Практикум із сестринської справи

Накривання стерильного стола в маніпуляційному кабінеті

Навчальна мета: уміти дотримуватися правил особистої гігієни; підготувати маніпуляційний кабінет до роботи; продезінфікувати маніпуляційний стіл; накрити стерильний стіл.

Виховна мета: усвідомити необхідність суворого дотримання правил асептики в маніпуляційному кабінеті.

Початковий обсяг знань: знати санітарно-протиепідемічний режим маніпуляційного кабінету.

Оснащення:

1) тепла водопровідна вода;

2) мило господарське або туалетне;

3) рушник;

4) 70 % розчин етилового спирту;

5) бікс зі стерильними ватними тампонами, серветками;

6) бікс зі стерильними простирадлами, пелюшками, пінцетами, затискувачами;

7) 3 % розчин хлораміну;

8) полотняні серветки одноразового використання;

9) маніпуляційний стіл;

10) папір, ручка;

11) відро, швабра, полотнина для миття підлоги;

12) бактерицидна лампа;

13) 3 % розчин хлораміну.

Санітарна-гігієнічний та протиепідемічний режим маніпуляційного кабінету. Маніпуляційний кабінет необхідний для проведення венопункцій, ін´єкцій, трансфузій із суворим дотриманням правил асептики.

Це повинна бути світла кімната площею не менш як 15 м2, з температурою повітря 22 — 25 °С, з достатнім освітленням, приточно-витяжною вентиляцією, з наявністю кондиціонерів, холодної та гарячої води.

Обладнання кабінету: шафи для медикаментів, бікси зі стерильним матеріалом, одноразові шприци, голки, системи для введення інфузійних розчинів, штативи-стійки, холодильник для зберігання термолабільних препаратів, ємкості для промивної води, дезінфекційних розчинів, маніпуляційні столи, робочий стіл для ведення медичної документації, стерильний стіл, ртутно-кварцова лампа.

У маніпуляційному кабінеті двічі на день (перед початком і наприкінці робочого дня) проводять вологе прибирання із застосуванням 3 % розчину хлораміну, а в разі потреби проводять поточне прибирання. Один раз на тиждень проводять генеральне прибирання кабінету з миттям та дезінфекцією стелі, стін, наявного оснащення, підлоги.

Послідовність дій під час виконання процедур

Особиста гігієна маніпуляційної медичної сестри та підготовка кабінету

1. На руках коротко обріжте нігті, не покривайте їх лаком.

2. Не носіть в робочий час годинника, браслетів, обручок, сережок та інших прикрас.

3. Перед роботою прийміть гігієнічний душ.

4. Надягніть чисту випрасовану білизну та халат, ковпак або косинку.

5. На ноги надягніть світлі шкарпетки та легке м´яке взуття, виготовлене зі шкіри чи шкірозамінника.

6. Надягніть чотиришарову стерильну марлеву маску, яку замінюйте кожні 3 год, оскільки фільтраційна здатність її з часом знижується.

7. Перед початком роботи руки двічі помийте теплою проточною водою з милом і висушіть рушником, який щоденно замінюйте на чистий.

8. Простежте, щоб до початку роботи санітарка здійснила вологе прибирання процедурного кабінету із застосуванням 3 % розчину хлораміну, провітрила кабінет і здійснила кварцування протягом 30 хв. Простежте, щоб для прибирання маніпуляційного кабінету використовувались спеціально виділені промаркіровані відро, швабра, полотнина для миття підлоги.

Знезараження маніпуляційного стола

1. Ретельно вимийте руки теплою водою з милом і висушіть їх рушником. Надягніть гумові рукавички.

2. Одноразовою бавовняною серветкою, змоченою 3 % розчином хлораміну, ретельно продезінфікуйте поверхню маніпуляційного стола.

3. Після висихання, приблизно через 10 — 15 хв, свіжою серветкою, змоченою 3 % розчином хлораміну, знов продезінфікуйте стіл.

4. Помийте руки проточною водою з милом і висушіть рушником.

Накривання стерильного стола

1. Перевірте дату стерилізації бікса, відкрийте бікс зі стерильними пелюшками, простирадлами, пінцетами та затискувачами.

2. Знезаразьте руки (гумові рукавички) за допомогою 70 % розчину етилового спирту.

3. За допомогою пінцета, що занурений на ¾ довжини в дезінфекційний розчин, візьміть з бікса індикатор стерильності й перевірте якість стерилізації.

4. За допомогою пінцета, який вийміть з дезінфекційного розчину, дістаньте з бікса 2 стерильних пінцета.

5. За допомогою двох стерильних пінцетів візьміть з бікса стерильне простирадло, розправте його на витягнутих руках і складеним у 2 шари накрийте маніпуляційний стіл так, щоб краї простирадла звисали на 20 — 30 см від його панелі з усіх боків.

6. Так само дістаньте з бікса ще одне стерильне простирадло, розправте його і складеним у 4 шари накрийте маніпуляційний стіл поверх вже покладеного.

Простежте, щоб передні краї простирадла на 8 — 10 см опускалися вниз від панелі стола і вільно відгорталися.

Стерильний стіл накрийте так, щоб знизу було 4 стерильних шари простирадла, а зверху — два.

7. Покриття на задніх кутах стола затисніть двома стерильними затискувачами так, щоб скріпити верхні та нижні шари.

8. Передній край верхніх шарів захопіть двома затискувачами так, щоб за їх допомогою можна було відгорнути простирадло. Пінцети, за допомогою яких накривали стерильний стіл, не використовуйте в подальшій роботі.

9. Після накривання до стерильного стола прикріпіть етикетку, на якій зазначте дату, час накривання і поставте свій підпис.

Запам´ятайте! До поверхні стерильного стола забороняється торкатися руками, класти на нього робочий стерильний пінцет. Тримайте його на стерильному лотку або на стерильному міні-столику. Пінцет робочий і міні-столик змінюйте кожні 3 год. На міні-столику зазначте дату, час накривання і поставте свій підпис. Допускається використання стерильного стола протягом 6 год, а стерильного пінцета — протягом 3 год.

Стерильну поверхню стола можете використати для тимчасового викладання з пакетів стерильних шприців, систем, запасних стерильних голок, стерильних ниркоподібних лотків.