Практикум із сестринської справи

Техніка збирання шприца

Навчальна мета: уміти зібрати стерильний шприц і голку багаторазового використання з пакета на стерильному столі; зібрати стерильний шприц і голку з кип´ятильника.

Виховна мета: усвідомити значення дотримання правил асептики під час збирання стерильних шприців і голок.

Початковий обсяг знань: знати будову і види шприців, а також види голок.

Оснащення:

1) стерильні шприци та голки в біксах;

2) стерильні шприци та голки в кип´ятильнику;

3) стерильний маніпуляційний стіл;

4) стерильні ватні тампони та марлеві серветки в біксах;

5) стерильні пінцети;

6) 70 % розчин етилового спирту;

7) 6 % розчин пероксиду водню у флаконі;

8) стерильні ниркоподібні лотки.

Будова та види шприців. Шприц складається з циліндра, на якому нанесено поділки, і поршня. Один кінець циліндра закінчується конусом для насадки муфти голки, другий, відкритий,— для введення поршня. Поршень насаджений на стрижень з рукояткою. На поршні є рухома знімна кришка, яка фіксує поршень у циліндрі. Шприц типу "Рекорд" має скляний циліндр, інші його частини металеві. Усі складові частини шприца Люєра скляні.

Комбінований шприц має металевий конус для насадки голки, але без обідка на циліндрі біля великого отвору. Поршень скляний.

Зараз широко застосовують шприци одноразового використання, які стерилізують у заводських умовах.

Випускають також шприци-тюбики, які в заводських умовах заповнюють лікарськими препаратами і стерилізують.

На циліндрі інсулінових шприців, крім поділок у мілілітрах, нанесені поділки в одиницях дії інсуліну (з розрахунку — в 1 мл 40 ОД інсуліну). Виробляють також комбіновані шприци для введення інсуліну з розрахунку 40 ОД інсуліну в 1 мл, а з іншої сторони — з розрахунку 100 ОД інсуліну в 1 мл.

Ємкість шприців від 1 до 20 мл (1, 2, 5, 10, 20 мл). Вибір шприца залежить від виду ін´єкції та кількості ліків, які потрібно ввести.

У медицині широко використовують шприц Жане ємкістю від 50 до 200 мл для промивання порожнин, а також гортанний шприц.

Види голок. Ін´єкційна голка — порожниста вузька металева трубка, виготовлена з нержавіючої хромонікелевої сталі, один кінець якої косо зрізаний і загострений, а на другому кінці щільно закріплена муфта з латуні.

Для внутрішньошкірних ін´єкцій використовують голки завдовжки 15 мм і діаметром 0,4 мм. Для підшкірних ін´єкцій — голки завдовжки 20 мм і діаметром 0,4 — 0,5 мм. Для внутрішньом´язових ін´єкцій — завдовжки 60 мм і діаметром 0,8 — 1 мм, для внутрішньовенних — завдовжки 40 мм і діаметром 0,8 мм. Голки потрібно використовувати суворо за призначенням.

Для шприців Люєра випускають спеціальні голки таких самих розмірів, але канюля має інший діаметр. Щоб прочистити канал голки багаторазового використання, застосовують мандрени — латунні нікельовані дротики різного діаметра.

Використовують також голки спеціального призначення: голка Дюфо для венепункції, в якої кут зрізу 30°; голки для спинномозкової пункції, голки для плевральної пункції та ін.

Останнім часом дуже широко використовують одноразові шприци, що мають різну ємкість, голки різного діаметра та відповідної довжини.

Послідовність дій під час виконання процедур

Збирання стерильного шприца та голки багаторазового використання з пакета на стерильному столі

1. Ретельно двічі вимийте руки з милом під проточною водою, витріть рушником і обробіть стерильним ватним тампоном, зволоженим 70 % розчином етилового спирту.

2. За допомогою стерильного пінцета візьміть з бікса бавовняний чи паперовий пакет зі шприцом і голками, викладіть на відкритий стерильний стіл, переверніть пакет і висипте на стіл складові частини шприца та голки.

3. Пакет перехватіть лівою рукою і покладіть у спеціально відведене місце на маніпуляційному столі.

4. Лівою рукою за допомогою другого стерильного пінцета візьміть циліндр (нижче від конуса), правою — поршень (біля рукоятки) і введіть його в циліндр.

5. Установіть у циліндр фіксатор поршня.

6. Пінцетом візьміть голку в місці заглиблення муфти і насадіть її на конус циліндра.

7. Складений шприц покладіть на стерильний лоток, накрийте стерильною серветкою.

Якщо вам треба використати шприц для набирання ліків, то процедуру збирання шприца спростіть:

1. Витрусіть шприц із бавовняного чи паперового пакета на стерильний стіл.

2. Правою рукою за допомогою стерильного пінцета захопіть циліндр нижче від конуса і перекладіть його в ліву руку.

3. Цим самим пінцетом захопіть поршень нижче від рукоятки і введіть його у циліндр.

4. Насадіть пінцетом голку на конус шприца.

5. Використайте шприц з голкою за призначенням.

Збирання стерильного шприца та голки з кип´ятильника

1. Зніміть кришку кип´ятильника і покладіть її ближче до себе внутрішньою поверхнею догори.

2. Стерильним пінцетом, який вийміть із 6 % розчину пероксиду водню, дістаньте з кип´ятильника гачки й перекладіть їх у ліву руку.

3. Пінцет поставте в розчин, за допомогою гачків підніміть металеву сітку зі шприцами та голками й поставте навскіс зверху кип´ятильника, гачки відкладіть у лоток.

4. Із сітки пінцетом, який вийміть із 6 % розчину пероксиду водню, візьміть стерильний пінцет, за допомогою якого складіть шприц і насадіть голку.

5. Складений шприц із голкою покладіть на внутрішню (стерильну) поверхню кришки так, щоб стерильної поверхні торкався тільки кінець голки.

6. Якщо треба доставити шприц в палату, то зверху голку прикрийте стерильною серветкою.

Запам´ятайте!

1. Для складання шприца та голки не слід використовувати пінцет, який знаходиться в 6 % розчині пероксиду водню або потрійному розчині, тому що їх залишки потрапляють на поверхню шприца і це може призвести до небажаної реакції ліків.

2. Стерилізація шприців і голок методом кип´ятіння не передбачена галузевим стандартом, але може використовуватись у домашніх та польових умовах.