінників, інфузійних розчинів;

2) флакон з інфузійним розчином (0,9 % розчин натрію хлориду);

3) ножиці;

4) стерильний пінцет;

5) стерильний маніпуляційний столик;

6) стерильні ватні тампони, серветки, стерильні гумові рукавички;

7) 70 % розчин етилового спирту;

8) ниркоподібний лоток;

9) штатив-підставка.

Правильність упакування та складові частини системи. Для тривалого внутрішньовенного введення лікарських препаратів використовують пластикові системи одноразового використання, їх випускають у стерильній герметичній упаковці, на якій зазначено серію, дату стерилізації, термін придатності. Одноразова стерильна система складається з голки-повітровода та довгої трубки з крапельницею. На обох кінцях трубки є голки — одна для пункції вени, друга — для проколювання корка флакона. На трубці розміщено затискувач, за допомогою якого регулюють швидкість уведення рідини. У трубку вмонтовано крапельницю, яка має сітку — фільтр для запобігання потраплянню в кровоток часточок корка або інших часточок. Голки закриті ковпачками.

Послідовність дій під час виконання процедур

Підготовка флакона з інфузійним розчином

1. Вимийте та обробіть руки перед процедурою загальноприйнятим методом, надягніть стерильні гумові рукавички.

2. Прочитайте уважно етикетку на флаконі, візуально перевірте придатність інфузійного розчину для використання. Звірте напис на флаконі з призначенням лікаря (назва розчину, відсоткова концентрація, кількість) і перевірте термін придатності, герметичність упаковки, прозорість рідини.

3. Ножицями зніміть із флакона центральну частину металевого ковпачка, загорніть гострі краї металевої бокової частини ковпачка, щоб уникнути поранень.

4. Стерильним ватним тампоном, зволоженим 70% розчином етилового спирту, обробіть корок флакона та верхню бокову частину металевого ковпачка.

Заповнення системи одноразового використання інфузійним розчином

1. Перевірте герметичність пакета (герметичний пакет щільно облягає систему) і термін придатності.

2. Обробіть бранші ножиць і місце розрізу системи стерильним ватним тампоном, зволоженим 70 % розчином етилового спирту, і розкрийте пакет.

3. Обробіть додатково гумові рукавички й вийміть систему з пакета.

4. Зніміть ковпачок з голки-повітровода і введіть її до упору в гумовий корок флакона.

5. Зніміть ковпачок з верхньої голки системи і введіть її в гумовий корок флакона на відстані 1 см від голки-повітровода.

6. Закрийте гвинтовий затискувач.

7. Флакон перегорніть догори дном і закріпіть на штативі. Якщо голка-повітровод має поліетиленову трубку, то закріпіть її на штативі так, щоб її вільний кінець був на рівні дна флакона.

8. Ін´єкційну голку разом з ковпачком зніміть і тримайте її між II і III пальцями тієї руки, якою утримуєте крапельницю. При цьому муфта голки повинна бути з тильного боку руки.

9. Однією рукою переверніть крапельницю, а другою, утримуючи нижню частину системи, відкрийте затискувач.

10. Заповніть крапельницю до половини об´єму розчином.

11. Поверніть крапельницю в початкове положення і заповніть нижню частину системи розчином до повного витиснення повітря та появи розчину з канюлі для насадки голки.

12. Закрийте гвинтовий затискувач. Надягніть ковпачок з голкою на канюлю, підвісьте нижній кінець системи на гачок штатива.

Запам´ятайте! Потрібно ретельно перевірити відсутність повітря в нижній частині системи!